Fıstık ezmesi ve mentol ile yapılan koklama testi alzheimer tehlikesini ortaya koyuyor.

Alzheimer olup olmadığınızı kavramak için bir çay kaşığı fıstık ezmesi yeterli. Bilim adamları, koku testi ile alzheimer tehlikesinin tespit edilebileceğini açıkladı. Bu testi mentol, fıstık ve sabun ile yapmak da mümkün.

ABD’nin Florida Üniversitesi McKnight Beyin Enstitüsü Koku ve Tat için Merkezi’ndeki analistler; hastalığın erken yarıyıllarında insanların sol burun deliğinden koku alamayınca alzheimer’a tutulma tehlikelerinin arttığına söyledi. SABAH gazetesi Didem Seymen’in haberine göre koku alma merkezinin bozulması alzheimer işareti olabilir..

ÖNCE SOL HEMİSFER ETKİLENİR

Fıstık ezmesinin besbelli kokusu sebebiyle bu test için en ideal madde olduğu ifade ediliyor. Yapılan testlerde alzheimer hastalarının burnun sol tarafında yapılan 20 santim testinde kokuyu alamadıkları görüldü. Analistler bu vaziyeti “Alzheimer hastalığında ilk etkilenen sol hemisferdir. Daha büyük bir yozlaşma gösterir” diyerek açıkladı.

Koklama beceriksizliği beyin zararı sonucu

Doç. Dr. Serdar DAĞ nörolog: Koklamadaki beceriksizlik beyin zararından kaynaklanıyor. Demans başka bir deyişle bunama beyin zararı ile oluşan bir hastalıktır. Alzheimer demansın bir cinsidir ve beyin hücrelerinde bütün meçhul sebeplerden dolayı ilerleyici veya kalıcı zarar oluşur. Bu zararlı dokuların içinde koku idrak etmesine destekçi hücreler de vardır ve o hücreler de hasar görür.

SEN DE KENDİNİ TEST ET, İLERDE OLUŞABİLECEK ÇAĞIN HASTALIĞI “ALZHEİMER” HASTALIĞINDAN KORUN

Bir cevap yazın