Hafıza Kuvvetlendiren Besinler

Uzman Diyetisyen Şebnem Kanımsayalı belleğimizi kuvvetlendirecek yiyecekleri şu biçimde sıraladı;

Kuruyemiş ve Tohumlar

Psikolojik gidişatımızı pozitif anlamda etkilerler. Kabak ve ayçekirdeği kognitif işlevleri arttırmaktadır. Uykusuzluk ve hafif bunalım vaziyetlerinde serinkanlılaşmaya takviye eder.

Balık Omega 3

Omega 3 beyin işlevlerinde ciddi bir tesire sahiptir. Tutum ve öğrenişsel hadiselerde bereketlidir. En iyi kaynaklar: Somon, uskumru, hamsi, sardalye ve ringa balığıdır. Ceviz ve keten tohumu da tesirli kaynaklar arasındadır. Beceriksizliğinde bunalım, disleksi bilme problemi, dikkat noksanlığı görülebilmektedir.

Yaban Mersini, Çilek, Böğürtlen

Beynimizi hür radikal zararından gözetmeyi sağlar. Hafıza kuvvetlendirici fitokimyasal olan antosiyani bakımından zengindirler. Kırmızı üzüm, kivi, portakal ve elma da hafıza gücünün çoğalışı için öbür yanılgısız gıdalardandır.

Süt, Yoğurt, Peynir

Muhteşem birer protein kaynaklarıdır. Bedene yavaş ve statik bir enerji kaynağı sağlayarak, gün içerisinde belleğinizin ayakta kalmasına katkı sağlarlar. Protein kapsayan yiyecekler bunun yanı sıra bedeni uyaran kimyeviler olan epinefrin ve dopamin oranlarını da arttırırlar.

Yumurta

Beynimizdeki hafıza kısmı için zorunlu olan vitaminleri A, D, B12, B grubu barındırır. Beyinden sinyal alıp, yollama için gerekli bir aminoasit olan tirozini kapsar, vücudun enerjik ve kurnaz kalmasını sağlamaktadır.

Ispanak

B grubu vitaminler ile folat kapsar, E vitamini bakımından zengindir. Beyin hücrelerimizi hasarlı hür radikallere karşı gözetir. E vitamini zengini öbür gıdalar: mango, badem, domates, brokoli, kivi, ayçiçek tohumu…

Su

susuzluk beynin kortizol diye adlandırılan bir hormon salgılamasına yol açar. Bu hormondaki çoğalış beynin bilgi depolama kısmının küçülmesine ve hafıza gücünün eksilmesine neden olmaktadır. Kortizol adrenalin imalini de arttırır, bu çoğalış beyin işlevini etkileyerek belleğimizi bozabilir.

Kırmızı Lahana

Beyin hücre zararını düşürmek ve uzun zamanlı belleği canlandırmak için gerekli olan polifenolleri fisetin kapsar, bu Alzheimer hastalığının yasaklanması ve rehabilitasyonunda bereketlidir. Kırmızı soğanda iyi bir tercihtir.

Brokoli ve Kuşkonmaz

K vitamini bakımından zengin kaynaklardandır. Bilişsel işlevleri ve hafıza eforunu çoğaldırmada etkilidirler.

Fıstık ezmesi

Beyinin odaklanması ve dikkat için gerekli olan B6 vitaminleri bakımından zengindir. Kızarmış bir dilim ekmek üzerine 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi ile üstüne koyulmuş muz dilimleri ile B6 vitamininden zengin bir ara öğün hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın