Gaz Çıkarmanın Hiç Varsayım Edemeyeceğiniz 7 Bereketi

Cemiyet olarak herkesin içinde gaz çıkarmanın kötü bir şey olduğunu düşünürüz. Gaz çıkarmak gayet natürel bir vakayken ve herkesin içinde bazı eksantrik tavırlarda bulunurken, gaz çıkarmayı çok ayıp görürüz.

Yapılan araştırmalarda gaz çıkarmanın verimlerinden bahsedildi.

Öte yandan gaz çıkardığımızda bedenimiz sıhhatimiz hakkında bize bir hayli ipucu verir.

WebMD’ye söyleme yapan Tony Rehagen, bedenin harcanan gıdalardan zorunlu yiyecekleri aldıktan sonra afaki olan havayı gaz olarak biriktirdiğini ve bu gazı en erken sürede çıkarmamız gerektiğini söyledi.

Bu sebeple gaz çıkarmak gayet natürel bir vaka ve beden sıhhati için ehemmiyetli. İşte karnınızda gaz biriktiğinde yakalamak yerine acilen çıkarmanız için ikna edici bazı nedenler:

1- Kabarıklık hissini giderir

Yemek yedikten sonra kabarıklık seziyorsanız gaz çıkarmak destekçi olur.

Kabarıklık hissi çok rahatsız edicidir. Hasarlı olmasa da asap bozucudur.

Yapılan araştırmada, kabarıklık hissinin iki sebebi olabileceği görüldü. Birincisi bedeninizin daha fazla suya gereksinim dinlemesi ikincisi de karnınızda biriken gazlar. Kabarıklığı eksiltmek için de gaz çıkarmanız en basit yöntemdir.

2- Sütun sıhhati için yararlıdır

Annenizin gazınızı içinde yakalamamanızı tembih ettiği zamanları anımsıyor musunuz? Bunu söylemekte haklıydılar. Gazınızı uzun müddet yakalamak hasarlı.

Gazınızı herkesin içinde çıkartmak sizi güç vaziyete düşürebilir. Woman’s Health’te yazanlara göre de eğer bağırsak sorunları olan biriyseniz, gazınızı tutmak bağırsaklarınıza daha da zarar verebilirmiş.

3- Bir uyarıdır

Ne kadar tutmaya çalışsanız da mutlaka gazınızı çıkarma ihtiyacı duyarsınız.

Ancak gaz çıkarmak size sağlığınız hakkında ipucu verir. Eğer fazla gaz çıkarıyorsanız, gazınız kötü kokuya sahipse ve gaz çıkarırken zorlanıyorsanız acilen doktora görünmeniz gerekiyor. Bunlar, kolon kanseri ve laktoz duyarlılığınız olduğunun belirtisi olabilir.

4- Kokusu yararlı

Doğru okudunuz. Çıkardığınız gazın kokusu yararlı olabilir.

Kulağa çılgınca gelse de yapılan araştırmada gaz çıkardığımız esnada sarihe çıkan hidrojen sülfür bizi bazı hastalıklardan korur.

Aşırı ölçüdeki kokulu gaz zehirleyici olabilir. Ancak az ölçüdeki bu gaz sizi felç ve kalp rahatsızlıklarına karşı korur.

5- Perhizinizi şekillendirebilir

Sağlıklı beslenmek elbette koşul. Yediğiniz besinlere göre gaz çıkardığınızı öğreniyor muydunuz? Mesela devamlı lifle besleniyorsanız sık sık gaz çıkarırsınız. Et odaklı perhiz yaparsanız gazınız kokar. Woman’s Health bu sebeple insanların yediklerini değiştirdiklerini dahi anlatıyor.

6- Sık sık gaz çıkaranlar mutlu kişilerdir

Sık sık gaz çıkaranların daha mutlu oldukları söyleniyor.

Diğer bir deyişle sık sık gaz çıkaranlar daha mutlu ve rahat hissediyorlar.

Yediğiniz yiyecekler sindirim ve dolaşım sisteminizi direk etkiliyor. Karnabahar, lahana ve brüksel lahanası harcayanların sindirim sistemleri daha süratli çalışır. İyi sindirim sistemine sahip bireyler daha fazla gaz çıkarırlar.

7- Rahatlatıcıdır

Kimse bunu sarih sarih söylemese de uzun müddet yakaladıktan sonra gaz çıkarınca hafiflemiş hissederiz.

Gazınızı yakaladığınızda daha asaplı ve huzursuz hissedersiniz.

Gaz çıkarmayla alakalı okuduklarınıza afalladınız mı? Bir Hayli birey gaz çıkarmayı ayıp olarak görse de gerçekten de sıhhatimiz için zorunlu ve sıhhatimiz hakkında bizlere ipucu veriyor.

Arkadaşlarınızla gaz çıkarma üzerine haberimizi paylaşmayı unutmayın.

“Gaz Çıkarmanın Hiç Varsayım Edemeyeceğiniz 7 Bereketi” üzerine 3 yorum.

  1. Cok yararlı bilgiler bunlar evet bazen çok sıkılıyor insan. Ama bilgileriniz iyi oldu… Bende gezi blogu yazariyim gezi yazılarımi okumak isterseniz beklerim. Gezginsezer74 Google yazarsanız beni bulursunuz. Tsk

Bir cevap yazın