Gripten korunmak için bu 3 gıdayı sofranızdan beceriksiz etmeyin

Kış hastalıklarından korunmak için antibiyotik kullanmak yerine sıhhatli beslenmek ve şahsi hijyene dikkat etmek gerektiğini söyleyen Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Gripten korunmak için konut turşusunu, yoğurdunu, sirkesini ve şalgam suyunu sofranızda bol bol bulundurun” dedi.

Hastalıkların yüzde 95’ine virüslerin neden olduğunu belirten Dr. Ümit Aktaş, “Bunların rehabilitasyonunda antibiyotik kullanmak afaki, yersiz ve yararsızdır. Antibiyotikler yalnızca bakterileri öldürür, virüsleri öldüremez. Dolayısıyla viral hastalıklara karşı antibiyotik kullanmak yerine sıhhatli beslenmek ve gripten korunmak son derece ehemmiyetlidir. Gripten aşıyla korunmayacaksınız” diye konuştu.

“ELLERİ YIKAMAK GRİPTEN YÜZDE 70 KORUR”

Grip aşısının rehabilitasyonda tesirli bir usul olmadığına dikkat sürükleyen Dr. Ümit Aktaş, gün içinde alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

“Grip aşısının gribe karşı gözeticiliği yok. Üstelik ciddi yan tesirleri var. Her yıl Avrupa’da vefatlara yol açtığı dahi gösterildi. Gripten korunmanın en tesirli yolu şahsi hijyeni sağlamak başka bir deyişle ellerinizi yıkamak. Ellerinizi yalnızca her gün kumpaslı ve sık sık zeytinyağlı sabunla yıkamak dahi gripten yüzde 70 oranına gözetebiliyor. Toplu iş mekanlarında çalışan, mektep etrafında bulunan talebeler için en ehemmiyetli korunma usulü el yıkamanın yanında etrafın havalandırılması. Bir de hastalıktan korunmak için grip olmanız gerekiyor. Grip olduğunuz zaman virüse karşı bedeniniz bağışıklık geliştirir ve bir daha o virüsle hasta olmazsınız.”

“MEVSİMİNE GÖRE BESLENİN”

Mkonutsimine uygun beslenmenin bedene bereketleri olduğunu anlatan Dr. Aktaş, “Kışın kerkonutiz yerseniz -10 derece soğuğa dayanıklı bir besini harcamış olursunuz. Kerkonutiz toprağın üzerinde 3 dal yeşillikle toprak altında gün suratı görmeden -10 derece soğukta iri bir yumru geliştirir. İçinde soğuğa karşı dayanıklı olmasını sağlayan maddeleri taşır. Şayet siz kerkonutiz yerseniz içindeki bu maddeleri siz de içinize alırsınız. Siz de -10 derece soğuktan ve kış hastalıklarından korunursunuz” dedi.

“PROBİYOTİKLER GRİBİ ÖLDÜRÜR BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR”

Gripten korunmak için fermente başka bir deyişle mayalanmış yiyeceklerle beslenmek gerektiğinin altını çizen Dr. Aktaş şöyle dkonutam etti:

“Elimizdeki en ehemmiyetli malzemeler fermente başka bir deyişle mayalanmış besinler. Bu besinler probiyotik kapsar. Probiyotikler de grip virüsünü öldürür ve insan bağışıklık sistemine gözetir. Hastalıklardan korunmak için fermente besinler harcayın. Gripten korunmak için konut turşusunu, yoğurdunu, sirkesini ve şalgam suyunu sofranızda bol bol bulundurun. Japonlar 2015’te yayınlanan çalışmada şalgam suyunun gripten gözetici olduğunu gösterdiler. Yoğurdunuzu da hazır harcamayın. Konut yoğurduyla kendimizi gözetmemiz gerekir.”

Aktaş ayrıca, bir çay kaşığı tıbbi adaçayı, bir tutam çiçek ıhlamur ve 2 parça zencefili kaynamış sıcak suda 5 dakika demleyerek harcanabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın