Güneş ışınları ile kilo verebilirsiniz!

D vitamininin bereketleri hakkında söylemelerde bulunan Beslenme ve Perhiz Uzmanı Dyt. Şahin Soykan, güneş ışınlarının kilo verme üzerindekini tesirini anlattı

Evet, güneşlenmek formunuzu gözetmenize takviyeci olabilir. Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, güneş ışığı kilo alımını ve Tip 2 Diyabetin ortaya çıkmasını yavaşlatabilir.

Ultraviyole ışınlarına maruz kalan farelerde, aynı zamanda anormal glikoz seviyeleri ve insülin mukavemeti gibi tip 2 diyabetin uyarıcı işaretlerine daha az tesadüfüldüğü belirtildi.

Bir başka çalışmada, bolca D vitamini harcayanların bel etraflarının az harcayanlara göre daha düşük olduklarını ortaya koydu.

Günümüzde pandemi biçiminde D vitamini noksanlığı önü alınmaz bir salgın olarak tesirini sürdürmektedir. Bu salgın bir hayli hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır.

Vitamin D noksanlığının ana sebebi, güneşe maruziyetin yeterli olmamasıdır.

Vücudumuzda tende bulunan D vitamininin ön maddeleri ile güneşin ultraviyole ışınları maruz kalındığında D vitamini bedende üretilebilmektedir.

D vitamini yağda eriyen bir prohormondur; ya perhizden kazanç Vitamin D2 olarak ya da tende D3 vitaminleri kolekalsiferol kullanılır.

Vücudumuza giren D vitamininin ancak yüzde 10’u besinler yumurta, sakatat, balık ile alınır.

PEKİ, D VİTAMİNİ HANGİ GIDALARDA BULUNUR?

Balık yağı, süt ve süt mahsulleri, morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi gıdalarda D vitamini bulunur.

Bir tane yumurta 20 IU, bir kadeh süt 100 IU, bir tatlı kaşığı balık yağı 400 IU D vitamini kapsar. Saat 10 ila 15 arasındaki kısımda 10 dakika kadar güneşlenmek ciltten 3000 IU etrafında D vitamini birleşimini sağlar.

D VİTAMİNİNİN BEREKETLERİ VE DÜŞÜKLÜĞÜNDE GÖRÜLEN MESELELER NELERDİR?

D vitamini insan iskelet sistemini ve kemiklerini güçlendirir. Yaşlı insanlarda kemik kırılmaları yeterli seviyede D vitamini alınarak daha aza indirilebilir. Ayrıca yeniden erişkin insanlarda kemik rahatsızlıklarını önlemeye takviyeci olur. Çocuklarda ise raşitizm hastalığını önlemede etkilidir.

D vitamini bedenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve bedenin daha mukavemetli olmasını sağlar. Böylece insan enfeksiyonlara karşı daha korunaklı olur ve daha az hastalanır.

D vitamini aynı zamanda insandaki yüksek tansiyon üzerinde de etkilidir.

Yapılan araştırmalarda D vitaminini kumpaslı olarak alan insanlarda meme kanseri ve prostat kanseri görülme seviyeyi daha az çıkmıştır. Eksiliğinde ise bu hastalıklar istikametinden bir çoğalış görülmüştür.

Yapılan araştırmalar, obez şahıslarda D vitamini seviyelerinin düşük olduğunu göstermiştir. Hatta D vitamini noksanlığı obezitenin ve metabolik belirtinin kaynağı olabilir.

Yapılan bir başka araştırmada ise, D vitamini noksanlığı ile obezite ve karın bölgesinde yağlanma arasında bir iletişim olabileceğini, D vitamini seviyeleri çoğaldırıldığında kilo verme mücadelelerinin basitleştiğini gösteriyor. Başka neticesinde de bir evvelki çalışmayı dayanaklar kalitede, kilo veren şahıslarda D vitamini seviyelerinin çoğaldığı görülmüştür.

Bütün bu çalışmaları düşündüğümüzde, D vitamininin ne kadar ehemmiyetli olduğunu ancak sentetik yolla alınan D vitamininin muhakkak bir ölçüden sonra toksik olabileceğini unutmamalıyız.

Bir cevap yazın