Filizlenen Sarımsağın Olağanüstü Tesiri

SARIMSAĞIN EN YARARLI HALİ: FİLİZLENEN SARIMSAK

Bazen azıcık nem, azıcık güneş dahi sarımsakları muhafaza ettiğiniz yerde filizlenmesini sağlayabiliyor.

Filizlendiği zaman tabi haliyle acaba artık yemek hasarlı mı diye insanı bir kaygı alıyor. Ama sakın endişelenmeyin.

Filizlenen sarımsak asla hasarlı değildir. Aksine banal sarımsak dahi daha fazla yararlıdır. Bu surattan sakın filizlenen sarımsağı çöpe atmayın.

Filizlenen sarımsak antioksidan zenginidir. Öyle ki filizlenen sarımsaktaki antioksidan ölçüyü filizlenmemiş banal sarımsağa göre daha fazladır.

Ve sarımsak filizlendiğinde insanlar için oldukça yararlı kimyeviler üretir. Sarımsak ne kadar olgunlaşırsa içerisindeki antioksidan ölçüyü de o miktarda artar.

Tedavi edici güzergahıyla öğrenilen sarımsağın kanserden, mide ve bağırsakları arınmaya, karaciğer ve akciğeri kuvvetlendirmeye kadar bir çok verimi bulunuyor. Sarımsağın kalp ve damarlar için ehemmiyetli olmasının bir öbür sebebi de pıhtılaşmayı önleyen “alojene” kapsamasıdır. Alojene, kanda bulunan bazı hücrelerin trombositler yapışık hale gelmesini önler ve damar içinde topaklanma tehlikesini düşürür.

Sarımsak bildiğini üzere en natürel antibiyotik. İyi gelmediği rahatsızlık yok. Her tasaya deva.

Özellikle damar tıkanıklığı, kulak enfeksiyonları, ihtiyarlama süreci, soğuk algınlığı, bedenin mukavemetini çoğaldırmaktan, dinçlik vermesine kadar rakamsız verimi olduğu bilimsel çalışmalarca ispatlanmıştır.

Filizlenen sarımsak da bunların yanında virüsleri önleyerek kanseri yasakladığı gözlemlenmiştir.

ABD’de 41.000 bayanla yapılan “Iowa Eyaleti Kadın Sıhhati Çalışması”na göre kumpaslı olarak sarımsak, meyve ve sebze harcayan bayanlarda sütun kanseri görülme olasılığı harcamayanlara göre %35 daha az.

Peki, evde sarımsak nasıl filizlendirilir?

Bir kabın içerisine az ölçüde su koyun. Sarımsağı suya hafifçe dokunacak biçimde kabın içerisine koyun. Kabı sırça önüne, güneş alacak biçimde yerleştirin.

1 hafta kadar bekletin. Çok geçmeden, kısa bir müddette filizlendiğini göreceksiniz.

Sarımsağın Sıhhatimize Yararları

Yukarıda belirtildiği gibi, harcanan sarımsağın gıda kıymeti ilgisizlik edilecek kıymette olmasına rağmen, sıhhatimize verimli tesirleri çok fazladır. Şöyle ki;

  • Sarmısak, vücudun bağışıklık sistemini uyarır: başka bir deyişle antibiyotiklere eş tesirler yaparak vücuttaki enfeksiyonlara karşı savaşır:
  • Bu bağlamda nezle, soğuk algınlığı, uçuk; mide, bağırsak ve mantar irinleri, arpacık gibi bakteri, virüs ve mantarların oluşturduğu enfeksiyonlar sayılabilir.
  • Kandaki kolesterol seviyesini düşürür: Yapılan araştırmalar, günde iki diş sarımsak yiyen şahısların kolesterol seviyesinde, kısa yarıyılda %10’luk düşüşlerin asıllaştığını ortaya koymuştur.

  • Sarmısak, kanı sulandırır ve kan dolaşımını süratlendirir: Bu sayede sarmısak, kalp krizi ya da felç geçirmeye neden olabilecek damar tıkanıklıklarını önler.
  • Yüksek tansiyonu düşürür: Araştırmalar, mantıklı seviyede sarmısak alımının dahi bu tesiri sağladığını göstermektedir.

Sarmısak, kan sekerinin seviyesini düşürür: Bu sayede bazı şeker hastalarına sarmısak yemenin iyi geldiği yapılan bilimsel araştırmalarla saptanmıştır.

Vücudun kansere tutulma rizikosunu eksiltir. Yapılan araştırmalarda sarmısak harcayan şahıslarda, özellikle mide kanserine tutulma riskinin eksildiği belirlenmiştir.

  • Sarmısak kronik bronşiti önler, tesirini eksiltir.
  • Balgam, idrar, safra ve gaz söktürücüdür.
  • İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.
  • Sarmısağın, afrodizyak cinsel eforu artırıcı tesirleri bulunduğu, Doğu ve Batı kültürlerinde savunulmaktadır.

Başka Bir Deyişle açıkcası sarımsak tüm canlıların sıhhati için olmazsa olmaz en ehemmiyetli gıda kaynağıdır.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Sizin için seçtiğimiz öbür yazılarımızı da alttan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın