Hacamat Yaptırmadan Evvel Bunları Netlikle Bilmelisiniz

Bilinen ilk tıp uygulamalarından olan hacamat kupa rehabilitasyonu, yeniden gündeme geldi. Dr. Kalaycı, hacamat ve sülük gibi geleneksel ve tamamlayıcı tıp rehabilitasyonu almak isteyenleri, sertifikası bulunan doktor ve uygulama merkezlerini tercih etmeleri için uyardı.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp konusunda geniş kapsamlı bir idaremelik yayınladığını andırdıran Kalaycı, bu alanda önemli seviye kaydettiklerini ifade etti.

Kalaycı, refleksoloji, müzik terapi, osteopati, proloterapi, apiterapi, mezoterapi, homeopati, fitoterapi ve akupunktur ile larva, hi̇pnoz, sülük, kupa ve ozon uygulamaları alanlarında eğitim standartlarını da yayınlandıklarını anımsatarak bu standartları uygulayacak 32 üniversite ve eğitim araştırma sıhhat müessesesinde geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezleri GETAT açıldığını aktardı.

“İnsan sağlığı bizim için çok önemli”

Kalaycı, hacamat, sülük gibi bazı geleneksel ve tamamlayıcı tıp rehabilitasyonlarında sertifikasız ve “merdiven altı” uygulamalar olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Bir insanı muayene edip, tanı koyup, reçete düzenleme yetkisi hekim ve diş hekimlerine verilmiştir. Vatandaşlarımız bu tip uygulamaları sadece onlara yaptırmaları gerekiyor. Onlarda da Sağlık Bakanlığınca onaylanmış sertifikalarını görmeleri gerekiyor. 1219 sayılı kanunda 2011’de bir değişiklik yapıldı. Eğer bunların dışında bir uygulayıcı olursa 1 yıldan 3 yıla kadar mapus cezası, 500 gün adli para cezası var. Şu an Türkiye genelinde 5-6 yerde savcılıklar harekâtlarını sonuçlandırdı, cezalarını verdi. 10-12 dava da sürüyor. İnsan sağlığı bizim için çok önemli. Sağlık verelim derken zarar vermeyelim fikrideyiz. Bakanlık olarak da bunun arkasındayız. Vatandaşlarımız sertifikalı hekimleri tercih etsin.”

“Teklifimiz hekimlere başvuru etmeleri”

Kalaycı, bu konuda özellikle kanser, diyabet, KOAH gibi kronik hastalıkları olanlara daha çok müdahale edildiğini gözlemlediklerini aktararak şu an Türkiye’nin teknik, bilimsel ve doktor yönünden gelişigüzel bir sıkıntıyı olmadığını vurguladı.

Dünyada ciddi anlamda ileri durumda olunduğuna işaret eden Kalaycı, şunları kaydetti:

“Özelikle onkoloji, kanser ve kronik hastalıklara rehabilitasyon protokolleri uygulanıyor. Parasal olarak sıkıntımız da yok. ‘Sıhhatta değişinim’ gibi 2013’ten bu zamana kadar çok ciddi bir atak yapmış vaziyetteyiz. Dünyada bu noktada parmakla gösterilen bir ülkeyiz. Rehabilitasyon düzgün giderken, sağlık profesyoneli olmayan bir fert tarafından uygulandığında bu zamana kadar yapılan rehabilitasyon boşa gitmiş oluyor. Daha evvel de karşılaştık.

Onkoloji hastalarında her şey çok güzel giderken aniden bir karaciğer yetmezliği, çoklu uzuv yetmezliği çıkıyor, arkasından hastayı kaybediyoruz. Hiç olmazsa bu iş daha evvelinden tıp eğitimi almış kişiler tarafından uygulanırsa hem suistimalin önüne geçmiş oluruz hem de rehabilitasyonun devamını sağlamış oluruz. Bizim teklifimiz hekimlere başvuru etmeleri. Malatya’da da üniversitede bir profesörün başında olduğu, uygulama alanı var. Vatandaşların sağlıkları için buralara başvuru etmelerini istiyoruz.”

sabah

Bir cevap yazın