Gözümüzün Önünde, Belki Her Gün Görüyoruz Ama Şifasının Farkında Değiliz

15-20 metre uzunluğunda kalın gövdeli bir ağaçtır. Meyveleri olgunlaşınca yeşil renkli dikenli kabukları yarılarak patlar. İçinden bir veya üç adet parlak renkli kahverengi tohum düşer. At kestanesi ismi verilen bu meyve çok şifalıdır.

Hepimiz yolda yürürken çoğu kez yerlerde görürüz at kestanesini. Ama insanların pek çoğu öğrenmez ne işe yaradığınız. Kalın kabuğu ve ağaçtan sertçe düşüşleri ile şöhretlidirler. At kestanesinden pek çok alanda faydalanılır. Peki, At kestanesi ne işe verim? Gelin hep birlikte öğrenelim.

ECZACILIKTA CERAHAT GİDERİCİ İLAÇLARIN YAPIMINDA KULLANILIR.

Sonbaharda yere düşen at kestaneleri dış kabuklarını parçalar, ince ince kıyılır ve kurutulur. Kurutulan at kestanesi kahve değirmeninde un gibi öğütülür, sabah aç karnına bir çay kaşığı içilir.

İkinci bir karışımda 1 veya 2 tatlı kaşığı at kestanesi unu veya parçaları varsa ağacın yapraklarından bir ölçü alınıp üzerine bir bardak sıcak su konulur. 15-20 dakika demlendikten sonra tatlandırılır ve günde 3 kere birer bardak içilir.

 • Böbreklerde olsun, akciğerlerde olsun, rahimde olsun, bedendeki bir hayli cerahatleri kurutmaya faydalıdır.
 • Kılcal damarların çatlaması ve kanamasını iyileştirir.
 • İç kanamalarda etkilidir.
 • Günde iki çay kaşığı içilirse ishali keser.

HEMOROİT HEMOROİT REHABİLİTASYONUNDA KULLANILIR.

Yemeklerden yarım saat evvel birer bardak su ile birer çay kaşığı yutulmaya devam edilirse hemoroite faydalıdır.

Hemoroit için unu macun haline getirilir, dışkılamadan sonra fitil gibi yerleştirilirse fayda verir.

ÖĞRENİLEN RASTGELE BİR YAN TESİRİ YOKTUR.

At kestanesi yağı neye iyi kazanç? At kestanesi yağının cilde verimleri nelerdir?

Saça ve cilde iyi geldiği öğrenilen at kestanesi, günlük bakımınızda kullanabileceğiniz bir mahsuldür. Genellikle cilt sıhhatinde meseleler yaşayanlar için çok bereketlidir. Cilt problemlerinizden kurtulmak için at kestanesi yağından faydalanabilirsiniz.

Varisleri rehabilitasyon eder : Varis problemleri olanlara çok iyi geldiği öğrenilmektedir. Damar çatlaklarına at kestanesi yağı kullanılabilirsiniz. Nasıl kullanacağınız ya da bereketlerini size aktarlar dahi anlatabilir. Natürel usuller ile böylece sıhhat meselelerinizin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Güneşin hasarlı ışınlarına gözetir : Harikulade bir güneş gözetici özelliği vardır. At kestanesi yağını güneşe çıkmadan 20 dakika evvel bedeninize uygulamanız yeterli olacaktır.

Cildi gençleştirir : Birkaç damla yağ ile cildinize masaj yaparak, cilt gençleşmesi için harikulade bir adım atmış olursunuz. Kan dolaşımını çoğaldıracağı için ölü hücrelerden kurtulup yeni hücre yaradılışını harekete geçirecektir.

El ve ayaklarda alana gelen kabarıklığı alır : Bu yağın en büyük özelliği el ve ayaklardaki kabarıklığı almasıdır. Zira kan dolaşımını süratlendirdiği için alana gelen şişlikten hemen kurtulabilirsiniz.

At kestanesinin öteki verimleri nelerdir?

 • At kestanesinin şişlik giderici tesiri vardır.
 • Ödem çözücü olarak da kullanılabilir.
 • Kestane ufalanıp kaynatılır ve bal ile tatlandırılarak içilmeye devam edilirse soğuk algınlığına ve soluk darlığına iyi kazanç.
 • Hazımsızlığı önler.
 • Kan dolaşımını güçlendirir.
 • Atardamar irinlerini giderir.
 • Damar daraltıcı özelliği de vardır.
 • Bir kaşık at kestanesi tozu bir bardak suya konularak içilir, günde üç öğün tekerrür edilir veya bir bardak kaynar suya 10 gram ezilmiş ağaç kabuğu konur, bir süre bekletilir, günde bir kaç bardak içilir.
 • Bacaklarda alana gelen varisler için de çok iyi bir ilaçtır.
 • Prostat cerahatinde kestaneden haşlanır, günde 5 adet yenir.
 • Damar cerahatinde bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı at kestanesi tozu konur, demlenmeye vazgeçilir. Günde 2-3 bardak içilir.
 • İlkbaharda ağacın körpe yaprakları bir araya gelip sarması yapılarak yenilebilir.

At kestanesi yağı nasıl kullanılır?

Özellikle cilt bakımınız için ayda 2 kere kullanmanız yeterli olacaktır. Özellikle gece uyumadan arındığınız cildinize sürmenizi öneri ederiz. Masaj yaparak yavaş ve yuvarlak hareketler ile boynunuzda dahil olmak üzere uygulayın. Bu usul ile hem daha sıhhatli hem de parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. At kestanesi yağını aktarlardan güvenle temin edebilirsiniz.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

“Gözümüzün Önünde, Belki Her Gün Görüyoruz Ama Şifasının Farkında Değiliz” için bir yorum

Bir cevap yazın