Muhtaç İnsanlar Neden Zengin Olamıyor?

Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde neden bu kadar az birey zenginliğini duyuru edebiliyor? Bunun gerçeğinde birkaç nedeni bulunuyor. İşte sizler için, insanların zengin olmamasının 5 sebebini sıraladık

İnsanların Zengin Olamamasının 5 Sebebi

1- Etraflarında Zengin Şahısların Olmaması

Zenginlerle orta sınıf insanların düşünce yapıları birbirinden çok değişik. Orta sınıf insanların zengin olmaları için düşünce yapılarını radikal değiştirmeleri gerekiyor. Ancak, orta sınıf insanların etraflarında hep kendileri gibi orta sınıf insanlar bulunuyor. Mektepte ve dükkanında hep, zengin olmayan şahıslarla dostluk kuruyorlar. Bu surattan düşünce yapılarını değiştirebilmeleri pek basit olmuyor. Orta sınıftan bir birey 20 yaşına kadar olan gelişim çağında zengin şahıslarla dostluk kurarak erişkin bir fert haline gelseydi, zengin olma olasılığı halihazırda zengin olan bireylerinkiyle denk olurdu.

Zengin ailede gelişenlerin zengin, muhtaç ailede gelişenlerin muhtaç olmasının en büyük nedeni bütün olarak budur. Doğru düşünce yapısı…

2- Karar Vermemek

İnsanların zengin olmamalarının 2. sebebi, zengin olmak için karar vermemeleridir.

Bir insan ne kadak çok kitap da okusa, eğitime da katılsa ve zengin şahıslarla dostluk da kursa değişik bir şey yapmaya karar vermediği sürece yaşamında hiçbir farklılık olmaz. Birey, zengin olma kararı alıp bu kararı pratiğe dökecek teşebbüslerde bulunmazsa yerinde sayar, durur.

Her zaman yaptığınız şeyleri yapmaya devam ederseniz her zaman elde ettiğiniz neticeleri elde edeceğinizi unutmayın.

3- Ertelemek

İnsanların zengin olamamasının 3. sebebi, işten kaçmalarıdır.

İnsanlar onlara finansal olarak zenginlik getireceğini bildikleri bir işe başlamamak için her zaman iyi bir mazeret üretirler. İşe başlamak için doğru mevsim değildir, doğru sene değildir, piyasa şartları uygun değildir, o işe atıldıklarında teminatlı yaşamlarına zeval gelebilir vb.

Birey zengin olabileceğinin farkına varsa dahi bu alışkanlıktan bırakmadığı sürece tasarılarını meçhul bir geleceğe ertelemiş olur. Ve yarın olduğunda, her şey için çok geç olabilir.

4- Hazzı Erteleyememek

Ekonomistlerin deyimiyle “hazzı erteleyememek” insanların zengin olamayışlarının 4. sebebi.

İnsanların çoğu, kazandıkları parayı son kuruşuna kadar tüketmeye ya da kredi kartıyla alışverişe karşı koyamamaktadır. Eğer hazzı erteleyemezseniz ve kendinizi tüketme mevzusunda disipline edemezseniz, zengin de olamazsanız. Finansal hürlüğünüzü kazanmak istiyorsanız bütçe hazırlamayı hayat boyu bir alışkanlık haline getirmeniz gerekli.

Şu namlı laf bu vaziyeti çok iyi özetliyor: ” Eğer para biriktiremiyorsanız, içinizde harika şeylerin tohumu yoktur. “

5- Öngörüsüzlük

Diğerlerinden daha ehemmiyetli olan 5. etmen ise zaman perspektifine sahip olamamaktır.

” Zaman perspektifi “, bir şeyi yapmaya ya da yapmamaya karar verirken bu şeyin ne miktarda geleceğe müteveccih olduğudur.

Uzun zaman perspektifine bir misal olarak İngiltere’deki kaymak katmanın, çocuklarını doğar doğmaz Oxford ya da Cambridge’e kaydoldurmaları gösterilebilir. Çocuğun üniversite çağına kadar yaşamama olasılığı olsa dahi bu sık görülen bir meyil. Bu uzun zaman perspektifinin icraate dökülmüş hali.

Çocuklarının istediği mektebe gitmesi için her ay 50 dolar birikim yapan genç bir çift, zaman perspektifine sahip bir çifttir. Uzun yarıyılda daha iyi neticeler elde etmek için kısa vadede fedakarlık yapmaya hazırdır bu çift. Bu perspektife sahip insanların ekonomik olarak serbest olması kaçınılmazdır.

Bir cevap yazın