Görüş Testi: Gözlerinizin Ne kadar İyi Olduğunu Test Edin

Bugünlerde, elektronik makinelerle çevriliyiz. Tüm gün süresince cep telefonlarımız ve bilgisayarlarımızla meşgulüz ve bu makineler görüşümüzü etkilemede büyük bir rol oynuyor. Gün sonunda göz kuruluğu, flu görüş veya göz sızısı sürüklüyor musunuz? Tam bu meseleler göz hastalıklarının semptomları olabilir.

Görme bozukluklarının bir hayli çeşidi bulunuyor. Kimilerini şöyle sıralayabiliriz; renk âmâlığı, yakını görememehipermetrop, uzağı göremememiyop ve astigmat en yaygın olanlarıdır. Hakimiyetten geçene kadar bu meselelerin rastgele birine sahip olup olmadığınızı fark edememeniz oldukça yüksek  olasılığa sahip. Sahip olduğunuzdan daha yüksek nitelikte bir görüş elde ettiğimizde ancak bir meseleye sahip olduğumu fark ediyoruz ve buda ancak göz hekimlerinin bize teşhis koyarken uyguladıkları prosedürler sayesinde asıllaşıyor.

Bilge Cafe olarak renk likenleyişinizi ve görüş netliğinizi ölçecek birkaç test hazırladık. Bilgisayar   c-ekranınızdan 75 cm uzaklıkta durarak bu testleri uygulamanızı nasihat ediyoruz.

Bu resimlerde ne görüyorsunuz? ANEKDOT: Bakış açınız ehemmiyetlidir!

Evet doğru öğrendiniz, kelebek! Kırmızı-yeşil renk âmâlığı en yaygın olan renk âmâlığı tipidir ve erkeklerde bayanlardan çok daha görülür.

Bu Noktaların İçerisinde Gizli Olan Şey Ne?

7 ve 16’yı görebildiniz mi? Bu test Japon göz hastalıkları uzmanı Shinobu Ishihara tarafından yaratıldı ve 1917 senesinden beri kullanılıyor.

Daha Fazla Numara Görmeye Çalışalım

13 ve 8! Kırmızı renk âmâlığınız varsa ancak 1 sayısını görürsünüz. Yeşil renk âmâlığında ise 3 size görünür olur. İki renkte de mesele yaşıyorsanız 8 yerine 3 görürsünüz.

Hadi Güçleştirelim!

12 ve 9’u görebildiniz mi? Kırmızı renk âmâyı iseniz 17 ve 0 görürsünüz!

Kolay Görünüyor mu?

Bir şey gördünüz mü? Bir kere daha deneyin! Hala mı yok? Evet bu noktalarımız boş.

Yeşil renk âmâyı insanlar burada numara olmamasına karşın 45 rakamını görüyor!

Mavi Rengin İçerisinde Ne Saklı?

Havuz tabanı değil! 503 numarası size görünür olmalı.

Yeşil Ekran Tanıdık Geldi mi? Peki Ne Gizli?

276 numarasını bulmak güç olmamış olmalı!

Bu Kırmızılığın İçerisinde Hangi Numara Gizli?

Kırmızı azıcık zorladı değil mi? Bazı insanlar aynı rengin değişik tonlarını ayırmakta güçlük yaşayabilirler. 641 rakamını görebildiniz mi?

Şimdi de Maviliklere Dalıyoruz, peki Ne Görüyorsunuz?

Hayır bir denizkızı çıkmayacak 84 rakamını gördüyseniz gayet sıhhatli gözlere sahipsiniz!

Şayet gördüyseniz, bu hastalık sizde yok demektir.

Umarız testimizi sevmişsinizdir ve renk âmâyı olmadığınızı görerek içiniz gevşemiştir. Şayet ki rastgele bir fotoğrafta mesele yaşadıysanız göz hekiminden bir buluşma almanızı nasihat ediyoruz.

Bir cevap yazın