Gözyaşınız Zehir Olabilir!

Coşarken, üzülürken, hayal kırıklığına uğrarken, canınız acıdığında, sarıldığınızda, ufaladığınızda ağlıyorsanız Psikoloji Bilim Hekimi Dr. Zafer Akıncı’nın size bir haberi var. Gözyaşlarınızın içindeki kimyevilerin içeriği ağladığınız nedene göre metamorfoz gösteriyor. Hatta suçsuz sanılan o gözyaşı, bazı vaziyetlerde ağzınıza gidiyorsa, zehir dahi olabiliyor… Psikoloji Bilim Hekimi Dr. Zafer Akıncı, gözyaşına dair meçhulleri bilimsel reeller ışığında açıkladı.

İnsanların neden ağladığını merak ettiniz mi? Bilim bu mevzu ile uzun müddettir yakından ilgileniyor. Burada gözlerin yaşarması ile ağlamayı ayırt etmek gerekiyor. Tavırsal nörolog olan Michael Trimble insanların gözlerinden 3 tip yaş geldiğini bilimsel olarak açıklıyor.

Bu söylemeye göre birinci gözyaşı “bazal gözyaşı sistemi” diye öğrenilen ve gözlerin sıhhatini ve işlevselliğini sürdürebileceği biyolojik civarın oluşturulması emelli salgılanan gözyaşı türüdür.

İkinci cins gözyaşı ise esas bir biyolojik korun sistemi olan “refleks gözyaşı sistemidir”. Soğan doğrama esnasında salgıladığımız gözyaşı türüdür.

Üçündü cins gözyaşı ise “duygusal gözyaşı sistemi” diye öğrenilen insanların duygusal gidişatlarının bir cins dışa vurumu olarak nitelendirilir. Duygusal gözyaşı salgılandığında biz bunu ağlamak olarak tanımlarız.

AĞLAMANIN ÇOK ÇEŞİDİ VAR

Yaş fark etmeksizin hepimizin ortak yaptığı birkaç şeyden birisi hiç kuşkusuz ağlamaktır. Ağlamak çoğunlukla kederle eşleştirilmiştir. Hakikatinde ağlamanın bir çok çeşidi vardır.

Mutluluktan ağlama, kederden ağlama, bir yerin acımasından ağlama,…

Ağlamayı kimyevi bir tepkime olarak görsek de, bu tepkimeler iç dünyamızın stresini, coşkusunu, fazla yükselen duygularını dışarı vurmak olarak tanımlayabiliriz.

Bilim insanları fantastik bir biçimde gözyaşının içeriğinin farklı zamanlardaki ağlamalarda değişik olduğunu ortaya çıkardı. Bunun anlamı bir birey hangi mazeret ile ağlıyorsa gözyaşı içeriği ona göre şekilleniyordu.

AĞLAMA MUTLULUĞU ARTIRIR

Tillburg Üniversitesinden Dr. Vingerhoets ve dostları 3000 den fazla gözyaşının içeriğini ve ağlayan şahıslardaki tesirsin araştırdılar. Netice gerçekten çok acayipti. Ağlama cinsine göre gözyaşı içeriği değişiyor ve ağlama sonrası, bu şahıslarda mutluluk hormonunda anlamlı oranda bir yükselme gösteriyordu.

Bir başka deyişle bireyler ağladıklarında içlerinde zehri bir güzergahı ile dışarı atmış oluyorlardı.

SOĞAN KAYNAKLI AĞLAMA

Dr. Willia Frey bu çalışmaları azıcık daha ileriye götürdü. Soğandan kaynaklı ağlama ile duygusal filmlerden sonraki ağlamanın biyokimyasal tahlillerine baktığında, çok afallatıcı bir gidişat olduğunu ortaya koymuş oldu.

Kendi tabiriyle “ağlama, insanda atıkları ve hasarlı maddeleri dışarıya atmanın iyi bir yolu” diyerek ağlamanın gevşetici tesirini hakikatinde yalnızca psikolojik değil, aynı zamanda fizyolojik bir arınılmanın da esası olduğunu ortaya koydu.

GÖZYAŞINIZI YUTMAYIN

Hatta psikolojik olarak olumsuz duyguları yükselmiş birisinin, ağlayarak psikolojik ve biyolojik bu olumsuz duyguların tesirinden kurtuluyordu.

Bu surattan bir çok bilim insanı ağlarken ağzınıza giren gözyaşını yutmanın çok da doğru olmadığından bahsediyorlar.

Yani üzülüyorsanız kesinlikle ağlamalısınız. Ağlamak sizi fiziki ve ruhsal olarak gevşetecektir. Ağlarken yaşanan bu fiziksel ve psikolojik gevşeme olgusuna bilim “katarsis tesiri” olarak tanımlıyor.

Kimin Yanında Ağladığınıza Dikkat Edin

Ne yazık ki doğu kültürünün tesirinde olan bizler, ağlamaktan utanmak gibi afaki bir eforlu görünme mücadelesi içerisindeyiz. Hatta Biyolog Oren Hasson’unu bir çalışmasında ağlananın psikolojik ve duygusal bağlayıcı tesirinden bahsediyor. Hatta bunun deneysel çalışmalarını da yapıyor.

Bu gidişat, şayet bir şahsın yanında ağlıyorsanız o şahsa karşı otomatik bir psikolojik ve duygusal bağlanma meyli oluşturuyorsunuz anlamına geliyor.

Hele bir de siz ağlarken yanında olduğunuz birey size şefkatli temasla beraber takviye oluyorsa, ona karşı eforlu güven ve bağlanma duygusu hayata olasılığınız çok kuvvetleniyor demektir.

Yani kimin yanında ağladığınıza çok dikkat edin. Zira belli bir tekerrürden sonra duygusal hakimiyetinizi kaybedebilirsiniz.

Bir cevap yazın