Gelecekte Kaybolacak İnsan Bedeninin 13 Kısmı

Bedenlerimiz hakikatinde dışarıda ve içeride beden parçalarımız zaman içinde git gide küçüldü. Gelecekte zaman içinde kaybolabilecek olan beden kısımlarımız hala bulunmaktadır

Onlardan kimilerine bir göz atalım!

1. Beden tüyleri

Kaşlarımız terleri gözlerimizden uzak yakalamaya takviyeci oluyor, sakal da cinsel olarak karşı türden cazibe kazandırmada aynı derecede ehemmiyetli bir rol oynamıştır. Ancak, İnsan bedenindeki öbür tüm kılların özel bir işleve sahip olmadığını Illustrated Science tarafından açıklandı.

2. Sinüsler

Sinüse niye sahip olduğumuza dair değişik kuramlar var, ama reel nedeni hiç bir biçimde bilmiyor. Bazıları kafatasının ağırlığını eksilttiğine inanıyor ve kimileri akciğerlerin emilimini basitleştirdiğini söylüyor. Sinüslerimiz Gelecekte kaybolması beklenen uzuvlardan biri.

3. Kulak adaleleri

Tavşanlar, filler ve köpekler gibi bazı hayvanlar için avına değmek ve avı veya düşmanı dinlemek hayati ehemmiyet taşımaktadır. Bazı insanlar kulaklarını iyi kullanabilir, ancak esas olarak kulak adaleleri tamamen çalışmaz. Kulak adaleleri gelecek surat senelerde zaman içince kaybolacak gibi gözüküyor.

4. 20’lik dişler

Geçmişteki insanlar ayakta kalabilmek ve yeterli kaloriyi elde etmek için nebat, yaprak ve kökleri çiğnemek zorunda kalmışlardı, bu surattan atalarımız 20lik dişlerine gereksinim duyuyordu.

İnsanda toplamda 4 tane 20lik diş olması gerekiyor, ancak insanların yüzde 25’inde 20lik dişlerden bir veya daha aşırısı çıkmıyor.

İleride 20lik dişlerin tamamen insan ırkından kaybolacağını düşünülüyor!

5. apandisit

Daha Öncekinden apandistin işlevi öğrenilmiyordu, ancak şimdi bağışıklık sistemi için bir rol oynayabileceği öğreniliyor. Ama apandist olmadan da yaşanabilir.

Bir sürü çimen ve nebat yiyen hayvanlarda, apandistler oranla daha büyük – Acaba bizde daha öncekinden otçul muyduk? İleriki zamanlarda apandistin de kaybolması laf konusu.

6. Avuç içi uzun adaleleri

Dirsekten bileğe geçen bu dar adale  Palmaris longus  dünya popülasyonunun yüzde 11’inde bulunmuyor. Dövüşte ve Tırmanmada ehemmiyetli rol oynuyor, ancak bugün kavga et sanatçısı ya da kaya tırmanıcısı değilseniz, ehemmiyetli bir işlevi yok.

7. Erkek meme uçları

Erkek meme uçları afakidir. Anne karnında Fetal düzeydeki cinsiyete dayalı uzuv yaradılışında oluşurlar. Bu sebeple erkeklerde kalmış meme uçları bulunur. Bununla beraber, erkekler genellikle anne sütünü üretmek için prolaktin seviyesinden yoksundurlar. O surattan Meme uçsuz erkekleri görmek ilerideki insanlar için donakalınacak bir şey olmayacak.

8.Tüylerin Diken Diken Olması

Teknik olarak, tüyleri yükseltmek için beraber sürükleyen saç folikülleridir. Fakat bugün bunun insanlar üzerinde hiçbir tesiri yoktur. Aksine üşümemizi sağlarlar.

9. 13. kaburga

Bazı insanlar hakikatinde en yakın akrabalarımız olan şempanzeler gibi 13 çift kaburgaya sahiptir. Çoğumuzda 12 kaburga var, ancak tüm erişkinlerin yüzde 8’i ekstra bir çifte sahipler.

Kimse gerçekten ne işe yaradığını öğrenmiyor. 13. kaburgaları da zaman içinde yok olmaya surat tutacaktır.

10. Ayak Parmakları

Araştırmacılar, insanların gitgide daha fazla ayaklarının merkezinde denge durduklarını bulmuşlar, fakat git gide daha iç tarafına doğru dengelenmeye başladık. Ancak çalışmalar , denge merkezimizin hala içe doğru kaydığını göstermektedir. İnsanlar daha evvel balansını gözetmek ve hakimiyet etmek için ayak parmaklarına çok fazla güveniyorlardı, zaman geçtikçe balanstaki bu içe dönüş ayak parmaklarındaki gereksinimi eksiltiyor. Bu meyil devam ederse, artık ayak parmaklarına gereksinimimiz olmayacak.

11. Ağ Tabaka

Yukarıdaki oka bakın – yanıp sönen membran veya üçüncü göz kapağına, aynı zamanda ağ tabaka denir. Bugün hiçbir işlevi olmadığını öğreniyoruz, ancak daha evvel muhtemel olan her şeye karşı koruma emeliyle “kapanabilen” transparan bir göz kapağıydı. Sürüngenler ve kuşlarda hala var.

İlginç bilgilerin devamı için bu yazıyı paylaşın.

Bir cevap yazın