Hangi tatlı kaç dakikada yakılıyor?

Diyetisyen Derya Zünbülcan, Ramazan Bayramı’nda tatlı harcamadan evvel hangi tatlının kaç dakikada yakılacağını anlattı. 30 günlük Ramazan detoksunun ardından bayramda bir anda yüksek ölçüde şeker harcamanın kan şekerinde dalgalanmalara yol açtığını kaydolan Zünbülcan, gittiğiniz yerlerde tatlı elemesi yapmalı, seçiminizi çok şekerli, şerbetli ağır hamur tatlıları yerine taze meyve, meyve tatlıları, sütlü tatlılar, dondurma gibi hafif alternatiflerden yana kullanmalısınız. Rastgele bir sıhhat meseleniz yok ve tatlıdan uzak kalamayanlardansanız hangi tatlının kaç dakika yürüyüş ettiğini bilerek kilonuzu balansta yakalayabilirsiniz” diye konuştu. Hangi tatlı ne kadar müddette yakılır? İşte cevabı…

Bir büyük dilim baklava = 200 kalori = 25 dakika yürüyüş

Bir kase sütlaç =285 kalori = 40 dakika yürüyüş

İrmik helvası = 310 kalori = 45 dakika yürüyüş

Bir adet tulumba tatlısı = 95 kalori = 12 dakika yürüyüş

Bir adet Kemalpaşa tatlısı = 120 kalori = 15 dakika yürüyüş

Bir adet ufak çikolata 10 gram =54 kalori= 8 dakika yürüyüş

Bir adet sırça şeker = 35 kalori = 6 dakika yürüyüş

Yakılan kalorinin şahsa, yaş, cinsiyete göre değiştiğini ifade eden Zünbülcan, “Bu bilgiler saatte vasati 400 kalori yakacak sürat ile yürüdüğü zannedilen şahsa göre hesaplanan vasati bedellerdir” dedi.

BAYRAMI NEŞELİ GEÇİRMEK İÇİN 10 PRATİK ÖNERİ

Zünbülcan, neşeli bir Ramazan Bayramı için şu tekliflerde bulundu:

1- Bayram sabahına 2 kadeh su içerek başlayın.

2- Bayramın bırakılmazı bayram kahvaltısını atlamayın.

3- Kahvaltıda kesinlikle probiyotik yoğurt bulundurun ve içerisine çörekotu ekleyin.

4- Kahvaltıdan takribî 3 saat sonra bir ara öğün yapın. Ara öğününüzde 10-15 kiraz ve bir kase tarçınlı yoğurt olsun.

5- Kirazı yedikten sonra sapını çöpe atmayın. Zencefil ile beraber çayını demleyin. Böylece ödemden korunmuş olursunuz.

6- 30 günlük gün içi susuzluğundan sonra bir anda su içmeye başlamakta zorlanabilirsiniz. Bunu yaşamamak için gün içerisinde içtiğiniz suları nane ve limon ile aromalandırın.

7- Öğlen yemeğinizdeki salatada kesinlikle semizotu kullanın. Semizotu kapsadığı nebatsal kaynaklı omega 3 ve yüksek lif oranı ile gün boyu daha dinç ve tok kalmanızı sağlayacak.

8- Ramazan’da kabızlık yaşadıysanız bayramda bu gidişattan kurtulmak için bamyayı kullanın. Öğlen ya da akşam yemeğinin birinde kuru bamya çorbası olsun. Böylece kabızlık başta olmak üzere hazımsızlık, yanma gibi bazı sindirim meselelerinin önüne geçmiş olursunuz.

9- Davetliliğe ana yemeğinizi veya müddetine göre ara yemeğinizi konutta yedikten sonra gidin. Unutmayın aç gittiğiniz konuklukta kaçamak yapma olasılığınız çoğalır. Tok gittiğiniz konuklukta kaçamağa daha basit hayır diyebilirsiniz.

10- Bayram süresince fazla çay ve kahve tüketimi mide yanması, reflü gibi sıhhat meselelerine yol açabilir. Kahve yerine midenizi gevşetecek nebat çayları, maden suyu içmeyi sınayabilirsiniz.

Bir cevap yazın