Konutta zencefil nasıl yetiştirilir?

Zencefilin daha önceki tarihlerden bu yana sıhhatimiz için ilaç gayesine kullanılan bir nebattır. Sıhhatimize bu kadar verimli olan bir nebatı konutta saksınızda yetiştirmeye ne dersiniz?

Hastalıklara şifa kaynağı olarak kullanılan zencefil nebatı, asya orijinli bir nebattır. Yüksek derecede uçucu yağlar kapsayan bu nebat, içerisinde fazla ölçüde vitamin ve mineral barındırır. Bunların dışında zencefil, B3, B6 ve demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini içermektedir.

Peki, bedenimiz için bu kadar sıhhatli olan nebatı konutta yetiştirebileceğinizi öğreniyor muydunuz?

İşte adım adım konutunuzda zencefil yetiştirme usulleri…

Zencefil ılıman abuhavalarda yetişir. Yağışa lüzum dinler. Yağış almayan yerlerde başka bir deyişle konutunuzun balkonunda geliştireceğiniz zaman sulama usulü ile geliştirilebilir. Aynı zamanda dikim ayları ilkbahar ve şubat aylarında yapılmalıdır.

Dolgun seçmiş olduğunuz zencefil kökünü 12 saat suda bekletin.

Daha sonra kenarlarından kök vermiş olan zencefilleri toprağa dikme harekâtına geçebilirsiniz.

Zencefilleri toprağın 5-10 cm altına dikin. Zencefili yetiştireceğiniz saksının ışık almasını sağlamalısınız.

Ayrıce zencefilin suyunu günlük olarak vermeniz yeterli olacaktır.

Zencefilinizi ektikten sonra 10 ay gibi bir müddette zencefilin yetiştiğini göreceksiniz. Bu harekât için azıcık sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın.

“Konutta zencefil nasıl yetiştirilir?” üzerine 2 yorum.

  1. saksıdan yarım kilo zencefil alacam diye 10 ay mı beklemem gerek. her gün suladığımı düşünürsek su parası daha çok olacak bir kilo zencefil fiyatından. tarlaya ek deseniz anlarım da saksı ya anca saksı kafalılar eker bekler.

    1. Çok ekonomik bakmayalım hadiseye. Ben geçen yıl zor bulunan bir kabak türünü 6 aylık ugraşla yetiştirmeyi başardım. O anın zevkini hiçbir para veremez.

Bir cevap yazın