Günlük Sarımsak Tüketiminin Bereketleri

Sarımsak tüketiminden en büyük verimi sağlamak için; şayet pişirmeyi tasarlıyorsanız öncelikle doğrayıp bir zaman bekletin. Bu harekât sarımsağın içerisinde bulunan ve antioksidan özelliği olan allisin adlı maddenin dışarı çıkmasını sağlar, böylece pişme esnasında bu madde hasar görmemiş olur.

“Sarımsak hekimi uzak meblağ.” Bu daha önceki deyiş daha fazla doğru olamazdı. Günümüzde bir hayli araştırma sarımsağın bereketlerini kabul ediyor ve yapılan her yeni çalışma sarımsağın daha çok yararını keşfediyor.

Bir Hayli medenilik tarafından asırlar süresince kullanılan sarımsak tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat tarafından da nasihat edilmiştir, insan sıhhati için çok önemli.Son araştırmalar, günde dört diş sarımsağın bir hayli hastalığı önlediğini belirtiyor.

Antik çağın süper gıdası

Tam olarak faydalarını öğrenmeseler de, bu yiyecek Antik Yunan’da tıbbi bereketleri için kullanılan bir maddeydi.

Sarımsak, pırasa ve soğanın da içinde bulunduğu allium ailesinin bir azasıdır. Allium ailesi, kumpaslı alındığında sıhhate oldukça iyi gelen allisin adlı bir maddeyi barındırır. Allisin aynı zamanda sarımsağa kokusunu veren maddedir.

Bunlara ek olarak; içerisinde manganez, B6 ve C vitaminleri bulunur ve az ölçüde kalori çokça protein barındırır.

Sarımsağın bereketleri

Her gün harcanan birkaç diş sarımsak şu yollarla fayda sağlar:

Alzheimerı önler

Bu gidişat alzheimer dışında bunama gibi bozulma meyli olan öbür hastalıklar için de geçerlidir. Bu yaygın yiyecek bulundurduğu antioksidanlar sayesinde özgür radikallerin negatif tesirlerini önler.

Sarımsak ayrıca pH seviyesinden kaynaklı problemlere karşı da önleyici özelliklere sahiptir; enzimatik arınıcıların rakamını çoğaldırarak kan akışını temizler.

Kolesterolü düşürür

Sarımsak hem yüksek seviyede ‘kötü’ kolesterole LDL sahip insanlara, hem de geçmişinde kalp krizi ya da kalp rahatsızlığı bulunan bireylere nasihat edilir.

Ayrıca gelecekte olabilecek kalp hastalıklarını, kalp krizlerini ve yüksek tansiyonu önlemeye destekçi olur.

Virüslerle savaşır

Sarımsak soğuk algınlığını ya da boğaz sızısını çok süratli bir biçimde rahatlatır. Çoğu semptomun müddetini yüzde 70’e kadar indirebilir. 

Şayet hava metamorfozlarında duyarlı bir bünyeye sahipseniz veya kışları sıklıkla hastalanıyorsanız, kumpaslı olarak sarımsak harcamaktan çekinmeyin.

Detoksu destekler

Ağır metaller ve öbür zehirli maddeler yediğiniz gıdalar ya da etrafsal atıklara maruz kaldığınız için bedeninizde birikir. Bu vaziyeti sülfür harcayarak önleyebilirsiniz. Ve sülfür de sarımsağın içindeki bileşenlerden biri

Batarya fabrikasında çalışırken mermiye maruz kalan insanlarla yapılan bir araştırma, çalışanların bu ağır metallerden etkilenmelerinin sarımsak sayesinde neredeyse yüzde 20’ye kadar eksildiğini gösterdi. Böylece sarımsak, hastalıktan kaynaklanan baş sızılarını ve iş devamsızlıklarını da azaltır.

Kemik sıhhatini iyileştirir

Sarımsağın bir öbür bereketi de menapoza giren bayanlar için. Sarımsak, menopoz yarıyılında yaygın olan kemik zayıflamasını eksiltebilir. Bedenin östrojeni nasıl kullandığına olan tesiri, sarımsağın bu mevzudaki bulgusuna bir söyleme olabilir.

Fiziksel performansı arttırır

Sarımsak asırlar süresince fiziksel üretkenliği çoğaldırmak ve bitkinlikle savaşmak için kullanıldı. Misal verecek olursak; Antik Yunan’da olimpiyatlara katılan sporcular müsabakalardan evvel sarımsak yerlerdi.

Sarımsak hem fiziksel hem de akılsal performansınıza katkıda bulunur.

Sarımsağın öbür bereketleri

Yukarıda bahsettiğimiz şeylere ek olarak, sarımsağı seçim etmenizin öbür sebepleri ise şunlar:

 • Kanı seyreltir.
 • Mide, sütun ve yemek borusu kanserini önler.
 • Eklemlerinizin sıhhatine katkıda bulunur özellikle eklem cerahatinden muzdarip olan şahıslar.
 • Ciğerleri açar.
 • İdrar yolu ve böbrek meselelerinden sakınmanıza destekçi olur.
 • Karaciğer işlevine destekçi olur.
 • Kabızlıkla savaşır.
 • Parazitleri önler.
 • Kan şekeri seviyesini kumpaslar.
 • Uçuk ve egzama rehabilitasyonuna destekçi olur.
 • Kaygıyı önler, asapları yatıştırır.
 • Romatizma ve gut hastalığına neden olabilen ürik asit seviyesini azaltır.
 • Varisli damarları rehabilitasyonda destekçi olur.

Pişmiş sarımsak mı, ham sarımsak mı?

Bazı araştırmalar sarımsaktan maksimum bereketi almak için onun dolaysız olarak ham, başka bir deyişle pişmeden harcanmasını öneriyor.

Ancak öbür araştırmalar da muhakkak bir miktarda pişirildiğinde sarımsaktan alınan yiyeceklerin en iyi biçimde benimsendiğini iddia ediyor.

Sarımsağın birden çok bileşeni var. Bunlardan kimileri ham haldeyken etkin, öbürleri de etkin hale gelmek için ısıya lüzum dinliyor. Mesela kanserden korunmak için sarımsak harcamak istiyorsanız, sarımsağı pişmiş haliyle yemelisiniz.

Şayet sarımsağı pişirip yemeyi tasarlıyorsanız, içindeki gıdaları kaybetmemenin yolu sarımsağı evvelinde atayıp 45 dakika bekletmek. Bu usul sarımsağın içindeki allisini etkin hale getirip, piştiğinde yok olmasını önlüyor. Böylece bu teknik ile pişmiş ya da ham sarımsaktan aynı derecede bereket sağlamış olacaksınız.

Günde 4 diş sarımsak yiyerek daha çekici hale gelin

İskoçya’daki Stirling Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, sarımsak yiyen erkekler bu deneye katılan bayanlara daha çekici görünmüş. Peki neden?

Tüm sebebi sarımsağın tenden doğru çıkan aroması.

Bu çalışmayı reelleştirmek için analistler erkek gönüllüleri üç gruba ayırmışlar: biri ham sarımsak yiyenler, ikincisi sarımsağı kapsül olarak alanlar ve üçüncüsü de hiç sarımsak yemeyenler.

Birkaç alıştırmadan sonra analistler erkeklerden terlerini bir havluya silmelerini istemişler. Bir grup bayan da bu havluları koklayarak algıladıları sürükleyicilik, erkeksilik ve sempatiklik seviyelerini bildirmişler.

Gelen neticelere göre; ham sarımsak yiyen erkeklerin daha güzel, daha maskülen ve daha seksi kokulara sahip olarak tanımlanmış. Salınan hormon kombinasyonu ve öbür bileşenler dürüst ilişkilerin yaradılışında pozitif tesirlere sahip olabilir.

Sarımsağın antimikrobik özellikleri özellikle fiziksel etkinlikte bulunulduğunda, kötü koku yayan mikroorganizmalara karşı savaştığı için daha tatlı bir koku üretir.

Bir cevap yazın