Gribi ilaçsız geçirmenin yöntemi

Kış aylarının gelmesiyle grip hadiseleri de çoğalmaya başladı. Öksürük, akıntı, halsizlik gibi şikâyetleri birliktesi getiren gribal enfeksiyon, kış aylarında her yaştan insanın ortak kasveti. Ancak evde basitlikle hazırlayacağınız nebatsal çaylarla gribal enfeksiyonlara karşı korunabilir ya da öksürük gibi şikâyetlerden ilaçsız kurtulabilirsiniz.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezi Başkanı Eczacı ve Farmakognozi natürel ve nebatsal ilaçlar bilimi uzmanı Prof. Dr. Murat Kartal, gribi ve öksürüğü ilaçsız geçirmenin formülüne söyledi. Bu nebatsal çaylar, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu, bronşit rehabilitasyonunda tesirli… Prof. Kartal “Ekinezya, kuşburnu, tıbbı nane, tarçın kabuğu, ıhlamur, kekik ve adaçayı nebatları bu büyülü çayın şifası” diyor. İşte grip ve öksürüğe karşı nebatsal çay yöntemleri:

DEMLENİLMELİ Mİ KAYNATILMALI MI?

“Nebatsal çaylar en daha önceki ve en kolay ilaç biçimi olarak biliniyor.

1600’lü senelerin başında ilk kere Çin’den Avrupa’ya seyahat eden denizcilerin bildiğimiz siyah çay için kullandıkları ‘çay’ terimi sonraki senelerde çok yaygınlaştı” diyen Prof. Dr. Murat Kartal, tıbbi çay olarak kullanılan nebat veya nebatsal mahsullerin emin nitelik standartları taşıması gerektiğini de vurgulayarak şöyle konuştu: “Uçucu yağ taşıyan tıbbi nane, melisa, adaçayı, dağçayı, ıhlamur, papatya, lavanta, anason gibi çaylar hazırlanırken kaynatılmış su çok kısa müddet bekledikten sonra demlenmeli, ağzının kapalı olması, hazırlandıktan hemen sonra içilmesi ehemmiyetlidir. Kabuk, kök, sert tohum ve meyve gibi nebatlar ise kaynatılmalıdır” bilgisini verdi.

Demlik ve fincanların porselen veya sırça olması gerektiğinin de altını çizen Prof. Dr. Kartal “Özellikle nitelikli ve hijyenik olması ehemmiyetlidir. Su kullanmadan hemen evvel kaynatılmalı ve sertlik derecesi 1-4 arası olmalıdır. Tıbbi çaylar, demlendikten sonra soğumadan ılık ılık ve yudum yudum içilmeli, asla diğer güne vazgeçilmemelidir” dedi.

‘NEBATSAL İLAÇLAR REÇETELENDİRİLMELİ’

Birçok hastalığı ilk safhada nebatsal ilaçlarla rehabilitasyon faktörün muhtemel olduğunu belirten Prof. Dr. Murat Kartal, doktorların nebatsal ilaçları öğrenmesi gerektiğini belirterek, “Hekim kullanılacak her türlü ilacın tesir ve yan tesirlerini değerlendirerek nebatsal ilacı mı yoksa diğer ilaçları mı kullanacak karar verecektir. Hekim nebatsal ilaçları öğrenmeli, bilmeli; gerektiğinde reçete etmelidir. Eczacı da bu mahsullerin millete eriştirilmesinde ve millet sıhhatinin korunmasında en ehemmiyetli sıhhat danışmanı misyonunu yürütmelidir.

Nebatsal ilaçlar, uygun doz ve zamanda kullanıldıklarında tesirli ve tehlikesizdir” dedi. Fitoterapinin bir bilim dalı olduğunu ve tıpta uzmanlık alanı olarak yerini aldığını da söyleyen Prof. Dr. Kartal şöyle devam etti: “Eczacılık fakülteleri farmakognozi ana bilim dallarında fitoterapi eğitimleri yüksek lisans seviyesinde uzun senelerdir verilmektedir.

27 Ekim 2014’te Resmi Gazete’de ananesel ve bitirici tıp idaremeliğinin yayımlanmasının ardından, insan sıhhatine müteveccih ananesel ve bitirici 15 değişik tıp uygulama usulü tanımlandı. Bu usulleri uygulayacak şahısların eğitimi, bu usullerin uygulanacağı sıhhat kuruluşlarının çalışma usul ve temelleri tertip edildi.”

GRİP ÇAYI

  • Ekinezya Yaprak-Çiçek: 50 gram
  • Kusburnu Meyvesi: 30 gram
  • Tıbbi Nane Yaprağı: 10 gram
  • Tarçın Kabuğu: 10 gram

NASIL KULLANILIR: 100 gram olarak hazırlanır. Her keresinde 2 gram 1 tatlı kaşığı karışım üzerine 150 ml taze kaynatılmış sıcak su ilave edilip, 5-10 dakika demlendikten sonra içilir. Günde 3 kere, enfeksiyon tehlikeyi mevzubahisi ise günde 4- 5 kere içmek gerekir. En az 10 gün kumpaslı olarak kullanılmalıdır.

ÖKSÜRÜK KESEN ÇAY

Terletici, balgam söktürücü ve yatıştırıcı tesiri var.

  • Ihlamur Çiçeği 50 gram
  • Adaçayı Yaprağı 40 gram
  • Kekik 10 gram

NASIL KULLANILIR: 100 gram olarak hazırlanıyor. Her keresinde bir tatlı karmaşığı kurutulmuş karışım üzerine 1 su kadehi 150 ml kadar taze kaynatılmış sıcak su ilave edilip, 10-15 dakika demlendikten sonra içilir. Günde 4-5 kere içilebilir. Uzun müddet kullanılabilir.

Bir cevap yazın