Fazla Sıvılardan Birkaç Saatte Kurtulmak için Bir Günlük Detoks Tasarıyı

fazla-sıvılardan-kurtulun

İdrar söktürücü çay ve besinleri terlemeye neden olan fiziksel faaliyetlerle birleştirerek vücudunuzdaki fazla sıvılardan hızlı ve tesirli bir biçimde kurtulun. Nasıl yapılacağını bu yazıda öğrenil!

Hiç sabah şişkinlikle uyandınız mı? Vücudunuzda bulunan fazla sıvılardan olabildiğince hızlı bir şekilde kurtulmak mı istiyorsunuz?

Sıvı tutulumu nedeniyle surat, göz kapakları, karın ya da bacaklarda şişliklerineşlik ettiği rahatsızlık, ağırlık hissi ve fazla ağırlıkla uyanmak nadide bir gidişat değildir.

Burada sağlık ve beslenme ipuçları ile sabahları sadece birkaç saat içinde problemi nasıl çözeceğinizi öğrenil.

Tuzu ortadan kaldırın

Az ölçülerde alındığı takdirde yüksek kalite deniz tuzu veya Himalaya tuzu vücudunuz için gereklidir.

Fakat vücudunuzdaki fazla sıvıları hızlıca atmak istiyorsanız şişlikler gidene kadar beslenme kumpasından tuzu tamamen çıkarmalısınız. Bu demek oluyor ki:

 • Yemeklerinize tuz atmayacaksınız.
 • Bunun yerine tuzlu su veya tabii çeşniler kullanabilirsiniz limon, sirke, hardal, şifalı nebatlar, baharatlar. Tuzlu su bir miktar tuz içerir fakat vücuttaki sıvıların dengelenmesine sponsor olur.

Yüksek fakat gizli bir şekilde tuz içeren yiyecekler konusunda çok dikkatli olun.  Örneğin:

 • Peynir
 • Söğüş et
 • Soslar
 • Patates kızartması ve cips
 • Tuzlu kuruyemişler
 • Donmuş veya hazır gıdalar

Potasyum alımınızı artırın

Sodyumun aksine potasyum, vücudunuzun birikmiş sıvılardan kurtulmasına sponsor olan bir mineraldir. Bu nedenle, sadece detoks gününün bir parçası değil, beslenme kumpasınızın kalıcı bir parçası olmalıdır.

Önerdiğimiz bazı potasyum zengini yiyecekler ise şöyle:

İyi bir seçenek olarak güne şekerotu ile tatlandırılmış bir muz, Hindistan cevizi ve kivi smoothiesi ile başlayın.

Ayrıca sarımsak, sirke, güveyotu ve zeytinyağı ile lezzet katılmış, domates, bal kabağı, kereviz ve kuşkonmazdan oluşan bir salata yapabilirsiniz.

Sabahları su veya detoks içecekleri içmek, geceden başlayan açlık sürenizi uzatacak ve vücudunuzun doğal diüretik süreçlerini yerine getirmeye odaklanmasınaolanak sağlayacaktır.

Fazla sıvıları atmak için su için

Bu tezat görünebilir ancak, su içmek böbrekleri çalıştırdığı için birikmiş sıvıları da vücuttan atmaya yardım eder.

Fakat yüksek kalite su için ve mümkünse suyun sodyum seviyesinin düşük olmasına özen gösterin.

Eğer günde 8 bardak su içmek zor geliyorsa, limon, meyve kabuğu, taze bitkiler veya birkaç damla şekerotu ile tatlandırabilirsiniz.

İdrar söktürücü çaylar

Problemi hızlı çözemeye çalıştığınız için, idrar söktürücü yetenekleri olan tıbbi çayları içmek detoks sürecine yardımcı olur. Örneğin:

  • Yaygın atkuyruğu otu: Bu en kuvvetli idrar söktürücüler arasındadır ve ve sadece kısa sürelerle kullanılmalı, sürekli kullanılmalıdır.

 • Karahindiba: Bu şifalı bitkinin çok iyi bir fikir olmasının sebebi, sadece böbrekler üzerinde değil, aynı zamanda karaciğer üzerinde de çalışmasıdır. Bu özellik onu etkili bir detoks içeceği yapar.
 • Dulavrat otu: Dulavrat otu idrar ve ter aracılığı ile fazla sıvıların yok edilmesini tetikler.
 • Isırgan otu: Bu bitki böbreklerinizi destekler, cilt lekelerini temizler ve yüksek demir içeriği sayesinde kansızlığa iyi gelir.

Kuru fırçalama

Kuru fırçalama cildinizin tonunu ayarlamak ve selülit ile savaşmak için yararlı bir yöntemdir. Bu yöntem atılması gerekenleri idrarla neredeyse hemen atmak içindir.

Nasıl yapılır?

Tek ihtiyacınız olan kuru vücut fırçası. Daima yönü kalbinize doğru alacak şekilde ayak tabanlarınıza masaj yaparak veya sürterek kullanabilirsiniz.

Sırtınızı unutmayın. Eğer kendiniz yapamıyorsanız, size yardım edecek birisini bulun.

Hareketli egzersizler yapın

Vücudunuzdaki fazla sıvılardan kurtulmanın bir diğer yolu ise orta yoğunlukta egzersizler yaparak terlemektir.

Aralıklı egzersiz yapmak popüler olduğu gibi bir amaca da hizmet eder. Bu egzersiz tipinde, yüksek yoğunluklu egzersizi aralarda birkaç saniye dinlenerek belli sayıda tekrarlarsınız.

Bu metabolizmayı çalıştırır, yüksek miktarda kalori yaktırır ve terlemenizi sağlar.

Terlemeyi arttırmak için biraz zencefil alabilirsiniz. Bu kök metabolizmanızı aktifleştirir.

Bunlara bir şans verin!

Kaynak: sagligabiradim.com

Bir cevap yazın