Konutta Çekirdekten Hurma Ağacı Çimlendirme

Konutta Saksıda Hurma Tohumu Çimlendirme

Hurma ağacı sıcak abuhavaya uygun bir nebattır ancak tüm nebatlarda olduğu gibi nebatın optimum istekleri karşılandığında konutumuzda yetiştirebiliriz. Hurma ağacını da konutumuzda yetiştirebileceğimiz üstelik çok güzel bir salon nebatı olabilecek palmiyelerden biridir.

Çekirdekten hurma ağacı yetiştirmenin basit yolu var. Hurma çekirdeğini kuruyana kadar bir kaç gün sıcak bir alanda bekletip daha sonra su sürükleyene kadar ılık su içinde bekleterek çimlenmesini sağlamak. Su sürüklediğini kavramanın en basit yolu çekirdeğin şiştiğini görmektir.

Hurma tohumlarını en az 3 gün bir bardak suyun içinde bektin.

Hurma çekirdeği şiştikten sonra onu bir kap içerisine ıslak talaş içerisine ekin ve talaşın nemli kalmasını sağlayın. Takribî bir ay sonda hurma ağacınız filiz verecektir ve nebat boyu 10 cm olduğunda onu kum karıştırılmış nitelikli bir torf içerisine alıp yetiştirmeye devam edebilirsiniz.

Sonra uygun bir saksıya tohumları ekin.

Tohum Filizlendikten Sonra!

Hurma tohumunuz filizlenmeye başlayınca toprağın üstünden yeşil sivri bir biçimde çıkmaya başlar öbür tohumlar gibi iki yapraklı değil yuvarlak ortası sivridir.

Filizlenmiş hurmalar yazın hafta 1 kere sulanır.

Büyüme süreci ile birlikte hurma ağacınız 5 yaşına gelene kadar bulunduğu saksıyı her sene genişletmelisiniz ve 5 yaşına geldiğinde saksı geliştirme operasyonunu 3 senede bir yaparak büyümesini sağlayabilirsiniz.

Hurma ağacı yetişirken onu direk güneş ışığından gözetin ve çok karanlık bir etraftan da uzakta yakalamalısınız. Bulunduğu civar bol ışık almalı.

Hurma nebatını sularken kullandığınız su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı olasıysa oda sıcaklığında dinlenmiş su kullanınız.

Kışın su lüzumuna göre bir bardak su verilir.

İlerleyen Senelerden yazın bazen hurmalar susuz vazgeçilir susuzluğa alıştırılır.

Unutmayın hurmalar azıcık geç gelişir o surattan neden gelişmiyor diye umutsuzluğa kapılmayın.
Hurmalar haziran ayında dışarı çıkarılır Ekimde içeri alınır.

Not: Tohumlar 15-20 günde çimlenir bazen çimlenmeyen bazı tohumlar sonradan çıkmaya başlar bilir.

1,5 yıldır yetiştirdiğim hurma bir tanesi. 1,5 yılda bu kadar gelişti..

Bir cevap yazın