Felci önleyen ve rehabilitasyon eden mantar

Ananesel Çin tıbbında kullanılan tırtıl mantarının yararları saymakla bitmiyor. İşte tırtıl mantarının araştırmalarla ispatlanan yararları…

Ananesel Çin tıbbında ihtiyarlama tesirleriyle savaşmak için kullanılan tırtıl mantarının yeni yararları keşfedildi. Araştırmalar tırtıl mantarının bazı kalp ve damar hastalıklarını önlediğini ve rehabilitasyon ettiğini ortaya çıkardı. Ayrıca ender bulunan bu mantarın içeriğindeki kordisepinin bilmeyi ve belleği geliştirdiği anlaşıldı.

Journal of Medicinal Food’da yayınlanan araştırmaya göre potansiyel bir antioksidan misyonu gören tırtıl mantarı unutkanlığı dahi önleyebilir. lMetobolic Brain Disease’in ataştırmasına göre ise tırtıl mantarının antioksidan ve iyileştime tesirleri felcin önlenmesi ve rehabilitasyonunda kullanabilir.

Peki tırtıl mantarı felci nasıl önleyebilir?

Tırtıl mantarı beyne hasar veren hür radikalleri eksilterek felci önleyebilir ve hatta rehabilitasyon edebilir. Ayrıca kendi bedeniniz tarafından üretilen ve süperoksit dismutaz SOD ismi verilen natürel enzim, bedeninizde bulunan en tesirli antioksidanlardan bir tanesi ve beyin hastalıklarına karşı koruma sağlıyor.

SOD yapımının yanı sıra aynı araştırma tırtıl mantarının felçten sonra çoğalış gösteren, MMP-3 ismi verilen cerahatli bileşeni eksilttiğini gösterdi. Bununla beraber kanserle savaşmaya takviyeci olan tırtıl mantarı, beyin kanserinin önlenmesinde ve rehabilitasyonunda da tesirli olabilir.

Bu bağışıklığı kuvvetlendiren ve enerji veren mantarın sıhhate daha pek çok bereketi var. Bunlardan bir tanesi de stresin bedendeki hasarlı tesirlerini eksiltmesi. Stresli bireylerin ve özellikle kanser hastalarının her gün kumpaslı olarak tırtıl mantarı harcamaları nasihat ediliyor.

Bir cevap yazın