Belleği kuvvetlendiren gıdalar

Uzman diyetisyen Aslıhan Küçük, belleği kuvvetlendiren yiyeceklerin tüketimi mevzusunda uyardı.

Gebze Medical Park Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, “Daha Öncekinden, belleğin zayıflamasının tamamen ihtiyarlama ile alakalı olduğu düşünülürken günümüzde eksik beslenmenin de belleğin zayıflamasına neden olduğu öğrenilmektedir. Yediğiniz besinler ve ‘yemedikleriniz’ beyin işlevlerini etkileyerek, konsantrasyonun ve belleğin ilerleyen yaşa karşın bariz kalmasını sağlayabilir” dedi.

Küçük, belleği kuvvetlendirmek için harcanması gereken gıdaları şöyle sıraladı:

Balık: Yağ oranı yüksek olan besinler genellikle hafızayı kuvvetlendirmek için öneri edilmez, ancak omega-3 yağ asitleri öğrenişsel işlev üzerinde pozitif tesire sahiptir. Haftada en az 2 defa, özellikle omega-3 bakımından oldukça zengin olan ton, somon gibi yağlı deniz balıklarını harcamak beyninizin gereksinim dinlediği omega-3 yağ asitlerini almanız için yeterli olacaktır.

Bitter çikolata: Beyin reseptörlerini aktive etmek için endorfin salınımını çoğaldır. Yüksek kakao içeriğine sahip birkaç bitter karesi eforlu antioksidanlar kapsar, natürel uyarıcıları sayesinde odaklanma ve konsantrasyonu artırır.

Yaban mersini, çilek, böğürtlen: Beyini özgür radikal zararından gözetmede tesirlidirler. Bellek çoğaldırıcı fitokimyasal olan antosiyaninden zengindirler. Kırmızı üzüm, kivi, portakal ve elma da beyin gücünün çoğalışı için öbür muhteşem besinlerdir.

Süt, yoğurt, peynir: Muhteşem birer protein kaynağıdırlar. Bedene yavaş ve değişmez bir enerji kaynağı sağlayıp, gün içinde belleğimizin ayakta kalmasına yardım olurlar. Protein kapsayan gıdalar aynı zamanda bedeni uyaran kimyeviler olan epinefrin ve dopamin seviyelerini de çoğaldırırlar.

Yumurta: Beyindeki hafıza kısmı için zorunlu olan vitaminleri A, D, B12, B grubu barındırır. Beyinden sinyal alıp, yollama için zorunlu ehemmiyetli bir aminoasit olan tirozini kapsar, bedenin açıkgöz kalmasını sağlar.

Tam hububatlar: Esmer pirinç, esmer ekmek, yulaf, darı vb. B6, B12 ve folik asit kapsarlar. Belleği gözetmek, konsantrasyon ve beyine kan akışını sağlamak için gereklidirler.

Kuruyemiş ve tohumlar: Ruh halini pozitif doğrultuda etkilerler. Kabak ve ayçekirdeği kognitif işlevleri çoğaldırırlar. Uykusuzluk ve hafif bunalım gidişatlarında gevşemeye destekçi olur.

Kırmızı lahana: Beyin hücre zararını eksiltmek ve uzun süreli belleği canlandırmak için zorunlu polifenolleri fisetin kapsar. Bu alzheimer hastalığının önlenmesi ve rehabilitasyonunda bereketlidir. Kırmızı soğanda iyi bir seçimdir.

Brokoli ve kuşkonmaz: K vitamininin zengin kaynaklarıdır. Bilişsel işlevleri ve beyin eforunu çoğaldırmada tesirlidirler.

Fıstık ezmesi: Beyinin odaklanması ve dikkat için zorunlu olan B6 vitamininden zengindir. Kızarmış bir dilim ekmek üstüne 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi ve üzerine ilave edilmiş muz dilimleri ile B6 vitamininden zengin bir ara öğün yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın