Konutta Marul Yetiştirmeye Ne Dersiniz?

Salatalarınızda bolca kullandığınız marulu konutta saksınızda basitlikle yetiştirebilirsiniz. Üstelik yalnızca bir haftada geliştiğine tanık olabilirsiniz.

Marul bir sene gibi uzun bir zaman bereketini alabileceğiniz, yetiştirilmesi oldukça zahmetsiz olan ve basitçe gelişen bir nebattır. Marulları her mevsim, yaz kış demeden ekebilirsiniz. Ancak ekerken bir ekip kaidelere de dikkat etkeniz gerekir. Marulun nasıl yetiştirildiğini öğrenmiyorsanız size vereceğimiz tekliflerle konutta saksınızda marul yetiştirebilirsiniz.

Marul nasıl ekilmelidir?

Marul ekimi oldukça kolaydır. Fidesini direk olarak toprağa ekebilirsiniz. Ayrıca marul fideleri uzun saksılara 3 fide olarak yan yana ekilebilir.

Toprağı nasıl olmalıdır?

Marul toprağı için gübre ve torf barındıran bir toprak seçmeniz gerekir. Marul humuslu toprakta süratli gelişim gösterir. Asit oranı yüksek topraklarda niteliği bozulur. Toprak pH’si 6.0-7.2 ortamında olmalıdır.

Işığı nasıl olmalıdır?

Yaz aylarında hafif gölge olan yerlerde kışın ve öbür aylarda ise güneş ve ışık alan yerlere koyulmalıdır. Kapalı olan balkonlarda marul bereketli bir biçimde yetişebilir.

Sulama nasıl olmalıdır?

Marul sebzesi suyu hoşlanmakla birlikte fazla sulandığında çürüyen bir sebze çeşididir. Bu sebeple fazla ölçüde sulamamak gerekir. aksi taktirde çürüyebilir.

Fazla sulayıp sulamadığınızı kavramak için elinizle toprağını hakimiyet edebilirsiniz. Balçık kıvamındaysa toprak hafif nemli hale gelene kadar sulamamalısınız.

Marulunuz bu büyüklüğe geldiğinde budayıp yiyebilirsiniz

“Konutta Marul Yetiştirmeye Ne Dersiniz?” üzerine 2 yorum.

Bir cevap yazın