Florence Fırtınasının Devirici tesirini gösteren 3 Ebatlı Hava Gidişatı

Amerika Birleşik Devletlerinin doğu sahillerine yanaşmakta olan Florence Kasırgası’nın çok rakamda ferdi öldürebileceği açıklandı.
Federal Acil Gidişat Müesseseyi FEMA su baskınlarının denizden uzak bölgelerde de facialara yol açabileceği ihtarında bulundu.

Kuzey Carolina, Güney Carolina ve Virginia eyaletlerinde toplam 1,7 milyon bireyin yaşadığı bölgeler için tahliye emri verildi.

Perşembe akşamı haysiyetiyle Kuzey Carolina’da yanaşmakta olan fırtınanın sert rüzgarları ve yoğun yağışı tesirli olmaya başladı ve 11 bin elektrik kesintisi hadiseyi bildirildi. Fırtına tüm tesirini göstermeden bazı bölgelerde su baskınları yaşanmaya başladı.

Fırtınanın kategorisi ikinci dereceye düşürülse de FEMA idareyicisi Brock Long bunun işlerini basitleştirmeyeceğini zira fırtınanın rüzgarının daha geniş bir alanda sezileceğini ve beklenen yağış ölçüsünün de değişmez kaldığını söyledi:

“Bu çok riskli bir fırtına. İç bölgelerde su baskınları çok fazla ferdi öldürüyor ve ne yazık ki buna şahitlik etmek üzereyiz.

“Konutlarını tahliye etmeyenler için zaman dolmak üzere. Okyanus yükselmeye başlayacak.”

Bölgede rüzgarların saatte 165 km sürate erişmesi bekleniyor.

Yaklaşık 10 milyon bireyin fırtınadan etkilenebileceği ifade ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’de de son olarak güneyde Georgia eyaletinde inanılmaz hal bülten edildi.

Daha evvel Kuzey ve Güney Carolina ile Virgina, Maryland ve Washington DC’de de inanılmaz hal bülten edilmişti.

Florence’ın, Alabama, Tennessee, Kentucky ve Batı Virginia’da şiddetli yağmur getirmesi, su baskına neden olması bekleniyor.

‘En şiddetli fırtına’

Kuzey Carolina Valisi Roy Cooper, “Hazırlıkları bitirmek için zaman neredeyse doldu. Facia kapıda, yanaşıyor” dedi.

Florence için, “En şiddetli fırtına olabilir” ihtarları yapılıyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump da videolu bir ileti yayımlayıp ,”Bu, ülkemizde görülen en büyük fırtınalardan biri olacak… En büyük öncelik kendinizi gözetmeniz” dedi.

Analiz şirketi CoreLogic’e göre, Florence’ın vereceği hasarın maliyeti 170 milyar dolar olabilir ve fırtınadan 759 bin ev ile iş yeri etkilenebilir.

Bir cevap yazın