Fıtık nedeni olan konut işleri neler?

Konut içerisinde yevmiye olarak yaptığımız bazı hareketler fıtık yaradılışına neden oluyor

Saatlerce ayakta duruyoruz, eğiliyoruz, bir yerlere uzanıyoruz, ağırlık kaldırıyoruz…

Bu hareketleri yaparken dikkatli olmadığımızda bel veya boyun adalelerinin kasılmalarına, bunun neticesinde da hayat niteliğimizi negatif etkileyen Sızıların büyümesine yol açıyoruz. Yaşadığımız problemler bununla da hudutlu kalmıyor maalesef.

Yanılgılı hareketleri sık sık yinelediğimizde ve bu hareketlerle beraber bedenimize yüklendiğimizde veya yük taşıdığımızda omurga arasındaki DİSK çekirdeğinin yırtılmasına neden oluyor; bunun neticesinde da bel veya boyunda fıtık yaradılışını kolaylaştırıyoruz.

Dolayısıyla konut işleri yaparken yanılgılı duruş ve hareketlerden sakınmamız çok ehemmiyetli.

Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın bel ve boyun sıhhatini gözetmek için konut işleri yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı, ehemmiyetli tekliflerde bulundu.

•    Bulaşık aygıtını dizleri kırmadan boşaltmak
Bulaşık aygıtını boşaltmak için dkonutamlı olarak eğilip kalkmak gerekiyor. Ancak dikkatli olun, dizlerinizi kırmadan dizden alta eğildiğiniz zaman bel adalelerinize yük biniyor. Bunun neticesinde da bel fıtığı gibi negatif neticeler gelişebiliyor.

Doğrusu: Eğilirken belinize yüklenmek yerine dizlerinizi kırarsanız omuriliğe yük oluşmasını maniler ve belinizin ağırlığını eksiltmiş olursunuz.

•    Yemek hazırlarken ayakta kalmak 
Yemek hazırlarken veya bulaşık devirirken uzun zaman ayakta kaldığımız zaman belimiz bize sızı sezdirerek ihtar veriyor. Bu ihtarları dikkate almalısınız, aksi halde en kolay olarak adalelerin eforsuzlaşmasına neden olabilirsiniz. Adalelerinizin eforunu yitirmesi de bel bölgesinde sızıya neden oluyor.

Doğrusu: Fazla yüksek olmamak koşuluyla bir ayağınızı basamak gibi bir yere koymanız öbür adalelere dinlenme fırsatı tanıyacaktır. Her 4-5 dakikada bir ayağınızı yüksek bir basamağa kaldırın. Bu vaziyet omurgadaki adale grubunda değişik eklemlerin kasılmasını sağlayacağı için yükü tek bir bölgede yakalamayıp, dağıtıyor. Bu hareket de belinizde sızı oluşumunu yasaklıyor.

•    Süpürürken öne doğru eğilmek
Yerleri dkonutamlı eğilerek süpürmek belinizde sızı oluşmasına ve adalelerinizin yaralanmasına neden oluyor. Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın yanılgılı olarak eğildiğiniz sırada aynı zamanda ağır bir nesne de taşırsanız bu gidişatın belinizde zaman içinde fıtık yaradılışına da yol açabileceği ihtarında bulunuyor.

Doğrusu: Konutu süpürürken öne doğru eğilip eklem adalelerinize yük bindirmemek için süpürge sapını uzatın ve olabildiğince dik pozisyonda durmaya çalışın. Özellikle koltuk ve dolapların altlarını süpürürken belinizi kırmak yerine bele efor vermeden, diz çökerek süpürmeye dikkat edin. Süpürme operasyonu sırasında mobilyaları tek elinizle kaldırmamaya da itina gösterin. Objeyi gövdenize en yakın biçimde kaldırmak da belinize tesir eden eforu eksiltecektir.

•    Ütü yaparken boynu eğik tutmak
Ütü masanızın pespaye olması boynunuzu uzun zaman öne doğru eğik yakalayacağınız anlamına geliyor. Bu hareket de boynunuzda bir zaman sonra sızı yaradılışını tetikliyor. Sızı boyundaki adalelerin yorulduğu anlamına geliyor. Dkonutamlı yanılgılı hareket uygulayıp yaralanmasına neden olursanız, adaleleriniz zamanla yırtılacak ve fıtık yaradılışına neden olacaktır.

Doğrusu: Ütü yaparken ütü masasının yüksekliği çok ehemmiyetli. Bu sebeple kesinlikle ayarlanabilir bir ütü masası seçim etmeli ve boyunuza göre ayarlamalısınız. Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın ütü masasının yüksekliğinin bel hizanızda olması gerektiğine işaret ederek şu tekliflerde bulunuyor: “Ütü yaparken ütü masasına yakın durun ve ayağınızın altında fazla yüksek olmayan bir basamak bulundurun. Ayağınızı 4-5 dakikada bir değiştirirseniz belinizin aynı bölgede kasılmasına ve sızı yaradılışına mani olursunuz. Birkaç gömlek ütüledikten sonra dkonutam etmek yerine oturarak dinlenin. Ayrıca ütü yaparken çamaşırlarınızı olabildiğince yükseğe koyarsanız kesintisiz eğilip kalkmak zorunda kalmazsınız.”

•    Yemek hazırlarken boynu eğmek
Yemek hazırlarken boynunuzu öne veya yana eğik pozisyonunda yakalamanız veya sırtınızı dayamadan tabure oturuşu yapmanız boyun ve beldeki eklemlere yük binmesine, bunun neticesinde adalelerin yaralanmalarına yol açıyor. Yaralanan adale de eforunu kaybediyor ve bölgede sızı yaradılışına neden oluyor. Hareket sırasında boyuna yük bindirilmesi de fıtık yaradılışını tetikliyor.

Doğrusu: Boynunuzu olabildiğince hareket halinde yakalamayı önemsememe etmeyin. Otururken sandalyenin sırtına dayanmaya da dikkat edin, zira belinizi dayamadan oturmanız belinizdeki adalelerin kasılmasına, bunun neticesinde da sızı yaradılışına neden oluyor. Bu surattan sandalyenizin sırt kısmının bel ile beraber hareket edebilecek ve bu bölgenize desteklediyecek biçimde olmasına dikkat edin.

•    İş yaparken ağır kaldırmak
Bir ağırlığı gövdenize ne kadar uzak kaldırıyor ve taşıyorsanız belinize o kadar fazla yük bindirmiş olursunuz. Misalin 3 kiloluk bir ağırlığı bedeninize olabildiğince yakın olarak kaldırdığınız zaman o nesne bütün 3 kilo ağırlığında oluyor. Elinizle bir metre uzaktan kaldırdığınız zaman ise ağırlığı 9 kilo olarak sezersiniz. Ağırlıkların eklem üzerine tekerrür tekerrür yüklenmesi de o eklemin kalınlaşmasına, bunun neticesinde da eklem hacminin gelişmesine ve komşu asap dokusuna baskı oluşturmasına neden oluyor. Dkonutamında omurilikte kanal darlığı büyüyor ve asaba ait olması gereken alan küçülüyor, asabı besleyen kan damarları baskı neticeyi kapanıyor. Ağır bir yükü kaldırmayı kronik olarak yinelemeniz de kanal darlığı ve fıtık yaradılışına neden oluyor.

Doğrusu: Baskıya mani olabilmek için kaldırdığınız eşyaların fazla ağır olmamasına dikkat edin, gövdenize en yakın biçimde tutarak kaldırmaya itina gösterin.

•    Perde asarken yukarıya doğru uzanmak
Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın konut işlerinde boyunuzu ve göz hizanızı aşan işlerde yukarıya doğru uzandığınızda boyun adalelerini tehlikeye atmış olacağınız ihtarında bulunuyor. Misalin boyun fıtığı gelişimine yol açabiliyorsunuz. Yukarıya doğru uzandığınız zaman başınızı arkaya doğru uzattığınızda boynun arttaki eklemler üzerinde baskı oluşuyor. Bu pozisyonda ekstra efor tüketildiği için maruz kalınan güç boyuna tesir ediyor. Boynun alışkın olmadığı bir hareketi uzun zaman yaptığınız ve bunu yaparken de efor tükettiğiniz zaman eklem ile disk çekirdeği aşınmaya başlıyor, bunun neticesinde da boyun fıtığı gelişebiliyor.
Doğrusu: Uzandığınız yükseklik göz hizasına ne kadar yanaşırsa tehlike o kadar eksiliyor. Dolayısıyla merdiveni yukarıya çok fazla uzanmayacağınız biçimde, göz hizanıza yakın kurmaya dikkat edin.

•     Diz çökerek yer silmek
Konut işi yaparken en pervasız olunan mevzulardan biri de yer silmek. Eğilerek veya diz çökerek yer silmek belinize baskı oluşturuyor, bunun neticesinde da bel sızısı büyüyor.
Doğrusu: Uzun saplı yer silme aletlerini kullanın. Bedeninizi olabildiğince dik pozisyonda yakalamaya da çaba gösterin.

Bir cevap yazın