Haftada 2 kez beyaz et harcamanın yararları

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde beyaz etin beslenmeye olan mucizevi yararları ortaya çıktı. Özellikle hindi eti ve tavuk eti haftada iki gün harcandığında sıhhatimize mucizevi faydalar sağlıyor. İşte tavuk veya hindi etinin sıhhatimize olan yararları…

Nitelikli protein, düşük yağ ve vitamin-mineral zengini tavuk ve hindiyi haftada 2 kez harcadığımızda beslenme için oldukça sıhhatli oluyor ve vüdumuzda bir ekip farklılıklar sağlıyor.

İşte beyaz etin sıhhatimize olan yararları…

Kan yapıcı tesiri vardır

Tavuk ve hindi eti kansızlığı önleyen “hem” formunda demir kapsamaktadır. Beden, bu demir formunu sebzeler gibi nebatsal besinlerde bulunan “hem formunda olmayan demirden” daha iyi değerlendirir.

Vitamin emilimini arttırır

Demir ve çinko başta olmak üzere tavuk ve hindi etinde bulunan organik ve inorganik gıda maddeleri daha iyi emilir ve değerlendirilir.

Kemiklerin dayanıklılığını çoğaldırır

Beyaz et kapsamayan bir perhiz, kemik sıhhatinin korunmasında son derece ehemmiyetli olan kalsiyum, D vitamini, B-12 vitamini, protein ve omega yağasitleri bakımından yetersiz ve noksan kalır.

Şeker hastalığından korur

Göğüs eti kapsayan yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı bir perhiz kan şekerinizi hakimiyet altında yakalamanıza destekçi olur.

Kanserden ve trioit hastalıklarına gözetiyor

Beyaz et bedelli bir çinko kaynağıdır. Çinko, optimal bağışıklık işlevlerinin korunmasına destekçi olur ve yaraların daha süratli iyileşmesini sağlar.

Aynı zamanda içerisinde bol ölçüde selenyum barındıran beyaz et, kumpaslı ve yeterli ölçüde harcandığında kanserden ve troit hastalıklarından gözetici tesir göstermektedir.

Zayıflamak için birebir

Zayıflama perhizlerinde, yüksek proteine sahip tavuk ve hindi eti değişik gıda gruplarıyla karşılaştırıldığında uzun yarıyılda daha sıhhatli bir biçimde kilo vermeye destekçi olur.

Kaynak:Milliyet

Bir cevap yazın