Güneş Yanığına Karşı?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, fikriyat.com sitesinde güneş alerijisi hakkında bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı…

“Güneşe karşı alerjisi olanlar için yaz tatilini düşünmek bir eziyet halini alıyor. Güneş alerjisine karşı henüz kesin bir çözüm yoktur. Güneş alerjisi tende kızarıklık, kabarcık ve kaşıntıya neden olur. Güneş ışığına fazla maruz kalındığı taktirde de iltihaplanmaya yol açar. Tenin güneş ışığı alarak kahverengileşmesi de bu alerjiden dolayı olası olmaz.

Güneşlenildiğinde de ten bayağı kahverengi renk tonunu almaz. Güneş ışığında bulunan UVB UltraViole-B ‘320-250 nm’ ten üzerinde ve alt katmanlarında hür radikallerin yaradılışına neden olduğundan alerjik tepkinler tetiklenir ve histamin salgılanmasına neden olur. Histamin salgılanmasıyla tende kaşıntı ve kaşımaya bağlı olarak da ödem büyür. Sonuçta inflamasyon yangı keskin olarak kendisini gösterir. Di-valent çinko, aynı zamanda hür radikalleri nötralize ederken antioksidant, histamin salgılanması üzerinde de antihistaminik tesirini göstererek güneş alerjisinin büyümesine mani olabilir.

Çinko esansiyel bir mineraldir. Günlük harcadığımız besinler üzerinden kumpaslı olarak almak zorundayız. Zira, çinko bedenimizde depolanmaz. İnsan bedeninin vasati günlük çinko lüzumu 15mg’ dır. Bu ölçüde çinkoyu, kumpaslı olarak harcayacağımız besinler üzerinden almak zorundayız.

Hamile kadınlar, emziren anneler ve yoğun stres altında çalışanların günlük çinko gereksinimleri 25 mg olmalıdır.
Bunun dışında ağır spor yapanlar, ileri yaşta olanlar, diyabetikler, östrojen hormonu kapsayan ilaç kullanan bayanlar ve sık sık içki harcayanların yeterli seviyede çinko aldıklarına emin olmaları gerekir.

Çinko dayanağı: “Günlük 15 mg’lık çinko yardımının güneş alerjisine karşı çok eforlu bir zırh oluşturduğu gözlemlenmiştir. Çinko dayanağı için eczacınızdan bilgi alın.”

ÇİNKO BECERİKSİZLİĞİNİN NEDEN OLDUĞU ÖBÜR ŞİKAYETLER

 

 • Saç dökülmesi, saç kırılması ve tırnak zayıflığı
 • Çocuklarda büyüme bozukluğu
 • İştahsızlık
 • Gece körlüğü
 • Erkeklerde impotans ve sertleşme problemleri
 • Erken doğum yapma riski
 • Bebeğin düşük ağırlıkta doğması
 • Hafıza eforsuzluğu
 • Uçuk veya aft şikâyetinin sık sık tekrarlaması
 • Bağışıklık sistemi zayıflığı
 • Kronik yorgunluk

Çinko noksanlığı olanlar özellikle bazı hububatlara karşı tüketimlerinde miktarlı olmaları gerekir. Bunun nedeni fitik asit bakımından zengin olan buğday, soya, darı gibi besinlerin çinko, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi minerallarin emilimini eksiltmesidir. Badem, ceviz, fındık gibi yüksek oranda fitik asit kapsayan besinlerin harcanmasında da miktarlı olmak gerekir.
Çinko bakımından zengin besinler; kabak çekirdeği, tahin susam yağı, bitter çikolata, yerfıstığı, peynir, kuzu eti ve deniz mahsulleridir.

Fikriyat.com’dan alıntıdır

Bir cevap yazın