Gece Kramplarına Son! Nasıl Geçer?

Herkesin başına tesadüfen bu kramp ile başı tasadadır. Özellikle civar uysallaştıktan sonra, gece yatarken girenlere… Hepsi her zaman çok sızılı olmasa da sizi uykunuzdan uyandırmaya yeter!

Özellikle gece kramp girmesinin nedeni, gündüz yeteri kadar hareket etmediğiniz için. Bir değişik kramp nedenlerinden biri de kan dolaşımı bozukluğundandır. Bacağımıza giren krampların süresi bir kaç saniyeden bir kaç dakikaya kadar değişebilir. Bazen günlerce sürer. Bu vaziyet genellikle 0 yaşın üzerindeki bireylerde görülmektedir.

Peki Ne yapmalı?

Uzmanlar tarafından magnezyumun kramplara iyi gelen bir minarel olduğu bedeni hafiflettiği söylenmektedir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler,kabak çekirdeği,yoğurt,hurma,bitter çikolata ve muz magnezyum içermektedir.

Magnezyumu bu yiyecekler ile değil yağ olarak da kullanabilirsiniz. Yatmadan evvel az bir ölçüde bacaklarınıza sürmeniz yeterli olacaktır.

Bu yağı nasıl yapabilirim?

Malzemeler

  • Yarım bardak magnezyum klorür tozu,
  • yarım bardak damıtılmış su

Hazırlanışı

Ocağa suyu alıp kaynayana kadar bekleriz ve tozu dökerek karıştırırız. Tozlar tamamen eriyip suya karıştığında ateşten alınır ve soğuması beklenir. Bir sprey şişesine konulup ağrıyan yerlere parfüm gibi sıkılır.

Peki nasıl kullanacağım?

Gece yatmadan evvel her iki bacağa da 5-10 sprey sıkın. Ama kalıcı çözüm için alttakilere de dikkat faktörüz elzem.

Daha çok D vitamini

Sağlıklı besinler ve meşrubatlar harcayın. Harcamanıza karşın şikayetleriniz geçmiyorsa D vitamini noksanlığından olabilir.

Bunun nedeni ise D vitamininin yiyeceklerdeki kalsiyumu emme gibi bir özelliğinin olmasıdır. D vitamini noksanlığında demek ki yeteri kadar kalsiyum almadığımız anlamına gelmektedir. Yeteri kadar kalsiyum almayınca kramplar ile savaş halinde oluruz.

Güneş D vitamini kapsadığından dolayı, bu noksanlığı güneş ışınları ile tamamlayabiliriz.
Şayet güneş ile tamamlıyamıyorsanız mantar ve deniz mahsülü yiyebilir veya hap biçiminde D vitaminini tüketebilirsiniz.

Vücudunuzu Esnetin

Bedeni esnetmek kramp yaradılışı maniler. Kolay fiziksel teknikler usulüyle bunu yapabilir ve kan dolaşımınızı süratlendirip,asaplara daha çok oksijen taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Birçok kolay esneme tekniği bulunmaktadır. Bunlardan rastgele birini yapmanız yeterli olacaktır.

Elektrolitleri dengelemeliyiz

Bunun içinde bol ölçüde su içmeliyiz. Su içmek krampları ve titremeleri maniler. Şayet yararını görmezseniz elektrolit balanssızlığı var demektir.

Bu vaziyette hazırlanması kolay, elektrolit yüklü bir meşrubat kullanabilirsiniz. Altta tanımı bulunmaktadır:

Elektrolit meşrubat tanımı:

1 litre suya 6 yemek kaşığı kadar şeker ve yarım yemek kaşığı iyotsuz tuz katılır. İsteyenler şeker yerine bal koyup tuzu da yarı yarıya düşürebilirler.

Limon suyu ve 2 adet bilye limonunu da karışıma ilave edip, her gün bu karışımdan tüketmelisiniz.

Kramplardan süratlice nasıl kurtulabilirim?

Kramp giren bacağı gergince uzatıp ayak bileğini büküyoruz. Ayak baş parmakları dizimizin istikametinde yukarıya bakacak biçimde olmalıdır.

Bu biçimde ayağı öne ve geriye iterek bacağı esnetme hareketleri yapıyoruz. Şayet yapabiliyorsanız ayağa kalkın ve yavaşca yürümeye başlayın. Bu sayede kan dolaşımını hızlandıracaksınız.

Bunun dışında alttaki yiyeceklerin tüketimini çoğaldırmanız, gece kramplarınızı ciddi miktarda azaltacaktır.

Elma sirkesi , Fındık, Muz, Kakao, Kinoa, Pekmez, Yeşil yapraklı sebzeleri, Kabak çekirdeği, Deniz tuzu, Sardalya ve somon, Avakado, Hurma, Yoğurt, Mantar, Domates

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın