Felç Sırasında Ne Yapmalı?

Felç başka bir deyişle inme beyni besleyen kan damarlarında ki akışın durması neticeyi beynin zarar görmesi neticesinde oluşur. Genellikle bedenin belli bir kısmında; kol, bacak veya yüzde duyu kaybı olarak ortaya çıkar. Çoğunlukla da bedenin komple sağ tarafında veya sol tarafında görülür. Görme kaybı, yürümede güçlük, şiddetli baş sızısı da felcin belirtilerindendir.

Felç Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İlk olarak felç geçiren inme inen bireye serinkanlı bir biçimde dişlerinin gösterilmesi veya tebessümmesini söyleyin. Bu sayede şahsın ağzında bir eğilme olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Veya ağzının içinde bir şişme olup olmadığını görebilirsiniz.

Ardından şahıstan kolay tümceler kurmasını isteyin. Net bir biçimde ve anlamlı konuşup konuşmadığını hakimiyet edin.

Bu bulgulardan bir tanesi dahi varsa büyük olasılık kasılma başlamış demektir. Böyle bir vaziyet ile karşılaştığınızda zaman kaybetmeden bireyi sağlık kurumuna götürün. Şayet götüremeyecek gidişattaysanız kesinlikle etrafınızdakilerden destek isteyin.

Destek gelene kadar bireyi rahat edeceği bir biçimde oturtun ve bu sırada yalnız vazgeçmeyin. Felç geçirdiğini düşündüğünüz şahsın şuurunu aralıksız olarak hakimiyet edin. Bu sırada kesinlikle serinkanlı ve kibar bir biçimde konuşmalısınız. Şahsın panik yapmasına neden olacak tavırlarda bulunmayın.

Bir cevap yazın