Fazla Kilonuzdan Kurtulmayı Yasaklayan 7 Sıhhat Meseleyi

Dünya Sıhhat Örgütü’nün yayınladığı bir bilgiye göre, 2016 senesinde 18 yaş ve üzerindeki erkeklerin %39’u ve bayanların %40’ı fazla fazla kilolu. Bu da 1.9 milyar insana denk geliyor ve bunların da 650 milyonu obez. Fazla kiloların nedeni yalnızca fazla tatlı tüketimi veya egzersiz yapmamak değildir. Bazen bu kiloların alınma nedeni bedenimizde saklıdır.

Bilge Cafe olarak bedenimizde ortaya çıkması gidişatında fazla kilo almamıza yol açan sıhhat meselelerini sizler için derledik.

7. Tiroit Yetmezliği

Tiroit bezi ne kadar iyi çalışırsa, metabolizmamız da o kadar iyi çalışır. Tiroit hormonlarının noksanlığı metabolizmamızı yavaşlatır. Yavaş metabolizma da tiroit yetmezliğine Hipotiroidizm yol açar. Tiroit yetmezliği ilk başta bitkinlik ile karıştırılabilir zira uyku sersemliği, tembellik, gönülsüzlük gibi bulgular iki gidişatta da ortaktır.

Tiroit yetmezliği mevzusunda oldukça dikkatli olmalıyız. Cilt kuruması, duyarlı ve kırılgan tırnaklar ile saçlar, kansızlık, bulantı ve kabızlık tiroit yetmezliğinin bulguları olabilir. Metabolizmanız zayıfladığında bağırsaklarınız daha yavaş çalışmaya başlar ve kilo alırsınız. Şayet kilo alırken bu bulgular ile karşılaşırsanız, perhiz veya spor yapmak yerine hekime gitmeyi seçim etmelisiniz.

6. Prolaktinom

Prolaktin hormonu, üremeden ve anneler için emzirmeden mesul bir hormondur. Aynı zamanda bebek için ehemmiyetli olan yiyecek maddelerinin taşınmasından mesuldür. Şayet hipofiz bezi çok fazla prolaktin üretirse, özellikle bayanlarda iyi mizaçlı urlar ortaya çıkabilir.

Prolaktinomun ana özellikleri şunlardır: Bayanlarda; doğumla ilgisiz ve kumpassız aralıklarla ortaya çıkan patolojik süt salgılanması, erkeklerde ise; düşük libido, ruhsal problemler, göz problemleri ve baş sızısı. Aynı zamanda iki cinsiyet içinde göğüs ve omuzlar bölgelerinde fazla yağ depolanması görülebilir.

Bu hastalık rehabilitasyon edilebilir bir hastalıktır. Ancak çok geç olmadan hekime gidilmesi gerekmektedir.

5. Tip 2 Diyabet Hastalığı

Tip 1 diyabetin aksine, Tip 2 diyabet hastalığı gidişatında, pankreasın yeteri kadar insülin üretme mevzusunda bir problemi yoktur ancak insülin uzuvlar tarafından kabul edilmez ve zamanla insüline karşı hoşgörü gösterirler. Netice olarak bedende fazla ölçüde üretilen ve biriken insülin obeziteye yol açar.

Asıl risk ise bu hastalık uzun müddet süresince fark edilmeyebilir ve yalnızca kan testi ile tespit edilebilir. Klasik diyabet hastalarında kollanan fazla susama ve sık sık idrar yapma gibi bulgular tip 2 diyabette görülmeyebilir.

4. İnsülinoma

İnsülinoma, kandaki şeker ölçüsünün süratli bir biçimde düşmesine ve hipogliseminin ortaya çıkmasına yol açar. Hipoglisemi ise yoğun açlık hissine yol açar ve bedenimiz glikoz seviyesine destek yapmaya çalışır.

Şayet bir birey hipoglisemi ortaya çıktığında yemek yemezse, titreme, taşikardi, konuşma ve tavır bozuklukları gibi bulgular ile karşılaşabilir, hatta baygınlık dahi geçirebilir. Hipoglisemik nöbetler gerçekten çok külfetli vaziyetlerdir, bu surattan hipoglisemi bedende ortaya çıktığı andan itibaren beden açlık için devamlı bir alarm haline geçer. Netice olarak da birey fazla kilo almaya başlar. Böyle bir gidişatlar karşı karşıya kalırsanız bir an evvel bir hekime görünmelisiniz.

3. Stres ve Depresyon

Kortizol nedir ve bedenimizin neden kortizole lüzumu vardır? Kortizol, böbrek üstü bezleri tarafından üretilen bir horomondur. Karbonhidrat metabolizmasını ve stres tepkilerini hakimiyet eder.  Ayrıca stresli gidişatlarda bedenin fazla enerji yakmasını engeller.

Kronik stres kortizol ve adrenalin hormonlarının hiç durmadan üretilmesine yol açabilir. Bu gidişatta kortizol hormonu bedendeki enerjiyi yağa dönüştürerek bu yağı depolamaya başlar. Bu gidişatta da fazla kilo almaya başlarsınız.

2. Cushing Belirtiyi

Ülkemizde çok nadide tesadüfülen bir rahatsızlık olan cushing belirtiyi, gerçeğinde çok ciddi bir hastalıktır ve dünya genelinde 10-15 milyon insan bu hastalığa tutulmuştur. Bu hastalık kolayca; bedenimizin, üretilen yağları karın ve boyun bölgelerinde depolaması ve aynı zamanda kollarımızı ve bacaklarımızı cılız bırakmasıdır.

Bu hastalığı teşhis etmek çok güç değildir. Yüksek kan tazyiki, yüksek kolesterol, insomnia bulguları ve tam bu bulgulara karşın eksilmeyen iştah, bu hastalığın belirtileridir.

1. Polikistik Over Belirtiyi PCOS

Bir birey fazla kilo almaya başlamış ve aynı anda kumpassız aralıklarla migren yaradılışına tesadüfüyorsa, büyük olasılıkla polisitoztutulmuştur. Bu hastalık ile bedenimizin üst kısmı kilo alır ve ağırlaşır. Ek olarak istenmeyen kıllar gelişmeye başlar ve muhtelif cilt problemleri ortaya çıkar.

Bu hastalığın nedeni ise cinsiyet hormonlarının noksanlığıdır. Yumurta hücreleri kumpaslı olarak büyümez ve yumurtalıklara yapışkan olarak kalır. Her 5 bayandan 1’i bu hastalıktan muzdariptir. Bu hastalık rehabilitasyon edilebilir bir hastalıktır.

Yukarıda belirtilen hastalıklara ait bulgulardan yalnızca 1 tanesine tesadüfmeniz, bu hastalığa tutulduğunuz anlamına gelmez. Ancak bulgulardan bir kaç tanesine aynı anda tesadüfmüşseniz, bir an evvel hekime gidip tedbir almanız gerekebilir.

Bir cevap yazın