Konutta Maydanoz Nasıl Yetiştirili?

Maydanoz konutta rahatlıkla yetiştirilebilecek yemeklere lezzet katan şifalı bir nebattır. Pazarda uygun maliyete bulunabilse de, konutta kendinizin yetiştirdiği kokusu üzerinde maydanozlarda ayrı bir lezzet bulacaksınız. İşte konutunuzda, saksı içerisinde nasıl maydanoz yetiştirilir sualine dair tüm cevaplar..

Maydanoz nasıl yetiştirilir ve maydanoz yetiştiriciliği mevzusunda püf noktalar neler, diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Konutta yetiştirmesi neşeli ve basit olan maydanoz, aromatik kokusunu kaybetmeyerek yemeklerinize şahane bir lezzet sunar. İşte konutta, bir saksı içerisinde maydanoz yetiştirmeye dair en çok merak edilen sualler ve yanıtları:

Maydanoz hangi toprakta yetişir?

Maydanoz, köklerini en rahat iyi hava almış, gevşek toprakta salar. Bunu sağlamanın en iyi yolu, toprağınızın bir kısmını torf değişik kısmını da gıdalı topraktan oluşturmaktır.

Maydanoz ne zaman ekilir?

Maydanozlar, ilk filizlenme evresinde ılıman bir civara gereksinim dinlerler. Bu surattan, kasım, aralık gibi soğuk yarıyıllarda ekimleri uygun olmaz. En uygun yarıyıllar: mart sonu ve nisan ayı olacaktır.

Maydanoz nasıl ekilir?

Konutunuzda saksı içerisinde maydanoz yetiştirmek istiyorsanız, öncelikle maydanoz ekmek için kullanacağınız toprağı hasarlı haşere, taş ve otlardan arınmalısınız. Maydanoz tohumlarını, toprağını düzlediğiniz saksının her tarafına denk ölçüde serpiştirin ve ardından tohumların üzerini çok hafif örtecek kadar toprak ilave edin. Bu toprağı elinizle hafifçe bastırın. Ardından da bir fısfıs desteğiyle toprak ıslayana kadar sulayın. Bu biçimde, maydanoz tohumları yerinden fazla oynamayarak, saksının dibine kaçmış olmayacaktır.

Maydanoz topraktan kaç günde çıkar?

İşte merak edilen sual, maydanoz kaç günde çimlenir? Maydanoz tohumlarının çimlenmesi genellikle 3-4 haftayı bulur.

Maydanoz nasıl sulanır?

Saksıdaki toprak nemini kaybettikçe, güneşin olmadığı sabah saatlerinde, sulamaya devam edin.

Maydanoz nasıl hasat edilir?

Maydanozlarınızı toplarken bir bıçak ya da makas desteğiyle gövdelerinden kesmelisiniz, başka bir deyişle ne çok dipten ne de çok yaprak kısmından olmalı.

Maydanoz ne kadar zamanda hasat edilir?

Maydanozların her 10 günde bir bir araya gelmesi ehemmiyetlidir. Aksi takdirde, maydanozlar kartlaşarak kendine has aroma ve kokusunu kaybedecektir.

Maydanoz hangi civarı beğenir?

Maydanoz, 20 derece ve üzeri nemli civarları beğenen bir nebattır. Bu surattan, ilkbahar ve yaz aylarında balkonda ve değişik zamanlardaysa iç mekanda, sabah güneşini görecek bir yere yerleştirebilirsiniz.

Konutta maydanoz yetiştirmede püf noktalar:

  • – Kullanacağınız saksının derin olması, maydanozların daha rahat büyümesi için ehemmiyetlidir.
  • – Maydanozlar çok fazla suyu beğenmez ama susuz da kalamaz. Onlara çok fazla su vermek, küçülüp bodurlaşmalarına ve yapraklarının sararmasına neden olacaktır.
  • – Her hasat sonrası, saksıdaki toprağı, bereketliği sürdürmek için sulayın.
  • – Saksıda biten yabani otlar, topraktaki gıda kıymetinin eksilmesine neden olur. Bu surattan, bu yabani otları, fark ettikçe koparın.

Bir cevap yazın