Besinler Hakkında Herkesin Öğrenmesi Gereken 12 Hakikat

Görünüşe göre, yediğimiz herşey hakkında az da olsa birşeyler öğreniyoruz, zira yaftaları dikkatle okuyoruz. Ancak bunun kesin olduğunu söyleyebilir miyiz?

Drsağlık , ananesel besinler mevzusunda düşüncenizi değiştirebilecek merak uyandırıcı hakikatlerin bir listesini hazırladı.

12. Bir Hayli ülkede GDO nebatlarının yetiştirilmesine izin verilmektedir.

Ülkelerin çoğunda, genetiği değiştirilmiş nebatlar rastgele bir kısıtlama olmaksızın ekilebiliyor; zira bu nebatların natürel nebatlardan daha hasarlı olduğuna dair hiçbir bilimsel ispat bulunmamaktadır. En yaygın GDO mahsulleri soya fasulyesi, darı, pamuk, kanola ve şeker pancarıdır.

11. Hakikat balzamik sirke asla ucuz değildir.

Ananesel balzamik sirke , taze hasat edilen beyaz üzüm suyundan üretilir ve daha sonra en az 3 sene yavaş bir ihtiyarlatma harekâtı ile fermente edilir ve bir konsantre oluşturmak için kaynatılır en iyi çeşitleri – 100 seneye kadar. Elbette, böyle karışık bir imal süreci maliyeti etkiliyor. Bu sebeple, birkaç dolara bir şişe balzamik sirke satın alırken, orijinalinden çok uzak olduğundan emin olabilirsiniz.

10. Fortune kurabiye Çin’de üretilmemiştir.

Bu sevimli çerezler ananesel olarak Çin mutfağının bir parçası olarak düşünülür. Ancak bu bir efsane. Onları Çin’de pek bulamazsın. Reelde, Fortune kurabiyeleri San Francisco’da Japonlar hatta Çinli olmayan Amerikalılar tarafından buluş edildi.

9. Sahte Wasabi

Orijinal Wasabi sadece muhakkak şartlar altında yetiştirildiği Japonya’da bulunur: 10-17 ° C sıcaklıktaki akan suda. Wasabi kökleri 3-4 senede olgunlaşır ve 100 dolardan fazla maliyet alır. Bu sebeple, genellikle yeşillik, hardal, nişasta ve yeşil besin renklendirmesinden oluşan Japonya dışında taklit wasabi kullanıyorlar.

8. Haşere yiyoruz ve bundan haberimiz dahi yok.

Besin pigmenti karmine , aynı zamanda E120 olarak da öğrenilir, besin mahsullerine kırmızı renk katmak için kullanılır. Fakat herkes, karmininin, kokleal haşerelerinden elde edilen karmin asidinden üretildiğini bilmiyor.

7. Ketçap, domatessiz olarak üretilebilir.

Domateslerin ucuz misalin, wasabi’ye mukayeseyle ucuz olmasına karşın, elma suyu gibi değişik yoğunlaştırıcılar, renklendiriciler ve öteki katkı maddeleri gibi daha ucuz bileşenlerle sık sık değiştirilir. Sahte bir ketçap ayırmak için evvel renklerine bakınız – hakikat kırmızı veya koyu kırmızı olur. Meblağlılık açısından, hakikat ketçap çok sulu olmaz.

6. Krakerlerin içinde neden delikler var?

Krakerlerdeki delikler süsleyici bir değiş değildir. Hakikatinde kurabiyelerin muntazam pişmesini sağlarlar. Aksi takdirde, çok ince ve gevrek olamazlardı. Bu arada Amerika Birleşik Devletlerinde üretilen ilk krakerler elle yapılmış deliklere sahipti. Krakerlerin rakamı o sırada ülkenin eyalet rakamına karşılık gelen 13’tü.

5. Kanola ve kolza yağı aynı mahsuldür.

“Canola ” adı hakikatinde Can Asil O ll , L ow A cid anlamına kazanç . Kumpaslı kolza yağı ile yalnızca lezzeti negatif olarak etkilemekle kalmayıp kalbi toksik olan eksiltilmiş ölçülerde % 2’ye kadar erüsiik asitten değişiktir .

4. Kutularda gösterilen kalori rakamı yanlış olabilir.

Sorun, kaloriyi ölçme sisteminin zati başlı başına yanlış olduğudur. Zira ölçülürken, absorpsiyonun besin cinsine veya harcayan bireye göre nasıl değiştiği hesaba katılmaz.Besin maddesinin miktarı ilk ölçmüş olan bireyin ölçümüne göre baz alınır. Son zamanlarda, bilim adamları, tam bademlerin ilk ölçümünden takribî % 20 daha az kalorili olduğunu ve antep fıstığının % 5 daha az kalorili olduğunu saptadı.

3. Bazı besinler bakiye dek yok olabilir.

Ne yazık ki, küresel ısınma ve öteki negatif etmenler sebebiyle, bazı besinler yok olma eşiğindedir. Bunlar:

  • Elma Muhakkak cinstekiler, soğuk kışlar sebebiyle.
  • Avokado , yetiştiriciliğinin kârsız olması sebebiyle  . Bu meyvenin 1 pound’unu kesmek için 130 galon su gerekir.
  • Muz mantar hastalıkları salgınından etkilenmiş  ve nebatlar acilen can vermeye başlamıştır.
  • Bal. Son senelerde, arı kolonilerinin rakamı ehemmiyetli miktarda eksilmiştir. Bunun nedenleri, Asya’lı arıcıların, tarımsal ilaçları kullanması ve arıların cılız beslenmesi.
  • Çikolata. Bilim adamlarının belirttiğine göre, son on senelerde kakao çekirdeği niteliği ehemmiyetli derecede makûslaştı, bu sebeple nebatlar yarı yarıya azaltıldı.

2. Çiğnenebilir meyve atıştırmaları, araba mumlarıyla aynı balmumu kapsar.

Jelatin, renklendiriciler ve öteki bileşenler dışında, çerezli meyve aperitifleri de palmiye ağaçlarının yapraklarından bir mum olan karnauba mumu kapsar. Aynı mum, araba mumları, bildiğimiz mum mumları için kullanılır ve hoşluk sanayisinde dahi kullanılır.

1. Tavukları çok daha büyük hale geldi.

Son 60 senede tavuklar, özellikle göğüsleri ve bacaklarında daha büyük hale geldi. Kimileri, ilave edilen hormonların ve steroidlerin bu farklılıklardan mesul olduğunu söylüyor. Bununla beraber çiftçiler , tavukların gelişmesine, menedilmiş uyuşturucular değil, gelişmiş çağdaş ıslah, daha iyi hayat şartları ve kumpaslı baytar himayesinden kaynaklandığını iddia ediyorlar.

Bonus: Dünyadaki en pahalı pizzası

Bu pizzanın malzemeleri arasında Çikolata topları, Ossetra havyarı, stilton peyniri ve 24 ayar altının ince yaprakları yer alır. Tadının paraya dokunup dokunmayacağını varsayım etmek güç. Ancak, 2,700 dolara sahipseniz, New York’taki Industry Kitchen lokantasında bu yemeği sınayabilirsiniz.

Bir cevap yazın