Gripten gözeten 6 altın teklif

Havaların soğumasıyla gribe tutulma olasılığımız çok yükseldi. Bugün sizlere gribe tutulmamanız için 7 altın tekliften bahsetmek istiyoruz.

6. Ellerinizi ovuşturarak sabunlayın

Solunum yolu virüsleri temas ve havada asılı kalan damlacıklar aracılığıyla bulaşıyorlar. Bu sebeple özellikle toplu taşıma gibi kalabalık etraflarda bulunduktan veya tokalaştıktan sonra ve yemeklerden evvel ellerinizi kesinlikle 1-2 dakika vakitle ovuşturarak sabunlamanız çok ehemmiyetli.

5. Civarı saat başı 10-15 dakika havalandırın

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Durmuş kapalı, kalabalık ve fazla sıcak civarlardan muhtemel olduğunca sakınmanız gerektiğine dikkat sürükleyerek şunları söylüyor: “İhtimal varsa bulunduğunuz civarı saat başı 10-15 dakika havalandırın veya sarih havaya çıkın. Kalorifer ve ısıtıcılardan dolayı oda havası kuruduğu için odayı yüzde 40-50 oranında nemli yakalayacak önlemler alın.

Misalin nem aletlerinden veya kapalı mekan bitkilerinden yararlanabilirsiniz. Bunların yanı sıra çamaşır asmak veya radyatör üstünde su bulundurmak da odanızı ıslatmaya katkı sağlayacaktır.”

4. Büro malzemelerine dikkat edin

İşyerinde klavye, kalem ve zımba gibi büro malzemelerini ortak kullanmamaya itina gösterin. Ayrıca telefon ve kapı kolları gibi ortak kullanılan malzemeleri günde bir defa dezenfektan ile silmenizde de fayda var. Aynı biçimde evde de havlu, çatal ve tabak gibi eşyaları ortak kullanmaktan kaçının.

3. Dört yapraklı yonca modeli beslenin

Dört yapraklı yonca modelindeki gibi, her çeşit yiyecek grubundan yeterli ve balanslı beslenmek bağışıklık sistemimizi besleyecektir. Yapraklardaki yiyecek grupları 1- süt-süt mahsulleri 2-et-yumurta baklagil gibi protein kaynakları 3- sebze- meyve gibi vitamin/ mineral kaynakları 4-hububatlar gibi karbonhidrat ve B vitamini kaynaklarıdır.

Tüm yiyecek gruplarını balanslı bir biçimde ve yaşınıza uygun olarak harcayın. Kahvaltı başta olmak üzere, öğün kumpasını aksatmayın. “Öğünleriniz renkli meyve ve sebzelerden zengin olursa, antioksidan ile vitamin oranı da zengin olur” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Durmuş laflarına şöyle devam ediyor:

“Sebze ile meyvelerin mevsime has olmasına da dikkat. Zira tabiat o mevsimde gereksinimimiz olan vitamin ve mineralleri onlara yüklemiştir. Misalin bu mevsimde portakal, greyfurt, nar ile elma gibi meyveler C vitamini doğrultusundan zenginler. Beslenmede bağışıklık hücrelerimizin yapı taşlarını oluşturan protein beceriksiz alınırsa enfeksiyonlara yatkınlık oluşuyor.

Bu surattan haftada en az 2 öğün balık yemeye itina gösterin. Öteki öğünlerde de hayvansal protein et ve nebatsal proteinleri baklagiller, hububatlar balanslı harcayın. Ayrıca kutulu hazır, bol tuzlu, bol şekerli besinler ve gazlı meşrubatların zehirli maddelerini bedenden arınmaya çalışmak bağışıklığınızı zayıflatacaktır. Dolayısıyla bu cins yiyecek ve meşrubatlardan sakınmanız çok ehemmiyetli.”

2. En az 7 saat yatın

Güçlü bir bağışıklık sistemi için günde 7 saat ve üzerinde yatmanız çok ehemmiyetli. Hafta sonları dahil uyku kumpasına sadık kalın ve içki, kafein ile geç yemek yeme gibi uyku niteliğinizi etkileyecek etkenlerden sakının.

1. Yanı başınızda su bulundurun

Gripten korunmak için günde en az 2 litre su harcamalısınız. Masa başında çalışıyorsanız, yanı başınızda rahatlıkla görebileceğiniz bir yere 1-2 litre su koymanızda fayda var. Böylelikle her görüşünüzde size su içmenizi anımsatır. İdrar ve dışkı, bedende oluşan veya dışardan alınan zehirli maddeleri atmanın tek yolu olduğu için bol su kabızlığı da önleyerek bağırsak sisteminizin pakliğini de basitleştirecektir.

Bir cevap yazın