Günde 30 dakika yürüyün

Uzmanlar, büyüyen teknolojinin neden olduğu hastalıklardan korunmak için uzmanlar 30 dakika yürüyüş yapılması mevzusunda ihtarda bulunuyor.

Özel Gaziantep Anka Sağlık Kurumu Diyetisyeni Merve Boztoprak, ‘Dünya Sıhhat İçin Hareket Et’ günü dolayısıyla yaptığı söylemede fiziksel etkinliğin ehemmiyetine dikkat çekti. Büyüyen teknolojinin hareketsiz bir hayat stiline alıştırdığını belirten Boztoprak, tüketilen enerji ölçüsünün eksilmesinin insanlarda kiloluluk, kalp-damar hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, diyabet gibi kronik sıhhat meselelerine yol açtığını ifade etti. Diyetisyen Merve Boztoprak, “Sıhhat, şahsın bedenen, ruhen ve sosyal istikametten bütün bir iyilik halinde olmasıdır. Sıhhatlı bir hayat ancak sıhhatli bir beslenme kumpası ve fiziksel hareketlilik ile mümkündür.

Büyüyen teknoloji ve değişen sosyal yapı, hareketsiz bir hayat stilini birliktesi getirmiş, fertler günün büyük bir kısmını televizyon veya bilgisayar başında geçirmeye başlamıştır. Yakın mesafelerde bile yürüyüşün seçim edilmemesi, merdiven yerine asansörün kullanılması, son yarıyıllarda alışverişin internet aracılığıyla yapılması tüketilen enerji ölçümüzü eksiltmiş, başta kiloluluk olmak üzere, kalp-damar hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, diyabet ve bir hayli sıhhat meselesine neden olmuştur” dedi.

Sıhhat için egzersizlerin günlük hayatın parçası haline getirilmesi gerektiğini belirten Boztoprak, her gün en az 30 dakika yürünmesi gerektiğini ifade etti. Boztoprak, “Ebeveynler bu mevzuda çocuklarına iyi misal olmalılar. Günlük 30-45 dakika orta şiddette bir fiziksel etkinlik sıhhatin korunması ve hastalık tehlikelerini eksiltmek için büyük tesire sahiptir” ifadelerini kullandı.Diyetisyen Boztoprak, günde 10 bin adım atmanın ehemmiyetine de değinerek, “Kumpaslı yürüyüş, kan dolaşımını süratlendirerek, kalp-damar hastalıkları tehlikesini azaltır.

Metabolizmanın etkin olmasını sağlar. Sıhhatlı beslenme ile beraber kilo hakimiyetinde tesirlidir. Kemikleri kuvvetlendirir. İnsülin duyarlılığını çoğaldırarak, insülin mukavemetini kırar. Stres seviyesini düşürür. Bunalıma karşı gözetir. Cinsel performansı artırır. Sindirimi basitleştirir. İhtiyarlamayı geciktirerek genç, canlı bir görünüm sağlar. Zekasal faaliyetleri canlı meblağ” diye konuştu

 

Bir cevap yazın