Filizlenen Sarımsağın Bereketleri

Filizlenen sarımsakları çöpe mi atıyorsunuz?

Bundan sonra atmayacaksınız.

Yapılan araştırmalarda filizlenen sarımsakların, filizlenmemiş sarımsaklara oranla daha fazla antioksidan barındırdığı görüldü.

Muhtemelen başınıza gelmiştir. Bütün sarımsağa gereksiniminiz olmuştur ve bir bakmışsınızdır ki sarımsak filizlenmiştir. Siz de bunun hasarlı olacağını düşünerek sarımsağı çöpe atmışsınızdır.

Sarımsakların filizlenmesinin sebebinin uzun müddet kullanılmamaları ve yıpranmaları olduğunu bilirsiniz.

Ancak yapılan son araştırmalarla filizlenen sarımsakları çöpe atmanın büyük bir yanlış olduğu kanıtlandı.

Besleyici olan ve antioksidan misyonu gören sarımsakların asap sistemine ve soğuk algınlığına iyi geldiğini herkes bilir.

Kore’de yapılan son araştırmada ise filizlenen sarımsakların, filizlenmeyenlere oranla çok daha fazla antioksidan barındırdığı görüldü.

Peki bu neden daha evvel keşfedilmedi? Bunun gerçek sebebi ise araştırmalarda hep taze sarımsak kullanılmasıydı.

Journal of Agricultural and Food Chemistry‘nin 2014 senesinde yayımladığı bir yazıda en fazla beş gün içinde filizlenen sarımsaklarda fazla derecede antioksidan yer aldığı yazıldı.

Bir dahaki sefere sarımsağınızın filizlendiğini görürseniz hemen çöpe atmayın. Yemeğinize sarımsağı ilave etmekten çekinmeyin. Yararını uzun vadede göreceksiniz.

Muhtemelen bunu öğrenmeyen bir hayli birey vardır. Gıda israfını önlemek ve insanların daha sıhhatli yaşamasını sağlamak ismine bu akıllı paylaşmayı önemsememe etmeyin.

Bir cevap yazın