Fayanslarınızı İlk Günkü Haline Döndürecek Konut Üretimi Yer Arınma Deterjanı

Derz dolgularda biriken yabancı maddeler kötü bir görünüme neden olabilir. Banyo ve lavabolardaki fayanslar zamanla leke, sabun yıkıntıları ve kireç sebebiyle sararabilir. Bu yüzeylerin pakliği için fayanslara ve dolgulara hasar veren çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyeviler kullanabilirsiniz elbet ama biz bunları bir çok nedenden dolayı önermiyoruz.

Hanımlar bugün sizler için hazırladığımız bu yazımızda özellikle de banyo fayanslarınızı pırıl pırıl yapacak, konut üretimi deterjan tanımını sizlerle paylaşacağız. Banyodaki lekeleri arınmak için marketlerden satın aldığınız paklik mahsullerinin içerisinde yer alan kimyevi maddeler, sıhhatinizi riske sokar. Konutta hazırlayabileceğiniz bu karışım ile bu kimyevilere maruz kalmayacaksınız.

Fayanslar için konutde deterjan üretimi ile sıhhatinizi riske sokmadan banyonuzu pak yapabilirsiniz.

Konutta Deterjan Üretimi

Malzemeler

Yarım su kadehi karbonat
Çeyrek su kadehi oksijenli su hidrojen peroksit
1 tatlı kaşığı akışkan bulaşık deterjanı

Hazırlanışı

Bir sırça kavanozun içerisine karbonat, oksijenli su ve akışkan bulaşık deterjanını ilave edip karıştırın.

Karışımda yer alan karbonat, kirleri ve sert su birikintilerini çıkartmaya takviyeci olurken, oksijenli su ise natürel arınıcı özelliği ile fayanslarınızın bembeyaz olmasına takviyeci olur.

Uygulanışı

Hazırladığınız bu karışımı fayanslarınızın üzerine sıkın ve 5 dakika kadar bekletin. Dolaysız fayansların üzerine uygulamak yerine bulaşık süngerinin üzerine dökerekte uygulayabilirsiniz. Karışımı uyguladığınız yüzeyi sildikten sonra bolca su ile durulayın ve pırıl pırıl yüzeylere sahip olun.

Bu uygulamayı 2 defa üst üste uygulayın. Fayanslarda ve küvetinizdeki su lekelerinden usandıysanız bu karışımı uygulamalısınız.

Bir öbür tesirli tasvir de alttadır.

 • – 1 fincan boraks
 • – 1 fincan elma ya da üzüm sirkesi
 • – 1 fincan öğütülmüş limon tuzu
 • – 1 fincan çamaşır sodası
 • – 10 damla kadar aromatik yağ limon, portakal, lavanta ya da nane yağı kullanabilirsiniz

Malzemeleri karıştırdıktan sonra fayansların üzerine döküp bir fırça takviyesiyle karışımı yayın ve bu biçimde bir gece süresince bekletin. Sonra derz aralarını fırçalayarak arının ve suyla durulayın. Karışımın fayanslardaki sararmayı giderdiğini göreceksiniz.

Konut Üretimi Yer Arınma Deterjanı

Parke, fayans, mermer ve beton yüzeyleri arınmak için kullanılan deterjanlar yer arınıcılar olarak öğrenilir. Bu deterjanlar genellikle dezenfekte edici özellikte, su bazlı ve güzel kokuludur.

Natürel malzemeler kullanılarak en az eforlu kimyeviler kadar tesirli arınıcılar yapılabilir. Siz de natürel paklik ajanlarını konutde nasıl yaparım diye merak ediyorsanız şu malzemeleri temin ederek kendi deterjanınızı yapabilirsiniz:

Malzemeler

 • – 2 litre kaynamış su
 • – 1 çorba kaşığı Arap sabunu jeli
 • – 2 yemek kaşığı elma ya da üzüm sirkesi
 • – 1 yemek kaşığı boraks
 • – 1 yemek kaşığı çamaşır sodası
 • – 10-15 damla zkonutkinize göre seçeceğiniz rastgele bir aromatik yağ

Tüm malzemeleri paspas kovasında karıştırın. Bu akışkanla konutinizi paspaslayın. Sabun, soda ve boraks yüzeylerdeki kirleri çıkarıp lekeleri yok edecektir. Sirke ise çok iyi bir dezenfektandır. Mikropları tesirsiz hale getirirken ahşap parkelerinizi de parlatır. Aromatik yağlarsa konutinizin havasını tazeler, güzel kokmasını sağlar.

Natürel Ahşap Yüzey Temizleyicisi

Evlerde ve bürolarda daha sıcak bir atmosfer sağlamak için kullanılan çiğ ağaç görünümlü ahşap yer döşemeleri, deterjanlarla temizlendiğinden yıpranır ve parlaklığını kaybeder.

Oysa konutdeki malzemelerle oldukça tesirli bir ahşap arınıcı hazırlamak mümkündür.

Gereken malzemeler

 • – 2 su kadehi sirke
 • – 1 su kadehi sıcak su
 • – 1 yemek kaşığı rendelenmiş zeytinyağlı sabun
 • – Birkaç damla biberiye ya da çam yağı

Natürel zeytinyağlı sabunu rendeleyin. Kaynamış suya ilave edip köpürtün. Sonra öbür malzemelerle karıştırıp parkelerinizi bu suyla silin. Hem parkeleriniz pırıl pırıl olacak hem de konutiniz rahat kokacaktır.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın