Konutta Saksıda Limon Nasıl Yetiştirilir?

Konutta, Balkonda, Terasta Limon Yetiştirmek İçin Neler Gerekir, Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir, Saksıda Limon Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Drsağlık – Son günlerde konutta maydanoz, domates, biber, çilek yetiştirmek çok moda. Pek çok birey bunlar gibi sebze ve meyveleri saksıda yetiştirerek evinde küçük bir bahçe oluşturuyorlar. Bu nedenle balkon veya teras çiftlikleri günden güne daha tanınmış hale geliyor. Tek alternatif yalnızca minicik saksılarda yetişecek meyve ve sebzeler değil tabiki.

Evinizde, balkonunuzda ya da terasınızda Limon yetiştirmeyi istiyorsanız, o da olası. Fakat bu mevzuda neler yapmanız, hangi adımları izlemeniz gerektiğini ve mevzu ile alakalı en küçük bir detayı dahi öğrenmeniz şart.

Saksıda limon yetiştirmek için dikkat edilecek Püf Noktalar

Öncelikle salatalarınızda kullandığınız limonun çekirdeklerini çıkarın. Dibine çakıl taşları yerleştirdiğiniz sırça bir kavanoza koyacağınız nemli pamuğu 2 kat yaparak arasına limon çekirdeklerini dizin ve filizlenmelerini bekleyin.

– Şayet limonlarınızın tozlaşmayla meyve vermelerini istiyorsanız bu harekât için bir kaç adet çekirdek kullanmalısınız. Yoksa tek limon çekirdeği meyve veremeyeceği için aşılama tekniğiyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Metal bir saksı kullanın

Filizlenen limon için yapmanız gereken ilk şey onu bir saksıya yerleştirmektir. Saksı seçerken metal olanlardan seçim etmelisiniz. Bu sayede topraktaki demir beceriksizliğini gidermiş olursunuz. Metal konserve kolilerini kullanabileceğinizi unutmayın…

Sulama harekâtında balansı sağlayın

Limon azıcık nazlı bir nebat olmasından çok fazla veya oldukça az su vermeniz nebatınızın yaradılışını etkileyecektir. Çok az sulamak sadece kökleri geliştirecek çok fazla sulamak ise köklerin çürümesine neden olacaktır. Bu surattan balansı sağlamalısınız.

Saksının Yerini çok fazla değiştirmeyin

Bunun dışında limon rahatsız edilmemesi gereken nebatlardandır. Limonunuzun olduğu saksının sıklıkla yerini değiştirmeniz karşılaşmak istemediğiniz bir gidişata neden olabilir. Saksının yerini çok fazla değiştirdiğinizde limonun yapraklarını dökmeye başladığını görebilirsiniz. Limonunuzu hiddetlendirmemek için onu statik kalabileceği bir yere yerleştirmeye itina gösterin. Bu yerin güneşi doğrudan görmeyen bir yer olması limon ağacınızın daha süratli ve sıhhatli gelişmesini sağlayacaktır.

Ortamın Isısı Çok Ehemmiyetli

Dikkat etkeniz gereken en ehemmiyetli husus limonunuzu ısı yayan peteklerden uzak yakalamaktır. Limon ağacı çok soğuk ve çok sıcak havalara katlanamayacak kadar alıngandır. Böyle bir gidişatta yeşil yaprakların kahverengiye dönüştüğünü görebilirsiniz.

Güvercin Gübresi ya da Pirinç Suyu

Limonunuzun daha iyi beslenmesi için yiyecek takviyeyi olarak güvercin gübresi kullanabilirsiniz. Bunun haricinde pirinci yıkadığınız suyu da bu noktada kullanabilirsiniz. Ancak bu operasyonu da sürekli yapmayınız. 3 haftada 1 yapabilirsiniz

Aşılama İşlemi

Tek bir limon çekirdeği diktiyseniz ağacınızın meyvelerini görebilmek için aşılama yapabilirsiniz. Bunu yaparken tarımsal bilgiye sahip birinden dayanak almanız gerekebilir.

Zararlılardan Koruyun

Küçük hasarlılar limonunuza bulaşmaya başlarsa şipşak müdahale etmelisiniz. Limonunuz konutta olması nedeniyle haşere ilaçlarını seçim etmeyiniz. Bu gibi hasarlıları bir bıçağın ucuyla veya tırnağınızla arınabilirsiniz.

“Konutta Saksıda Limon Nasıl Yetiştirilir?” üzerine 11 yorum.

   1. Benim bir saksida iki limon fidesi var acaba limon verirmi daha 15 santim kadar ama
    Ayrica bir limon agacim daha var limonda vermisti aldigimda ama simdi yapraklari dokuldu yine yaprak cikariyordu ama yine kurumaya basladi ne yapmam lazim cafer bey

  1. bizim elma agacimiz var yaylada.kocaman ağaç oldu tek bir elma vermedi. annem dibine oturdu eline küçük nacak aldı ağacın kökünü dövmeye başladı. ertesi yıl bir elma verdi resmen dalları yikildi. denemende fayda olabilir

 1. Çok güzel çok teşekkür ederiz. Metal saksiyla ilgili bilgiyi de ilk defa duydum. Onun için de ayrıca teşekkür ediyorum.

 2. Anemi hastası olduğum için demir ilaçları kullanıyorum. Haricen satılan oroferon isimli ilacı da demir takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Az miktarda vermeniz yeterli olacaktır.

 3. mETAL SAKSI YERİNE SAKSI TOPRAĞI İÇİNE CİVİ,SAC PARCALARI, KÜÇÜK DEMİR ÇUBUK PARÇALARI KOYARAK TA DEMİR İHTİYACINI KARŞILAYABİLİRSİNİZ. ÖZELLİKLA PASLANMIŞ OLANLARI TARCİH EDİN

Bir cevap yazın