Gözlük takmadan göz bozukluğunu düzenleyen 4 usul

Yeryüzünde kaç insanın görüşleri idealden oldukça uzak olduğu için gözlük ya da kontak lens takmak zorunda olduğunu düşündünüz mü hiç? Cevap, erişkinlerin % 75’i kadardır. Ancak sizin için iyi haberlerimiz var. Görüşünüzü düzenleyebilecek evde hazırlayabileceğiniz şeylerin bir listesini sizler için hazırladık.

Göz Numarası Düşürme: Miyop Göz Numarası Nasıl Düşer?

Orta 3. sınıftan beri zaman zaman lens ama çoğunlukla gözlük takan biri olarak zamanla gözlük takmaktan usandığımı söyleyebilirim. Lise zamanlarımda az gözlük kırmadım doğrusu. Masanın üzerine vazgeçersin biri düşürür sırçayı çıkar, spor yaparken biri çarpar kırılır, denize girsen hiçbir şey göremezsin, yatar uyanır gözlük ararsın, sırçayı kirlenir arınmakla uğraşırsın, kısacası mesele üstüne mesele.

Günlerden bir gün yeniden YouTube’da dolaşırken göz egzersizleri ile göz numarasının küçültülebileceği ve göz numarası düşürme vakasının muhtemel olduğunu iddia eden bir video ile karşılaştım.

Videonun altında yapılan yorumlara bakılırsa bazıları görüşlerinin düzeldiğinden, bazıları ise hiçbir büyüme olmadığından yakınmışlar. Her şeye karşın bahsedeceğim egzersizler tamamen natürel olduğundan sınamakta fayda vardır diye düşünüyorum. Videodaki gözlükten kurtaran egzersizler Bates Metodu’nda kullanılan egzersizler. İsterseniz Bates Metodu nedir evvel onu kısaca anlatayım.

Bates Metodu Nedir?

Bates Metodu, 1860–1931 seneleri arasında yaşamış olan Amerikalı göz hekimi William Horatio Bates tarafından görme hünerini ya da eforunu geliştirmek emeliyle geliştirmiş olan seçenek bir rehabilitasyon. Bates’e göre mesele göz merceğinde değil gözü çevreleyen adalelerdeymiş. Buna göre göz egzersizleri ile okuma süratinin çoğaldırılabildiğinden bahsetmiştim. Yeniden aynı anlamla Bates de bedenimizle yaptığımız gibi gözlerimizle de egzersiz yapmamız gerektiğini söylüyor.

“Cesur Yeni Dünya” romanın yazarı Aldous Huxley‘nin de bu usul ile ağır derece görme bozukluğundan gözlüksüz görebilmeye kadar giden iyileşme sürecini okuyunca donakaldım doğrusu. Bu metodu uyguladıktan sonra usulü “The Arkası of Seeing” isimli kitabında da yazmış ve şöyle demiş:

“Within a couple of months I was reading without spectacles and, what was better still, without strain and fatigue…”

Gözlükten Kurtaran Egzersizler

Aslında gözlükten kurtulmak için natürel yollarla uygulayabileceğiniz bir hayli egzersiz ve usul mevcut ama ben uygulaması en basit ve tesirli olan Bates Metodu egzersizlerini sizinle paylaşmak istedim.

Bates Metodundaki 5 Göz Egzersizi

1. Sallama Swinging

Gözleriniz sarih, bedeniniz dik, ayaklarınız omuz hizasında sarih bir biçimde başınızı ve bedeninizin üst kısmını 4-5 dakika zamanla 100 defa iki yana sallayın. Emel bedenin üst kısmını ve gözleri egzersize hazırlamak. Bir nevi spor evveli ısınma gibi düşünebilirsiniz.

2. Yakından Uzağa Yer Değiştirme Near-To-Far Shifting

Bu hareketteki emel gözün hareketini sağlayan adalelerdeki elastikliği tekerrür geri kazanabilmekmiş.
Öncelikle kendinize bir gaye tanımlayın. Misalin, videodaki kadının amacı bir dağın doruğu.
Sol elinizle sol gözünüzü kapatın ve sağ baş parmağınızı başınızın hizasına kaldırdıktan sonra sarih olan sağ gözünüzle ona baş parmağınıza odaklanın ve 10‘a kadar sayın.
Daha sonra odağınızı niyetinizle dağın doruğu değiştirip tekerrür 10‘a kadar sayın.
Bu egzersizi 15 defa sol gözünüzle, 15 defa sağ gözünüzle ve 20 kere de iki gözünüz sarih bir biçimde yapın
Odağınızı baş parmağınızdan gaye noktanız ile değiştirirken görüşünüzün tamamen maksadınızda olduğundan emin olun. Odağınız baş parmağınızken gaye noktanız çift, odağınız gaye noktanızken ise baş parmağınızı çift göreceksiniz.

3. Avuçlama Palming

Burada kastedilen tamamen gözleri gevşetmekten ibaretmiş.
Her iki elinizi 15-20 saniye süresince sıcaklığı sezene kadar ovun.
Daha sonra göz yuvalarına baskı uygulamadan gözlerinizi avuçlarınızla kapatın.
Bu egzersizi 2 dakika X 3-4 defa yapabilirsiniz.

4. Güneşlenme Solarization of your eyes-Sunning

Gözleriniz kapalı bir biçimde suratını güneşe dönün.
Bu egzersizin 2 dakika X 3 defa biçiminde sabah 8-11 ve akşam 5-8 arası yapılması önerilmekte.

5. Başı Çevirme Head Rolls

Son olarak boyun, baş ve surat adalelerinizi gevşetmek ve omuzlarınızdaki gerginliği eksiltmek için başınızı kibarca çevirin. 2 dakika X 6 defa

Göz Numarasını Düşüren Bitkiler

Bu mevzuyu araştırmadan evvel göze iyi gelen gıdalar arasında benim tek bildiğim sebze havuçtu. Gördüm ki, gerçekten de havucun görüş iyileştirme özelliği bulunmaktaymış.

Havuç harici hangi besinler diye sorarsanız şayet, içinde C, E ve A vitamini bulunan gıdalar gözlere oldukça verimliymiş. Bu besinler arasında portakal, kiraz, frambuaz, çilek, kivi, brokoli, yeşil biber, kırmızı biber, karnıbahar, lahana, fıstık, badem, ayçekirdeği ve yumurtayı sayabiliriz.

Gözlükten kurtulmanın natürel yolları bu biçimde. Ben de en kısa zamanda sınamayı düşüyorum ama bates metodu egzersizleri ve natürel usullerle gözlüklere veda edecek miyim onu zaman gösterecek elbette.

En iyi neticeleri almak için egzersizleri rutin olarak her gün yapmak ve sabırlı olmak lüzumluymuş Ben yeniden de bu egzersizleri yapmadan evvel kesinlikle bir göz hekimine müracaat etin tenim.

“Gözlük takmadan göz bozukluğunu düzenleyen 4 usul” için bir yorum

Bir cevap yazın