Günde İki Yumurta Yemenin Bedenimize Sağladığı Faydalar

Yumurta hakkındaki düşünceleriniz ne olursa olsun, şu an muhtemelen buz dolabınızda birkaç tane vardır. Bazıları için yumurta yemek güne hoş bir başlangıç iken, bazıları hiç tüketmez.

Ancak iki grubun da yumurtanın ne kadar faydalı olduğundan haberleri olmayabiliyor.  Bu yazıyı okuduktan sonra daha fazla yumurta besininize eminiz.

Yumurtanın içindeki gıda maddeleri nelerdir?

Yumurtanın içinde A, D ve E vitaminleri, B12, B2 ve folik asit bulunur. Ayrıca iyot, demir, kalsiyum, çinko ve selenyum gibi mineralleri de barındırır. Kısaca neredeyse bedenimizin lüzum dinlediği tam vitamin ve mineralleri barındırmaktadır.

Yumurta ve kolesterol ilişkisi

Yumurtanın içinde kolesterol olduğu için hasarlı olduğunu daha evvel dinlemiş olabilirsiniz. Bu yanlış bir bilgidir. Evet, yumurtanın içinde kolesterol vardır ancak bunun size bir hasarı yoktur.

Günde 2 Yumurta Yemenin Faydaları

1. Yumurta yiyerek kilo verin

Yapılan çalışmalarda, protein ağırlıklı yapılan kahvaltıların hakikatinde kilo vermenize destekçi olduğu gösterilmiştir.

Araştırmaya göre, düşük kalorili bir beslenme kumpası, kahvaltıda alınan kumpaslı bir yumurta ölçüsüyle birleştiğinde, iki katı fazla süratte kilo vermenizi sağlar.

2. Yumurta bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Çoğumuzun kış aylarında ortaya çıkan hapşırık ve öksürükten davacı olduğumuzu düşünürsek, yumurtanın bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirdiğini söylemenin bütün sırası.

Günde iki yumurtanın bedeni enfeksiyondan, virüslerden ve genel hastalıklardan gözettiği yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır. Bir yumurtanın içinde günlük alınması öneri edilen selenyum ölçüsünün %22’si bulunur. Selenyum, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesiyle öğrenilen bir elementtir.

3. Belleği güçlendirir

Daha evvel aminoasit paketin diye bir şey dinlediniz mi? Bu, beyindeki asap uçlarını uyararak anahtarınızı ya da cüzdanınızı koyduğumuz yer gibi günlük şeyleri anımsamamızı sağlayan bir vitamindir.

Yapılan araştırmaya göre ekstradan paketin alımı belleği ve süratli düşünebilme marifetini geliştirir.

4. Gözleriniz için bir mucizedir

Lütein gözlerinizin pak kalmasını ve görüşünüzün barizleşmesini sağlayan bir maddedir. Yeni yapılan bir araştırmada yumurtanın içinde çok fazla lütein bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu da yumurtanın gözleriniz için oldukça faydalı olduğu anlamına gelir.

Lütein gözleriniz tarafından da natürel olarak üretilir ve ağ tabakayı dış etmenlerden korur.

5. Bunalımla başa çıkar

Kış aylarında güneş genelde saklanmayı seçim ettiği için D vitamini almak güç olabilir. Yumurta bu mevzuda size destekçi olur. D vitamini dişlerimizin pH balansını ve kemiklerimizin gücüne gözetir. Aynı zamanda bunalımla başa çıkmakta da büyük bir yardımcımızdır.

6. İskelet sistemini güçlendirir

Yumurta yediğimizde kalsiyum alırız, bu da iskelet sistemimizi kuvvetlendirmek ve kemik erimesini önlemek için almamız gereken ehemmiyetli bir maddedir.

7. Kanı güçlendirir

Yumurtanın içinde çok fazla folik asit vardır. Bu da yeni kırmızı kan hücreleri yaradılışı için lüzumlu olan bir B vitamini türüdür.

Folik asit yetersizliği yaşayan insanlarda kansızlık hastalığı tehlikeyi yüksektir. Aynı zamanda gebelikte fetüsün rahim içinde muntazam bir biçimde büyümesi için de önemlidir.

8. İhtiyarlama karşıtıdır

Daha evvel de belirttiğimiz gibi, yumurtanın içinde hücre yenileme özelliği olan aminoasit bulunur. Bu da görünüşünüz için ehemmiyetli olan ihtiyarlama karşıtı tedbirlere destekçi olabilir.

Yaşlandıkça D vitamini gereksinimimiz iki katına çıkar. 60 yaşın üstündeki insanlar için önerilen D vitamini ölçüyü 10 mikrogramdır. Bir yumurtanın içinde de takribî 0.7 mikrogram bulunur.

9. Kalp hastalıkları tehlikesini azaltır

Kanadalı analistler yumurta yoğunluklu besinlerin kalp hastalıklarının ve emin kanser cinslerinin tehlikesini eksilttiğini gösteren bir çalışma yürütmüşlerdir.

Bunun gizemi nedir peki? Yumurtada iki ehemmiyetli antioksidan bulunur: triptofan ve tirozin.

Kolesterol seviyeleri yüksek olan insanların kalp hastalıklarına tutulma tehlikeleri daha yüksektir. Araştırmaya göre yumurta kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükselterek kalp hastalıkları tehlikesini azaltır.

10. Adale yaradılışını artırır

Adale yapmaya çalışan insanların çoğunun bir sürü yumurta harcadığını görürüz; bunun bir nedeni vardır. Yumurtanın içi protein doludur ve haliyle adale kütlelerini artırmaya çalışanlar için elzem bir yiyecektir.

11. Cildi, saçı ve tırnakları korur

Birçok şeyi barındırmasının yanı sıra, yumurtanın içinde aynı zamanda çok fazla B vitaminleri ve Omega 3 bulunur. Bunlar da cildinizi, saçınızı ve tırnaklarınızı sıhhatli yakalamanıza destekçi olur.

Siz yumurta hakkında ne düşünüyorsunuz? Günde iki tane yiyenlerden misiniz? Yoksa ağzına dahi sürmeyenlerden mi? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın