Güneş Çarpmasına Ne İyi Kazanç?

Uzman Diyetisyen Pınar Kaide Enç, güneş çarpmasına tesirli olan bamya harcanması önerisinde bulundu.

Bamyanın sofralarımızda her müddet olmayan, fakat verimlerinin saymakla tamamlanamayacak bir sebze olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kaide Enç, “Bilhassa kurutularak saklama yolunun seçilmesi de bizim için pratik bir çözüm oluşturuyor.

Bamyanın lif muhtevası pek çok verimli kalitelere sahip olmasını sağlar özellikle mide bağırsak sağlığını korunmaya destekçi olur. Bamya suyu emmeye destekçi olur ve fazla kolesterol, metabolik zehirli maddeler ve fazla safrayı tutup dışkı yoluyla dışarı atar. Muhtevanındaki büyük su yüzdesi kabızlık, gaz, kabarıklık ve mide problemlerini önler.Bamya kilo vermek isteyenler için çok uygun bir sebzedir. Bamya ekseriyetle kısık ateşte pişirildiğinden gıda kıymetleri korunur. Yüksek ısı hasebiyle bereketlerini kaybetmemiş olur.

Saçınıza hacim kazandırmak için bu emarenden faydalanabilirsiniz. Yatay dilimlenmiş bamyaları sümüksü olana kadar kaynatın. Soğumasını bekleyin, bir kaç damla limon ilave edin ve son durulamada bu suyu kullanın. Bu saçınıza canlılık ve hacim kazandıracaktır.Bamyadaki lifler, kan şekeri seviyelerinin korunmasını ve ince bağırsakta emiliminin düzenlemesinde destekçi olur.

Bamya probiyotikler denilen iyi bakterilerin parçalamasını basitleştirir. Bu bakteriler ince bağırsakta yoğurt ile artanlara eştir ve B vitamini kompleksinin birleşimlenmesine destek eder.Bamya sivilceleri önlemeye destekçi olur ve pürüzsüz bir cilt sağlar.Bamya tohumlarında bulunan protein ve yağ, yüksek nitelikli nebatsal proteinin iyi bir kaynağıdır. Triptofan, sistin ve öteki kükürt amino asitleri gibi amino asitler açısından zengindir.İrritabl bağırsak hastalığının rehabilitasyon edilmesi, ülserlerin iyileşmesi ve sindirim sisteminin yatıştırılmasına destekçi olan bamya, bu arada çok iyi bir müshildir.Bamya yaz sıcakları ve güneş çarpmaları için çok iyidir.Bamya ateroskleroz ve astım için iyidir.Bu sebze diyabetin önlenmesinde destekçi olabilir.” dedi.

Bamya seçmenin ipuçları:

Uzman Diyetisyen Pınar Kaide Enç, daha sonra şunları söyledi; Bazen kötü nitelikteki bamyalar yemek pişirmeyi güçleştirebilir ve yemeğin tadını bozabilir bu surattan iyi bamyaları seçmek ehemmiyetlidir.

Her zaman gevrek ve olgunlaşmamış olan bamyaları alternatif edin.

Ufak bamyalar daha yumuşak ve lezzetlidir.

Büyük bamyalardan kaçının ve koyu yeşil renkli olanlarını seçim edin.

Fazla olgunlaşmış bamyalarda sakınmanız koşul olan kesikler veya kirler vardır.

Bamyayı buzdolabında 2 gün vaktince saklayabilirsiniz, bu zamandan sonra gıda kıymetleri eksilmeye başlar.

Başka bir deyişle olgunlaşmamış, gevrek, ufak ve koyu renkli bamyaları seçip kumpaslı biçimde harcarsanız yukarıyada laf edilen bamyanın tüm bereketlerinden fayda sağlayabilirsiniz.”

Bir cevap yazın