Konutunuzu Pırıl Pırıl Yapacak 10 Teklif

Bilim insanlarına göre paklik yapmak seçenek bir meditasyon çeşidi ve stresle başa çıkmada tesirli bir usuldür. Paklik yapmayı beğenmiyor olsanız dahi tükettiğiniz emekten dolayı mutlu olabilirsiniz.

Evinizin pırıl pırıl olması da hoş bir motivasyon kaynağı olacaktır. Bu işi daha az emek tüketerek ve zamanınızın çoğunu tüketmeyerek yapmanız gayet muhtemel. Yalnızca birkaç usul bilmeye lüzumunuz var ve biz bunun için buradayız.

Bilge Cafe olarak bir hayli blog yazısı okuduk ve videolar izledik. Netice olarak sizler için pakliği daha cümbüşlü ve kısa süren hale getirecek teklifler hazırladık. Bu teklifler uygulayanların yaşamını oldukça basitleştirdi. Sınamaktan hasar gelmez değil mi?

Dar Alanlardaki Toz

Yeni elektrik süpürgeleri yanlarında bir sürü aksesuarla geliyor ve paklik sürecini basitleştiriyor ancak yeniden de bu ek parçaların giremediği ve sizin canınızı sıkan dar alanlar olduğunu biliyoruz.

Bu nedenle de özellikle pencere kenarları, televizyon art gibi yerleri süpürebilmeniz için en hoş teklifimiz tuvalet kağıdı rulosu kullanmanızdır. Süpürgenizin uç kısmına kolayca bantlayarak her yeri rahatlıkla süpürebileceksiniz.

Daha Önceki Ten Mobilyalar

Eskiyen ten mobilyalar solar ve üzerlerinde kullanımdan dolayı izler oluşur. Bu meseleden kurtulmanın en basit yolu bu mobilyalarınızı kundura cilası kullanarak ovmanızdan geçer. Aynı ilk günkü gibi pırıl pırıl mobilyalara sahip olacaksınız!

Halılardaki İzler

Sizde en az senede iki kere mobilyalarınızın yerini değiştiriyorsunuz değil mi? Peki halılarınızda uzun zaman kalmış olan mobilyaların ayak izlerini nasıl gideriyorsunuz?

Elbet ki o izler bir haylimizin canını sıkıyor. Tek yapmanız gereken iz olan yerlere buz küpleri koymanız! Buzun suyunu emen halınız artık o izleri göstermeyecektir.

Mutfak Dolaplarındaki Yağdan Kurtulmak

Evdeki zamanımızın çoğunluğu mutfakta yemek veya paklik yaparak geçiyor ve en can sıkan lekelerden biri de tahta mutfak dolaplarında biriken yağ harabeleri oluyor.

Tek yapmanız gereken kabartma tozu ve hindistan cevizi yağı karıştırarak dolapları bir diş fırçası desteğiyle ovmanız.

Öncesi ve sonrası resimleri sürükleyip bizimle paylaşmayı unutmayın. Daha evvel kabartma tozu ve hindistan cevizi yağı kullanarak cilt pakliğinde şahaneler yaratabileceğinize dair bir içerik yayınlamıştık. O içeriğe de buradan ulaşabilirsiniz.

Halıdaki Yağ İzleri ve Zorlu Kirler

Halıya yanlışlıkla yağ dökmeyenimiz yoktur herhalde. Kirin başında saatlerce kara kara düşünmeye veya halıyı arınmaya yollamaya gerek yok. Yalnızca kabartma tozu, sirke ve bulaşık deterjanı kullanarak halınızı yağdan temizletebilirsiniz. Bulaşık deterjanı ve sirke yağ kirini halıdan sökerken, kabartma tozu da akışkanı emecektir.

Zorlu Kirler için de tek yapmanız gereken kolay bir su, amonyak karışımı kullanmaktır. Karışımı boş bir sprey şişesinde hazırlayın ve kire püskürtün. Üzerine bir bez kapatın ve ardından ütü kullanarak bölgeyi ısıtın. Birkaç kere tekerrürlerseniz, kirin pul pul dökülerek halınızdan çıktığını göreceksiniz.

Banyo ve Mutfak Çöplerinden Gelen Kokular

Kötü kokulardan kurtulmanın yolu evde kendi güzel kokulu tabletlerinizi oluşturmaktan geçiyor. Yalnızca 1-2 bardak su, 2 bardak kabartma tozu ve rastgele bir güzel kokulu yağ. Seçiminize göre lavanta, badem ve gül gibi muhtelif yağlardan faydalanabilirsiniz.

Bizim gözdemiz lavanta yağı! Malzemeleri karıştırın ve minik kurabiye kalıplarına koyarak kurumaya vazgeçin. Koku oluşturan yerlere koyarak en azından bir ay koku tasanıza deva bulmuş olacaksınız. Ayrıca marketten aldığınız mahsullerden daha uzun zaman kullanabildiğinizi söylememize gerek dahi yok.

Tıkanan Lavaboyu Açmak

Bu usul oldukça daha önceki olsa da artık hepimiz çağdaş lavabo açlardan medet umuyoruz. Oysa yalnızca tuz ve sirke kullanarak tıkanan lavabonuzu açabilirsiniz.

Ayrıca hasarlı bakterilerden de temizletmiş olursunuz. Lavabonuza sirke dökün ve arttan azıcık tuz boşaltın. Gece son iş olarak bunu yapın ve sabah kalktığınızda lavabonuz açılmış olacak.

Ütünün Altını Temizlemek

Ütünüzün tabanını aldığınız günkü kadar pak hale getirmek istemez miydiniz? Kabartma tozu, sirke ve diş macunu imdadınıza koşuyor. Ütüyü azıcık ısıtın hazırladığınız karışımı uygulayarak süngerle ovun. Hiç uğraşmadan tam lekelerden temizleyecek ve tertemiz bir ütüye kavuşacaksınız.

Makyaj süngerlerini temizlemek

Süngerlerinizi bakterilerden temizletmek için pahalı mahsuller kullanmanıza gerek yok. Kendi karışımınızı konutunuzdaki malzemelerle basitlikle hazırlayabilirsiniz. Bulaşık deterjanı, hindistan cevizi yağı ve antibakteriyel sabun yeterli olacaktır.

Malzemeleri bir kasede karıştırın ve süngerleri içinde bekletin. Azıcık beklettikten sonra durulayın ve her bir süngeriniz tertemiz olsun.

Ocak ve Ocak demirlerini temizlemek

Eğer gazlı ocak kullanıyorsanız arınmanın ne kadar büyük bir çile olduğunu öğreniyorsunuzdur. Artık bunu yaparken dakikalarca ovuşturma ve durulama işiyle uğraşmak zorunda değilsiniz. Tek lüzumunuz amonyak ve kilitlenebilen hava geçirmeyen bir poşet.

Eğer ocağınız büyükse daha büyük torbalara lüzumunuz olacak ve inanın buna değecek.

Ocağınızın gaz çıkan demirleri ve üst demir kısımlarını bu kilitlenebilen poşetlere koyun ve amonyak su karışımı içerisinde bir gece vazgeçin. Sabah poşetten çıkarıp ovarak durulayın ve tertemiz bir ocağınız olsun.

Sizin kullandığınız paklik usulleri neler? Bizimle paylaşın ki herkes için paklik basit ve cümbüşlü hale gelsin!

Bir cevap yazın