Felci Önlemek, Baş Sızısı ve Halsizlikten Kurtulmak için Altın Bedelinde 8 Teklif

Başınız devamlı miskin ve düşünceleriniz karman çorman gidişatta, aralıksız baş sızısı sürüklüyorsunuz ve bunalımdan bir cinsli kurtulamıyorsanız; bunun nedeni yüksek olasılıkla beyninizdeki kan akışının banal seviyenin altında olmasından kaynaklanmaktadır.

Beyninizin yeterince kan alamamasının nedenleri arasında, yolu tıkayan bir kan pıhtısı veya stres gösterilebilir.

Eğer erken bulguları görmezden kazançsanız hipoksi denilen beynin oksijensiz kalma gidişatı neticeyi beyin hücrelerinin yavaş vefatını tetikleyebilirsiniz.

Bilge Cafe sizi ve beğendiklerinizi bu vaziyetten kurtarmak için konutta basitlikle yapabileceğiniz teklifler derledi. Bu tekliflerden bir veya birkaçını uyguladığınızda beyninizdeki kan akışı kuşkusuz klasiğe dönecektir.

Beyindeki Kan Akışını Klasiğe Döndürmenin Yolları

Etkin Olun

Yoğun egzersizler yaptığınızda adaleleriniz tam oksijeni kendi aralarında paylaşır ve beyninizin kumpaslı çalışmasına yetecek kadar kalmayabilir. Kolay ve kumpaslı egzersizler ise bütün tersi biçimde beyninize giden kan akışını hızlandırır.

Tüm esas egzersiz hareketlerini bu kategoriye alabiliriz. Yüzme, bisiklete binme, dans etme, yoga gibi etkinlikler netlikle hem gününüzü hoşlaştıracak hem de düşüncelerinizi netleştirecektir. Sıhhatinize tesirleri ise oldukça fazla olacaktır.

Spor yapmak için süreniz olmasa dahi günde sadece 15 dakikanızı ayırarak kısa ancak etkin yürüyüşler yapabilirsiniz veya oturarak çalışıyorsanız gün süresince arada bir esneme hareketleri oldukça işinize yarayacaktır. Böylece beyninize giden kan akışı artacaktır.

Her fırsatınız olduğunda etkin olmak işin anahtarıdır. Otobüse binmek yerine yürümek, asansör yerine merdivenleri kullanmak, dizi izlemek yerine yarım saatinizi yoga yapmaya tüketmek gününüzün en hoşlandığınız etkinlikleri haline gelecektir.

Kaslarınızı Esnetin

Kaslarınızı esnetmek hem tüm bedeninizdeki kan akışını süratlendirecek hem de sizi stresten temizletecektir. Bedeninize yapacağı bereketin yanında beyniniz de bu etkinlikten faydalanacaktır.

Beyin için en yararlı olan egzersizler başınızın kalp seviyesinin altında olduğu pozisyonlardır. Konutta rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu egzersizler tüm lüzumlarınızı karşılayacaktır.

Bu pozisyonları uygularken bedeninizi ısıtmayı unutmayın ve bedeninizi çok zorlamamaya itina gösterin. Rastgele bir rahatsızlık sezdiğinizde kesinlikle hekiminizle görüşün.

Daha sık meditasyon yapın

Araştırmalara göre, meditasyonunun beyninize ve bedeninize bereketleri sayılmayacak kadar fazla. Özellikle beyninize giden kan akışını süratlendirmek istiyorsanız meditasyon bütün size göre. Gnamda yalnızca 12 dakikanızı ayırarak şarkı söyleyerek meditasyon yapabileceğinizi öğreniyor muydunuz? Zamanla usunuzun daha duru ve bedeninizin daha elastik olduğunu hissedeceksiniz.

Nasıl mı yapılır? Tabi ki bahsedeceğiz:

  • Bağdaş kurarak oturun ve sırtınızı dik tutun. Çeneniz yere doğru bakarken elleriniz dizlerinizde dursun ve  yukarıya baksın.
  • İlk başlarda garip gelecek olsa da şu sesleri çıkarmanızı istiyoruz; “Saa Taa Naa Maa.” “Saa “derken baş ve işaret parmaklarınızı birleştirin. “Taa” derken baş ve orta parmaklarınızı birleştirin. “Naa” derken baş ve yüzük parmaklarınızı birleştirin ve son olarak “Maa” derken baş ve serçe parmaklarınızı birleştirin. Azıcık alıştıktan sonra ne kadar iyi geldiğine inanamayacaksınız.

Soğuk sudan korkmayın

Kendinizi soğuğa maruz vazgeçmek kan akışınızı süratlendirir. Hatta el ve ayaklarınızı soğuk suda yakalamanın tansiyonunuzu, kalp atış süratinizi düşüreceğini ve beyninizin daha süratli çalışmasını sağladığına dair araştırmalar mevcut.

El ve ayaklarınızı soğuk suda yakalamanın yanında gün içinde alacağınız soğuk duşlarında bereketi olacaktır. Kuşku yok ki, başlarda çekineceksiniz ancak zamanla neden daha evvel yapmamışım diyeceksiniz.

İlk uygulamalar banal duş rutininizin son 30 saniyesinde başlasın ve oradan nereye gidecek yavaş yavaş bulguya çıkalım.

Soğuğa maruz kalmak aynı zamanda beyin sapınızı kalbinize bağlayan asapların uyarılmasına ve daha tesirli çalışmasına fayda sağlayacaktır. Bu asaplar kalp süratiniz, tansiyonunuz ve sindirim sisteminizden sorumludur.

Güneşlenin

Güneşe maruz kalmak beyin işleyişini iyileştirir. Güneşe maruz kalınca nitrik oksit yapımı çoğalır ve bu çoğalış neticesinde tansiyonunuz düşer. Aynı zamanda D vitamini yapımı çoğalacağından beyin sıhhatiniz, belleğiniz düzelen kan akışı sayesinde iyileşir.

Bahar ve yaz aylarında günde 10 dakika gibi kısa bir vakit güneşten yararlanarak tüm sene bunalım tasasından kurtulabilirsiniz.

Daha iyi beslenin

  • Bitter çikolata harcayın: Bitter çikolata yemek öğrenişsel marifetlerinizi arttırır. En az %70 kakao içerikli bitter çikolata harcamaya başladığınız takdirde kan akışınız süratlenecek, mutluluk hormonu yapımınız çoğalacak ve böylece daha dinç daha mutlu bir insan olacaksınız. Özellikle çikolata harcadıktan 2-3 saat sonraki saatler sizin için en bereketli saatler olacaktır.
  • Beslenme kumpasınıza süper gıdalar ilave edin: Kuruyemiş, hububat ve kırmızı meyveler harcamak sıhhatli bir beyin için olmazsa olmazlardandır. Özellikle E vitaminine bolca lüzum dinleyen beyniniz için avokado şahane bir meyvedir.
  • Pancar şerbeti için: Pancar kökü nitrat bakımından zengindir ve harcadığınızda damarlarınız genişler, netice olarak kan dolaşımınız süratlenir. Harcadıktan sonra güç problemleri daha kısa zamanlarda çözebildiğinize tanık olacaksınız.

Sakız Çiğneyin

Sakız çiğnemek beyninize giden kan akışını %25-%40 oranını çoğaldırır ve oksijen alışını çoğaldırarak beyin işlevlerini ve öğrenişsel marifetlerinizi iyileştirir. Çiğneme hareketi sizi daha serinkanlı hale getirir ve odaklanmanızı basitleştirir ama aynı zamanda da sizi kurnaz tutar.

Kumpaslı sakız çiğnemek beyninizi uyararak belleğinizi iyileştirir. Ayrıca yeni beceriler bilirken her şey daha kolaylaşacaktır.

Gıda Takviyeleri Kullanın

  • Omega 3 yağ asitleri harcayın. Ne yazık ki, lüzumlu omega 3 alacak kadar gıda harcayamıyoruz. Gerekli yağ asitlerini almak beyin ve beden etkinliğimizi ehemmiyetli miktarda arttırır. Asap sistemi ve beyin kumpaslı çalışmak için bu yağ asitlerini lüzum dinler. Kumpaslı olarak bu takviye haplarını kullanırsanız, belleğiniz iyileşir, ruh haliniz daha pozitif olur ve kavrama yetenekleriniz gelişir.
  • Japon eriği harcayın. Japon eriği ağacının yaprakları beyin sıhhatini iyileştirici tesirlere sahiptir. Bahsettiğimiz gibi kumpaslı kullanımda neden daha evvel kullanmadığınızı düşünüp üzüleceksiniz.

Sizin kendi başınıza uyguladığınız veya bizim sıçradığımız usuller var mı? Tekliflerimizden sınadığınız veya sınamaya karar verdikleriniz var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın