Gribe karşı 10 natürel savaşçı

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Neşe Ceylan “Özellikle soğuk kış aylarında soğuk algınlığı ve gripten korunmak için C vitamininden zengin besinleri harcamak gerekmektedir. Çok ehemmiyetli bir antioksidan olan C vitamini, bedenden toksik maddelerin atılmasında ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde ehemmiyetli bir role sahiptir.

Bunların yanında A ve E vitamini, demir, çinko, omega-3 gibi yağ asitleri vitamin ve mineraller de bağışıklık sisteminin kuvvetlenerek gribe tutulma tehlikesini eksiltmeye takviyeci olmaktadır. Probiyotik ve prebiyotikler ile lifli besinler de bağırsak florasını dengeleyerek yeniden bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek gribe karşı kalkan misyonu görmektedir” diyor.

NARENCİYE

Limon, portakal, mandalina gibi C vitamininden zengin besinleri kış aylarında harcamak gripten korunmak için en iyi yollardan biri. Özellikle sabahları kalkınca limon dilimli ılık bir su içmek limonun antioksidan tesiriyle güne daha enerjik başlamaya ve soğuk algınlığından korunmaya takviyeci oluyor. Ancak tansiyon düşürücü tesirinden dolayı, düşük tansiyonu olanların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Portakalı ve öbür meyveleri, suyunu içmek yerine posasıyla tüketin.

SARIMSAK

Sarımsak bedenimize giren mikroplarla savaşıyor, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiriyor. Soğuk algınlığı ve gribe karşı tesirli. İçeriğindeki allicin biyoaktif bileşeni sarımsak çiğnendiğinde, hırpalandığında veya kesilerek harcandığında sarihe çıkarak daha çok fayda sağlıyor. Hafif bir nezle başlangıcınız varsa -ancak mide ile alakalı bir probleminiz yoksa- gece uyumadan evvel doğranmış bir diş sarımsağı limon suyuyla yutarak gribe tutulma tehlikesini azaltabilirsiniz

EKİNEZYA

Özellikle soğuk algınlığı ilaçlarında, öksürük damlalarında ehemmiyetli bir kaynak olan ekinezya, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek üst solunum yolları rehabilitasyonunda tesirli oluyor. C vitamini, flavanoidler gibi antioksidanlarca da zengin. Çay olarak kaynamış suyun içerisine bir tutam atıp, kapağı kapatın ve demlemeye vazgeçin. Günde bir fincan harcayabilirsiniz. Fakat gebelik yarıyılında ıhlamur dışında, ekinezya da dahil olmak üzere öbür nebat çayları harcanmamalı. Rahim kasılmalarını, kanama tehlikesini artırarak kötü neticelere yol açabiliyor.

YOĞURT VE KEFİR

Probiyotik ve prebiyotik kaynakları kumpaslı harcandığında bağırsak florasını ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek grip ve soğuk algınlığından korunmaya takviyeci oluyor. Yoğurt; kapsadığı laktik asit ile mikroplara karşı bedenin korunma sistemini geliştirirken; kefir de yoğurttan değişik olarak; sindirim sistemine faydalı bakterilerin yerleşmesini sağlayarak bağırsak florasını dengeleyip, bağışıklık sistemini destekliyor ve hastalıklara karşı gözetiyor.

ADAÇAYI

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Neşe Ceylan “Adaçayı kapsadığı uçucu bileşenler sayesinde; özellikle grip ve soğuk algınlığının yol açtığı boğaz ve ağızdaki iltihaplanmayı, enfeksiyonu önlemeye takviyeci oluyor. Hazırlama biçimi ehemmiyetli; bir tutam adaçayını kaynayan suya atıp 5 dakika demlenmesini sağlayarak ister 1 fincan harcayarak ister gargara yaparak kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla ölçüde ve her gün kumpaslı harcanması erkeklerde hormonal farklılıklara , gebelerde ise kanama tehlikesini ve kasılmaları artırarak erken doğum tehlikesine neden olabilmesi açısından fazla ölçülerde ve uzun müddet harcanmasını önermiyoruz ” diyor.

ISPANAK

Kapsadığı C ve E vitaminleri ile bağışıklığı güçlendirerek soğuk algınlığı ve gripten gözetiyor. Enfeksiyonu önleyen, kanserle savaşan maddeleri de barındıran ıspanak; içeriğindeki demir, kalsiyum ve magnezyumla kemiklerin kuvvetlenmesine de fayda sağlıyor.

FINDIK, CEVİZ, BADEM

Özellikle fındık, ceviz ve badem gibi yağlı tohumlar kapsadıkları E vitamini, çinko, magnezyum , omega 3 gibi yağ asitleri, vitamin ve mineral içeriklerinden dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek gribe karşı kalkan misyonu görüyor. Günde bir avuç harcayabilirsiniz. Fındık ve bademi kavrulmamış, ham harcamak faydalı.

NAR

Özellikle kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiren nar, gripten kansere dek bir hayli hastalığın önlenmesine takviyeci oluyor. Özellikle narın suyunu sıkıp içmek yerine bir büyük narın yarısını harcamak çok daha fazla fayda sağlıyor.

SU

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Neşe Ceylan “Grip ve soğuk algınlığında bedenimizden zehirli maddelerin ve mikropların daha kısa zamanda atılabilmesi için kesinlikle yeterli su tüketimine lüzum vardır. Özellikle griple birliktesi gelebilecek olan yüksek ateş, ishal vb. gibi vaziyetlerde yüksek akışkan kayıplarına karşı günlük 10-12 bardak su harcamak gerekmektedir” diyor.

Bir cevap yazın