Gluten Hassasiyetinin 9 Bulgusu ve Rehabilitasyonu

Glüten hassasiyeti genellikle suskun bir katil gibi görülür, zira çoğunlukla bu rahatsızlığa sahip insanlar daha ne olduğunu dahi öğrenmeden bedenlerinde kronik zarara yol açabilir.

Belki de bu hastalığın en kötü kısmı, insanların glütene karşı hassasiyetleri olduğunun farkında dahi olmamalarıdır.

İşte glüten hassasiyetinin farkına varmanız ve kendinizi güvene almanız için bu rahatsızlığın dokuz bulgusu:

Glüten hassasiyeti nedir?

Çölyak hastalığı, ya da glüten hassasiyeti, bedenin buğday, çavdar ve hububatlarda bulunan glüten proteinleriyle başa çıkamamasıdır.

Vücudunuz gıdaları olması gerektiği gibi hazmetmediği için ince bağırsakta iltihaplanmaya yol açabilir.

Glüten hassasiyeti bir trend mi?

Son senelerde glüten hassasiyetinin çoğalmasıyla, glütensiz yiyecekler yemenin sadece bir trendden oluşup oluşmadığını denetleyenler de vardır.

Glüten hassasiyeti gerçekten de oldukça ciddi bir mesele olmasının yanı sıra, insanların gidip muntazam testler yaptırmaktansa kendi kendilerine tanı koyup glütenli mahsulleri hazmedemedikleri kanısına vardıkları da yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Önümüzdeki senelerde glütensiz gıdaların satışında bir düşüş beklenmektedir.

Glüten hassasiyetinin en ehemmiyetli 9 bulgusu

1. Sindirim sisteminizdeki sorunlar

Glüten hassasiyetinin en yaygın bulguları ishal, kabızlık ve gaz sorunudur.

İnsanlar bu meseleleri başka hastalıklarla bağdaştırabilirler, bu surattan da glütene karşı duyarlı oldukları reelini göz arkasını ederler. Hastalara aynı zamanda Duyarlı Bağırsak Belirtiyi de yanlış bir biçimde konulabilir.

Yapılan çalışmalara göre şu an dünya popülasyonunun %10-15’i Duyarlı Bağırsak Belirtiyi rahatsızlığına sahiptir. Tabi bu yanlış tanı koymanın neticesinde glüten hassasiyeti olanlar gerek rehabilitasyonu almaz ve bu da sualin çoğalmasına neden olur.

2. Söylenemeyen kilo değişiklikleri

Glüten hassasiyeti net bir söylemesi olmayan kilo kaybı ya da kilo alımına yol açabilir.

Bu vaziyet hücrelerde asıllaşan irin ve metabolik hastalıklardan kaynaklanabilir. Mesela; bağırsak duvarınız eskidiğinde, kendinizi kötü hissedersiniz ve iştahınız kapanır, bu da kilo kaybına yol açar.

3. Söylenemeyen baş sızıları

Çoğu tanısı konulmamış glüten hassasiyeti hastalarının baş sızılarından şikâyet ettiğini öğreniyor muydunuz?

Bunlar genellikle “yanlış” besinleri yedikten 30-60 dakika sonra ortaya çıkar. Yediklerinizin tesirlerine dikkat edin!

4. Hormonsal hastalıklar

Glüten hassasiyeti ile hormonsal hastalıklar arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bunlar kendilerini kumpassız adet yarıyılları, ani kilo metamorfozları, adet evveli belirtiyi ve uyku bozuklukları olarak gösterirler.

Şayet sualin glüten hassasiyeti olduğu anlaşıldıysa, bu vaziyet ergenlik çağını, gebeliği ve menopoz yarıyılını kötüleştirebilir. Ve bu bulguların bayanlar arasında sık görüldüğünü söylemeye gerek dahi yoktur.

5. Merkezi asap sistemi meseleleri

Glüten hassasiyeti bağırsakların iltihaplanması ve yıpranması neticesinde ortaya çıkar. Bunun da bir neticeyi olarak glüten hassasiyetinin bulguları arasında odaklanma, bunalım, anksiyete, uykusuzluk ve bitkinlik meseleleri bulunur. Glüten hassasiyetine sahip olanlar sık sık rahatsızlık nöbetleri ve odaklanma meselelerinden şikâyet ederler.

Yapılan bir çalışmanın neticelerine göre, glüten hassasiyeti olan insanlar genellikle migrenden davacılardır. Baş sızılarının nedenleri çok denkli olabilir.

Daha evvelden bahsettiğimiz gibi, şayet mesele glüten hassasiyetinden kaynaklanıyorsa, baş sızıları bedeninizin kabul etmediği bir gıdayı yemenizden takribî bir saat sonra başlayacaktır.

6. Cilt ve tırnaklar

Cilt meseleleri doğrudan glüten hassasiyeti ile bağdaştırılabilir. Ellerinizde, göğsünüzde, suratınızda, kalçanızda, dirseklerinizde ve saç çizginizde kaşıntılı döküntüler oluyor mu?

Bu bulgular genelde egzama ya da sedef hastalığı olarak görülüyor ama aynı zamanda çölyak hastalığı da olabilir. Bunun başka bir bulgusu da kırılgan tırnaklardır.

Glütensiz bir perhiz uygulanarak bu bulgular bir sene içinde ortadan kaldırılabilir.

7. Dikkat Noksanlığı ve Hiperaktivite Bozukluk DEHB

Glüten hassasiyetiyle bağdaştırılabilecek hastalıklardan biri de dikkat noksanlığı ve hiperaktivite bozukluğudur.

Yayınlanan raporlara göre DEHB ve çölyak hastalığı arasındaki iletişim çok eforludur. Glüten hassasiyeti tanısı konulmayan çocuk ve erişkinlerin DEHB’e sahip olmaları tehlikeleri genel popülasyondan daha yüksektir.

8. Diş problemleri

Glüten hassasiyeti mevzubahisi olduğunda, zorunlu minerallerin bağırsaklar tarafından emilmesinde mesele yaşanır.

Bu aynı zamanda kalsiyum için de geçerlidir. Bu da haliyle dişlerinizde fazla duyarlı diş minesi, çukur ve yara gibi meselelere yol açabilir.

Şayet dişlerinize iyi bakıyorsanız ama yeniden de mesele yaşıyorsanız, nedeni glüten hassasiyeti olabilir.

9. Demir noksanlığı

Demir noksanlığı bedendeki demir ambarlarının olması gerektiği biçimde dolu olmaması anlamına kazanç. Bu da bağırsakların emilimini sağladığı demirle bağlantılıdır.

Bu surattan rehabilitasyon edilmeyen çölyak hastalığı hem çocuklarda hem erişkinlerde demir ve vitamin noksanlığına yol açabilir.

Glüten hassasiyeti nasıl rehabilitasyon edilir?

Öncelikle test yaptırmalısınız. Hekiminiz ya kan misali alacak ya da mide içi tetkiki yaparak ince bağırsağınızdan misal alacaktır.

Muayeneden evvel yanlış neticelerden sakınmak için yediklerinizde glüten olmasına dikkat etmelisiniz.

Diyetinizden glüteni çıkarın. İçinde glüten barındıran gıdalar şunlardır: Buğday, çavdar, bulgur, un ve daha bir hayli gıda maddesi. Her zaman mahsul içeriklerini hakimiyet etmeyi unutmayın.

Yukarıda sunduğumuz bulgulardan yaşadıklarınız var mı? Bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın