Gebelikte Beslenme Teklifleri

Gebelik yarıyılında anne adayının karnında gelişen bebek için hem daha fazla enerji lüzumu olmakta, hem de vitamin ve mineral lüzumu daha fazla artmönem kazanmaktadıraktadır. Bebeğin sağlıklkı bir oranda kilo alması annenin sıhhatli beslenmesi ile alakalıdır. Hamileliğin son üç üç aylık yarıyılında anne adayının kilosu ve beslenme biçimi bebeğin doğumda olacak ağırlığını tanımlar. Anne adayının bu süreçte beceriksiz beslenmesi halinde, hamileliğin negatif sonuçlanması dahi mevzubahisi olabilir.

Gebelik yarıyılında, hatta gebelik görüşü oluşmaya başladığında, kesinlikle alınması gereken vitamin folik asittir. Folik asit hamilelik yarıyılında yararları araştırmalarla tanımlanmış olan tek vitamindir. Ayrıca hamileliğin ilk üç ayında kesinlikle alınmaya devam edilmelidir. Bu vitamin hamilelikte nöral tüp defekti ismi verilen bebekte oluşabilecek anomalinin önlenebilmesi açısından şarttır.

Gebelikte Beslenme Mevzusunda Kilo Hakimiyeti Önemlidir

Gebelikte beslenme bebeğin gelişimi ve anne adayının ihtiyaçlarını karşılayabilecek tek şeydir. Hamilelik başlangıcında uygun bir kiloyla hamile kalmış olan bayan, sıhhatli ve kumpaslı beslendiğinde hamilelik müddetince takribî olarak 9-12 kilogram alabilir. Gebelikte bebeğin beslenmesi için, bayanlar daha fazla enerjiye gereksinim dinler. Ancak asla hamile bayan iki karakter yemek
yememelidir. Hamile kadının bayağıda aldığı günlük kalori gereksinimine yalnızca 350 Kcal ilave etmesi yeterlidir. Sıhhatlı bir gebelik ve sıhhatli bir doğum için anne adayının balanslı beslenmesi gerekir.

Gebelik yarıyılda bayanların perhiz yapması bebek ve kendi sıhhatleri açısından önerilmez. Fazla kiloyla hamileliğin başlaması, anne adayının ve bebeğin muhtelif sıhhat meseleleriyle karşılaşmasına neden olabilir. O sebeple anne adayı sıhhatli bir kiloda olmalıdır.

Gebelik yarıyılında beslenme kaideleri nelerdir?

• Çay ve kahve tüketimi eksiltilmeli; bunların yerine süt, ayran ve taze bunalan meyve suları içilmelidir. Hazır meyve suları ve asitli meşrubatlar seçim edilmemelidir.
• Katı yağlar yerine zeytinyağı harcanmalıdır.
• Besinlerde tuz oranını eksiltmeli ve özellikle iyotlu tuz kullanmalıdır.
• Hazır yiyecek mahsulleri harcanmamalıdır.
• Gıdalarında haftada 2 gün kırmızı ete, 2 gün balık çeşitlerine ve öteki günlerde beyaz ete yer verilmelidir.
• Sebze ve meyveler iyi yıkanarak ve mevsiminde taze olarak harcanmalıdır.

• Katkı maddesi kapsayan sucuk, sosis, salam gibi yiyecekler
harcanmamalıdır.

Kan şekerinin düşmesini önlemek için ara öğünler yaparak sıhhatli atıştırmalıklar tüketin.
Her akşam bir porsiyon meyve ile beraber 1 bardak ılık süt tüketin.

Hamile bir kadının günlük beslenmesi nasıl olmalıdır?

Gebelik sürecinde bayanlar balanslı olarak beslenmeyi seçim etmelidir. Porsiyonları çok abartmadan ve sık sık yenmelidir. Mide zamanla sıkışacağı için az ama sık yemek daha bereketli olacaktır. Beslenme kumpası yeterli olan gebelerin dayanak olarak vitamin, ve mineral lüzumu olmaz. Ancak demir yetersizliği sebebiyle kansızlık olduğu tanımlanan anne adayları demir ilaçları alarak gerekebilir. Hekiminiz gebelik başlangıcında isteyeceği analizlerde tüm bunları ayrıntılı olarak araştıracak ve lüzumlu rehabilitasyonu önerecektir. Anne adayının kumpaslı olarak takibi yapılmalı ve kiloları gözlemlenmelidir. Gerekirse beslenme sisteminde farklılıklar yapılabilir. Bu biçimde hamilelik sürecinde sıhhatli beslenme sağlanır ve obezitenin önüne geçilir.

Kaynak: https://www.bulenttiras.com/hamilelikte-beslenme- rehberi

Bir cevap yazın