Fayda Etmediği Hastalık Yok Her Tasaya Deva

Yapılan araştırmalara göre, Akgünlük ağacının gövdesinden salınan, günlük sakızı olarak da öğrenilen sakızımsı reçinenin verimlerinden bahsetmişti.

Birçok bilimsel çalışmanın Akgünlük nebatının ananesel kullanımını desteklediğini vurgulayan uzmanlar ‘Yapılan çalışmalarda akgünlük nebatının anti-enflamatuar başka bir deyişle cerahat önleyici tesiri olduğu artrit gibi cerahatli hastalıklarda ödem ve sızıda apaçık eksilme sağladığı kollanmıştır.

Cerahatli eklem romatizması, kireçlenme, sırt ve eklem sızıları, hareket kısıtlılıklarını eksiltmede bu nebattan yararlanılabilir.

Ayrıca bu şahane nebatın balgam söktürücü, soluk darlığını giderici özellikleriyle özellikle astım hastalarında nöbetleri eksilttiği, soluk alma kapasitesini çoğaldırdığı kollanmıştır. Bunlara ek olarak yara iyileştirici, stres ve bunalımı gidermeye dayanakçı, belleği kuvvetlendirici tesirleri de vardır.”

Akgünlük nebatının kanser hastalığında ur gelişmesini önlemede, makûs hücrelerin artmasını ve dağılmasını yasaklamada da tesirli olduğunu söyleyen uzmanlar, sıhhat açısından son derece ehemmiyet taşıyan Akgünlük nebatının, Türkiye’de daha fazla tanıtılıp kullanımının yaygınlaşması gerektiğini laflarına ilave etmiş.

“Fayda Etmediği Hastalık Yok Her Tasaya Deva” üzerine 41 yorum.

  1. Yanlış olmasın bildiğim kadarıyla yazıyorum Arap ülkelerinden getiriliyor bizim bölgede çok kullanıyor bu bitki ayrıca buradaki kullanım amacı çok farklı kutsal bir tütsü olarak kullanılmakta

   1. Bu bitki yi yillar once ben.kesfetdim ama sakiz farkli benimki yaraya isitip dokulurse cignenip yutulursa vucuddaki olu hucrelerle resmen savas halinde hele kis aylarinda soguk alginligina karsi yaptiigimiz 3.5 karisimla kisimizi cok saglikli geciriyoruz saygilarimla beni bulursaniz bunlara da ulasirsiniz

    1. Bu akgünlük sakızına neler eklenebilir.Benim astım rahatsızlığım var,yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

    2. ilmece gibi konuşup insanları meraklandırmanın size ne kattığını merak ediyorum mademki insanlara faydalı olmak istiyorunsunuz bu konuda bir bilginiz varsa açıkça yazın yada iletişim adresinizi yazın

     1. Ben akgunlugun kabsulunu kullandim cok iyi geldi gida takviyesi
      Ayrica ben kendim de satiyorum

     1. Aktarda günlük diye sorun,bulursunuz.kilosu 50 ile 60 lira arasında satılıyor. Sabahları aç karnına 5-10gr 15-20dk.cigneyiniz ve yutun. Zamanı kendiniz belirleyin. Zararı yoktur.

    3. Sanki dünyanın göbeği sensin bulunmaz hind kumaşı söylemediğine göre beklentin varAllah cckimseye fırsat vermesin bunu ben buldum derken yüzyollar önce ibni sina bulmus sen deyil attarlar ne güne duruyor,kisen.bekle bana muhtâc olacaklar bende bi güzel söğüşlerim gelenleri diye düşünedur

   1. Gamze hanım Marmaris çevresinde olan bitki günlük yada sığla bitkisidir(Liqudamber orientalis). Bahsi geçen akgünlük bitkisi (Boswellia serrata) ise farklı bir bitkidir. Ülkemizde yayılışı yoktur. İçerdiği maddeler birbirinden farklıdır. İyi günler dilerim

   2. Günlük kullanırken dikkat edin,ben annem için kullanıcıların felçli idi annem , önce tadı nasıl ben bakayım dedim . Konuşamıyordu annem çünkü, nerdeyse ölüyordum. Bir bakteri uremis içinde sanki barsaklarimi çamaşır burar gibi burdu. Bir hafta 2 litrelik serum takıldı. Şu anda seneler geçmesine rağmen barsaklarimi düzene girmedi. Bitkisel bir şey olmaz demeyin, denetlenmiş onaylı ürünleri kullanın. Çünkü bitkilerin icindede fayda kadar toksin madde de var.

  2. Ben Ankarada attarlarda bulabiliyorum.Kilosu 60-100 lira arasında değişiyor.Eklem ağrıları ile ilgili söylenenlerde abartı olduğunu düşünüyorum.Ancak dışkılamada büyük rahatlık sağladığını söyleyebilirim.

 1. Günaydın hayırlı sabahlar,
  Annem haciliktan getirmişti eklem ağrıları için nasıl kullanmamız gerekli acaba? ?????
  Teşekkürler Almanyadan selamlar

 2. Akgünlük ağaçları muğla köyceğizde çok var. Yanı diğer adı sığla bitkisi araştırın ve uzaklarda aramayın. Peygamber efendimiz (sav) Sizlere akgünlük sakızını tavsiye ederim… Bu bitkiye günlük veya sığla bitkisi denildiği için çoğumuz bilmiyoruz. Ağaç kabuklarından günlük yapılır. Ve çok güzel bir kokusu olduğu için parfüm sektöründe kullanılır. Reçineside yağışa çok faydalıdır.

  1. Ben kızlarımın bebekliğinden itibaren öksürmeye başladıklarında yapardım. (22- 25sene önce)Çok iyi gelirdi.Ben 1 paket büyük pamuğu ikiye bölüp 25*40 cm gibi ayarladıktan sonra koli bandıyla tamamen tek tarafını kaplayıp üzerinden dikiş makinesiyle sıra sıra dikip dağılmasını önledim. Ve herzaman aynı pamuğuhiç yıkamadan 3-4 sene kullandım.Eski bir tavada (yağlı bir is çıktığı için temizlemesi zor . Bu yüzden sadece buna ayırmalısınız) 1-2kaşık günlüğü tavada eritip bütün isini üzerinde tuttuğunuz pamuğa geçmesini sağlıyorsunuz.Ilıkken göğüse yada sırta koyabilirsiniz.(Tavsiyem kesinlikle balkonda yapmanız)En azından ben bu şekilde yapıyordum.Başka kullanım şekli konusunda bilgim yok.

 3. Günlük yada sığla ege ve yunan adalarında doğal orman yapıyor. Türkiyede gittikçe azalıyor. orman yangınlarına karşı hassas antik çağlardan beri tapınaklarda ve ibadet yerlerinde tütsü olarak kullanılıyor. Ağacı kabuğu çizilince akan reçine toplanıyor. Akdeniz ikliminde çok rahat yetişiyor. Sağlıkla ilgisini burada öğrendim. Araştırmadan kullanmamak gerekir.

 4. bu sakız gibi madde evin bacesindeki erik ağacında cok cıkıyoyor onu alıp ciğnesek olurmu cok temiz ve güzel görünüyor

 5. Aktarlarda çok kolay bulunabiliyor.Eski bir tava içinde kısık ateşte ısıtılır.Çıkan dumanın üzerine pamuk tutulur.Sıcak pamuk göğüse konulur.Ağızda da çiğnenebilir.Geoglede arayın günlük diye bir sürü bilgi var.

 6. Ben Ankarada attarlarda bulabiliyorum.Havanda dövüp az yoğurtla karıştırıp fazla çiğnemeden yutuyorum.Eklem ağrı ve iltihaplarına iyi geldiği konusunda ciddi şüphelerim var.Ama dışkılamada rahatlık sağladığını söyleyebilirim.Ankarada attarlarda kilosu 60-100 lira arasında satılıyor.

 7. Arkadaşlar ben marmaris te yaşıyorum, bu akgünlük bitkisi genelde balcılarda bulunuyor,evet her derde deva isteyen olursa yardımcı olurum,bende ms hastasıyım aynı zamanda iltihaplı romatizma var ağrılara gerçekten ıyi geliyor sağlıklı günler dilerim.

   1. Merhaba İsmail bey. Türkiye’de üretilen Tübitak,Bursa Uludağ üniversitesi doktor ve profesorlerinin 7 yıllıkARGE çalışmaları sonunda elde ettikleri ürünler var.Saglik bakanlığı kontrolünde gıda takviyeleri bunlar.FDA onaylı her türlü belgeleri alınmıştır.

 8. Ben de akgunluk kullandim cok iyi geldi ama gida takviyesi olarak kapsul seklinde
  Ayrica su an kendim de satiyorum

 9. Ak günlük muhteşem bir bitki. 21 tane çekirdekli kuru üzüm ve 3-5 tane ak günlük her sabah aç karnına çiğneyip yutulursa hafızaya iyi geliyor. Pamuk yada havluya ak günlüğü yakıp dumanını güzelce yedirirseniz öksürüğe bire bir. Üzerine ilaç tanımam. Çok şifalı olduğuna dair pek çok hadisi şerif var.

 10. Ismailağa Ve Mahmud Efendi Hz.
  FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR.
  GÜNLÜK SAKIZI NEDİR NASIL KULLANILIR FAYDALARI NELERDİR?

  Günlük Sakızının Özellikleri:
  Antienflamatuar, antiseptik, sakinleştirici, sindirime yararlı, diüretik, tonik. Zihinsel ve duygusal etkileri için çok eski zamanlardan beri kullanılan Frankincense, karışıklık içindeki zihne tutarlılık ve düzen sağlar. Kendini güvende hissetmeme, kendini eleştirme, disiplin eksikliği, şüphecilik, takıntılı olma, yorgunluk ve cesaret eksikliği gibi durumların hepsi, bu yağın sakinleştirici ve aynı zamanda canlandırıcı etkisinden fayda sağlayabilirler.

  Günlük Sakızının Kullanıldığı Yerler:
  Masaj, kompres. Banyo suyuna veya Buhar yolu ile: Solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler. Solunum yolu enfeksiyonları için yararlıdır. Mideyi ve bağırsakları Ülser ve hemoroite kullanılır. Yorgunluk ve cesaret eksikliği gibi durumların hepsi, bu yağın sakinleştirici ve aynı zamanda canlandırıcı etkisinden fayda sağlayabilirler. Tonik olarak: Cildi gençleştirmede, kırışıklıkları giderir. Yaraların iyileştirilmesinde kullanılır.

  Günlük Sakızının Faydaları:
  • İyi bir antiseptiktir. Yaraların temizlenmesinde ve iyileştirilmesinde dıştan uygulanır.
  • Ciltte ve saçlı deride de antiseptik ve temizleyici olarak dıştan uygulanır.
  • Uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında günlük merhemi ya da yakısı şeklinde uygulanarak, asalak öldürücü ve iyileştirici etkilerinden yararlanılır.
  • Mide ve onikiparmakbağırsağı ülserlerinde yara iyileştirici niteliğinden yararlanılır. Bunun için günlük yağı sulandırılıp içine bal ya da şeker katılarak tatlandırılıp içilir.
  • Ayrıca günlük yağı balgam söktürücü, nefes darlığını giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Bunun için bir önceki maddedeki gibi tatlandırılıp sulandırılarak içilir.

  Akgünlüğün Faydaları : akgünlük neye iyi gelir Dahili olarak kullanıldığında vücuda kuvvet verir. Yatıştırıcıdır. İdrar söktürür ve kabız edici etkiye sahiptir. Adet söktürücüdür. Ayrıca romatizma ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. akgünlük ağacının faydaları, akgünlük sakızının faydaları
  Mide ülseri : Günlük öğütülüp balla macun yapılıp aç karnına birer çay kaşığı yenmeye devam edilir.
  Gastrit : Günlük öğütülüp balla macun yapılıp aç karnına birer çay kaşığı yenmeye devam edilir.
  Öksürük : Günlük, çamsakızı öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir. Günlük çiğnenmeye devam edilir. Günlük manganla ( ateşe) atılıp buharı teneffüs (tütsülenir) edilir.
  Nefes Darlığı : Günlük, sinir otuyla öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir. Günlük çiğnenmeye devam edilir. Günlükle tütsülenir.
  Ses Kısıklığı : Günlük çiğnenmeye devam edilir, günlük tütsüsü yapılır. Havuç pişirilip yedirilir.
  Unutkanlık : Günlük kuru üzümle beraber çiğnenip yenmeye devam edilir. Günde 21 adet kuru üzüm, 3-5 adet günlük.
  Yara : Günlük toz yapılıp yaralara yerlere ekilir.
  İltihap : Günlük toz yapılıp iltihaplı yerlere ekilir.
  Vücud Kuvvetlendirici : Günlük öğütülüp kuvvet macunlarına katılırsa, macunun tesiri artar.
  İshal : Günlük öğütülüp soğuk bal şerbetine katılıp içilmeye devam edilir.
  İdrar Söktürücü : Günlük öğütülüp ılık bal şerbetine katılıp içilmeye devam edilir.
  Romatizma : Günlük öğütülüp sıcak bal şerbetine katılıp içilmeye devam edilir.
  Kekemelik : Günlük sakızı çiğnenmeye devam edilir.
  Konuşamayan Çocuk : Günlük sakızı çiğnenmeye devam edilir.

  akgünlük sakızı

  akgünlük sakızı : Afrika ve Hindistanda yetişen bir ağaçtır. Ağaç kabukları çizilerek sütü alınır. Kuruyunca günlük sakızı elde edilir. Çocukarınıza mutlaka kuru üzümle günlük çiğnediginizde zihin açar unutkanlığı önler
  İçindekiler : Zamk, Organik Asitler, Uçan yağ

  Akgünlük nasıl kullanılır : akgünlük nasıl tüketilmeli Su ile eritilerek tıbbi amaçla kullanılabileceği gibi, yandığında verdiği parlak ışık ve hoş koku nedeniyle tütsü olarak da kullanılabilir. Tütsüsü nefes açıcı ve rahatlatıcıdır.

  Akgünlük zararları ve yan etkileri : Ak Günlük Herhangi bir yan tesiri yoktur.

  Uyarılar: Gebelikte kullanılmamalıdır.

 11. Akgün sakızı sigara bıraktırma özelligini olduğunu biliyormusunuz ben bunun sayesinde bıraktım 2 ay oldu içmiyorum bunu kimse bilmiyor yani sakızın birakma özelliyi olduğunu inanmasınız gerçek sigara içenler denesin isteği azaltıyor ve içmek istemiyorsun

Bir cevap yazın