Günde 3-4 Kez Sarımsak Sürün

Sivilcelerden kurtulma yolları

Sivilcelerden kurtulma yolları çoğu zaman zorlayıcı olabiliyor ya da tesirini göstermesi zaman alabiliyor. Peki kimyevi madde kullanmadan konutta sivilcelerden kurtulma yolları nelerdir?

İltihaplı Sivilce ve sivilceler en yaygın cilt problemlerinden. Özellikle stres altındayken daha çok ortaya çıkan sivilceler, en olmadık zamanlarda da bir anda belirebiliyor. Sivilcelerden kurtulma yolları muhtelif olsa da bazı vaziyetlerde tesirleri farklılık gösterebiliyor.

Peki pahalı ilaçlara müracaat etmeden, konutta sivilcelerden kurtulma yolu var mıdır? Tabii ki var. Tabiatta bulunan bir hayli yiyecek, kimyevi maddelerden daha tesirli olabiliyor. İşte inatçı sivilcelerinize çözüm olabilecek sivilceden kurtulma yolları:

Aspirin
Aspirin, en ucuz ve süratli olan sivilcilerden kurtulma yollarından biri. Her yerde bulunabildiği için basitçe uygulayabilirsiniz. Bir aspirine üç kaşık su ilave ederek yumuşatın. Hazırladığınız karışımı sivilceli bölgeye sürüp 30 dakika kadar bekletin. Kuruyup kendiliğindene dökülmeye başlayınca ise bir pamukla arındıktan sonra bol suyla durulayın.

Aloe Vera
Her zaman olduğu gibi aloe vera yeniden cilt problemlerinin en tesirli yollarından biri. Aloe vera sivilcelerinizin üzerine baskı uygular ve cildinizdeki fazla yağı alarak yağ dengesine gözetir. Böylece cildinizin gevşemesini sağlar.

Diş Macunu
Şayet sivilceniz bir anda ortaya çıktı ve süratli bir çözüm arıyorsanız, diş macunu bütün de aradığınız şey. Makyajınıza başlamadan evvel sivilceli bölgeye diş macunu sürdüğünüzde, tesir edecektir. Fakat sivilceden kurtulmanın yollarında daha tesirli bir netice istiyorsanız, uykudan evvel diş macunu sürerek sivilceli bölgeye yedirmeniz gerekiyor. Sabah duruladığınızda sivilcenizin indiğini göreceksiniz.

Salatalık
Salatalık, özellikle cilt maskelerinin ana malzemesi. Kapsadığı vitaminler sayesinde cildinizde beliren kızarmış sivilcelerin inmesini sağlayacaktır. Salatalıkları rendeledikten sonra birkaç damla limon suyu ilave edip iltihaplı sivilce oluşan bölgeye sürün. En fazla 15 dakika sonra bol suyla durulayın.

Bal ve tarçın
Bal natürel bir antibiyotik olduğu için en tesirli sivilcelerden kurtulma yollarından biri. Üstelik cildinize sürdüğünüzde yapışacağından, ciltteki lekeleri de pakler ve gözenekleri açar. Bal ile tarçını karıştırdıktan sonra suratınıza uygulayıp 10 dakika beklerseniz, işe yarayacaktır. Arınmak için ılık su kullanın.

Sarımsak
Sarımsak, yüksek antioksidan kapsamasıyla beraber, aynı zamanda anti-bakteriyel, anti-mantar ve anti-virüs özelliklerine de sahiptir. Bu nedenle de sivilcelerden kurtulma yollarında en tesirli çözümlerden biridir.
Sarımsak kullanarak sivilcelerinizden kurtulmanın iki yolu var. Birincisi sarımsak harcamaya önemseyin. Böylece sarımsak yalnızca cildinizi değil kanınızı da arınarak sivilce yaradılışını önleyecek. Değişik yolu ise sarımsağı günde birkaç kere sivilcenin üzerinde ovuşturmak. Şayet cildiniz sarımsağa karşı alınganlık gösteriyorsa, ezdiğiniz sarımsağa su ilave edip sürebilirsiniz.

Natürel su
En tesirli ve sıhhatli sivilcelerden kurtulma yollarından biri de bol bol su harcamak. Su ile beraber daha basit atılan zehirli maddeler sayesinde cilt daha az yorulur. Böylece sivilcelerin yaradılışını maniler.

Deniz tuzu
Tuzlu suyun sivilce üzerindeki pozitif tesirleri de sivilcelerden kurtulma yollarından biri. İltihaplı Sivilce ve sivilceler suyla temas ettiklerinde kururlar. Bu surattan sık sık yüzmek sivilcelerinize iyi gelecektir. Plajdan döndüğünüzde kesinlikle ıslatıcı kremlerle destekleyin.

Sivilcelerinizi asla ama asla sıkmayın

Sivilcelerden kurtulma yolları arıyorsanız hakikatinde ilk yapmanız gereken şey sivilcelerinizi asla ama asla sıkmamak. Çoğu zaman sivilce sıkmak cümbüşlü ve zorunlu gelse de bu sivilcelerden kurtulma yolları içinde en mahzurlu ve makûs olanı. Zira sivilcenizi sıktığınızda bölgede daha çok cerahat oluşturursunuz ve bu cerahat zamanla iz vazgeçerek bölgede başka bakterilerin de oluşmasına neden olur. Bu da sivilcelerinizi arttırır.

Bir cevap yazın