Gribin Dermanı Bu Besin

Grip salgını kış mevsiminin gelmesiyle birlikte çoğalarak devam ediyor. Grip olmaktan evham ediyor, bağışıklığınızı kuvvetlendirmek istiyorsanız beslenmenize ilave edeceğiniz bir ekip besinlerle gribi yasaklayabilirsiniz.

İnfluenza virüsü gribe neden olan virüslerden bir tanesidir. İnfluenza virüsü baş sızısı, burun akıntısı ve öksürükle kendini gösterir. İlkbahar, güz ve kış aylarında görülebilen bu virüs rehabilitasyon edilmediğinde oldukça riskli olabilir. Gribe neden olan virüs olarak öğrenilen ınfluenza virüsüni bağışıklığınızı kuvvetlendirerek rehabilitasyon edebilmek muhtemel.

Azıcıktan vereceğimiz yiyecekleri harcayarak gribe neden olan bu virüsü yasaklayabilmeniz muhtemel olacaktır.

Balık

Balık bağışıklık sistemi ve kalp hastalıkları için harcanması gereken yiyeceklerin en başında yer alır. Balık omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Balık yemek solunum yolu irinini eksiltmeye de dayanakçı olabilir. Böylece, tıkanıklık ve sızı hakimiyetini basitleştirir.
Gribi önlemek için altta vermiş olduğumuz balık çeşitlerini harcayabilirsiniz.

Somon, sardalye, ton balığı, ringa

Sarımsak

Sarımsak natürel bir antibiyotiktir. Genel olarak sarımsak, bağışıklık sistemini düzenler, burun tıkanıklığı ve muhtelif enfeksiyonel hastalıkların yaşanmasına mani olur.

Ispanak

Ispanak içerisinde bol ölçüde demir ve C vitamini barındırır. Aynı zamanda kalorisi oldukça düşük olan bu sebze bağışıklığınızı kuvvetlendirmenize dayanakçı olarak, gribi maniler.

Mandalina ve portakal

Mandalina ve portakal içerisinde bol ölçüde C vitamini barındırmaktadır. Kumpaslı olarak harcanan mandalina ve portakal hücrelerin onarılmasını sağlar ve gribi maniler.

Nar

Nar içerisinde yüksek ölçüde C vitamini barındırmaktadır. Narı kendi başına veya yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın