Yararları Saymakla Bitmiyor

1- Taze olarak harcanan bir sebze olan bu ot, salatalarda, garnitürlerde, piyazlarda sıklıkla kullanılır.Bu ot kansere karşı gözeticidir.Kadın hastalıklarına iyi kazanç.Kadınlarda adet döngüsünün kumpaslı izlemesine dayanakçı olur, adet bozukluklarını giderir.

2-Yüksek oranda protein ve demir kapsayan bu sebze, emziren annelerde süt çoğalışı sağlar.Göz sıhhatinin korunmasına dayanakçı olur.Vücudun korunma sistemini geliştirir ve bünyeyi pek çok hastalıktan korur.Kanı arınma özelliği vardır.İştah açar.Laksatif tesiri nedeniyle kabızlık vaziyetlerinde müshil olarak kullanılır ve bu mevzuda çok etkilidir.

3- Bağırsakları çalıştırdığı için kilo kaybına bereketi vardır.Tohumları balla karıştırılıp kür yapıldığında dizanteri hastalığına iyi gelmektedir.Baş sızısı, öksürük, bronşit, astım gibi rahatsızlıklarda çiğnenerek harcanacak bu otu, bu rahatsızlıkların rehabilitasyonunda fayda sağlar.Nefes açıcı özelliği vardır.

4- Astımdan kaynaklanan şiddetli öksürükleri azaltır.Kumpaslı kullanımda kansızlığa iyi kazanç; çünkü kan yapıcı özelliği vardır.Demir açısından zengin olan tohumu hemoglobin seviyesini artırır ve böylece kemik hastalıkları, saç dökülmesi ve tırnak kırılması gibi problemleri önler.

5- Tohumlarının diyabete de iyi geldiği belirtilmektedir.Suda kaynatılarak saçlara uygulandığında saç sağlığına gözetir. Saç kırılmalarını önler ve yumuşaklık kazandırır.A vitamini göz sıhhati için ehemmiyetlidir. Karatakt başta olmak üzere pek çok göz hastalığına tutulma tehlikesini ortadan kaldırır.Sigaranın ciğerlerde oluşturduğu tahribatı eksiltme özeliği vardır. Sigara kullananların özellikle bu sebze ve bu sebzenin tohumunu kaynatarak günde 1-2 bardak içmeleri bereketli olacaktır.Böbrek sağlığına gözetir, idrar söktürücüdür.Bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlar.

Bir cevap yazın