Hani O Çekilemeyen Sırt Sızıları Var ya, İşte Ona Veda Edin

Fiziksel etkinlik sırt adalelerini kuvvetlendirmeye destekçi olabilir ve sızı tehlikesini eksiltebilir. Yüzme, pilates veya yoga gibi sporları deneyin ama bölgeye fazla baskı uygulamaktan kaçının.

Herkes yaşamının bir yarıyılında sırt sızısı sürükler. Bu o kadar yaygın bir problemdir ki, genelde hasta izinleri ve kazaların arttaki ikinci ana nedendir. Tıbbi bilgilere göre insanların %80’inden %90’ına kadarı sırt sızısı çekiyor.

Nedenleri çeşit çeşit, ama çoğunluk vaziyetin iş yerlerinde oluştuğu hipotez ediliyor. Bir yandan, bu sızının tehlikesini çoğaldıracak fiziksel efor ve fazla hareketler gerektiren muhakkak başlı işler var. Öteki yandan, büro işleri de cılız duruş ve uzun müddet oturmaktan kaynaklı olarak sırt sızılarına neden olabilir.

Sırt sızısı bireyden şahsa farklılık gösterir ve vaziyetlerin hepsinden sakınmak olası olmayabilir. Ama bugün size günlük sırt sızılarından gevşetecek muhtelif tekliflerde bulunacağız.

Ağır yük taşımaktan kaçının

Sırtta fazla yük taşımak bu bölgede sızıya yol açan ana sebeplerden biridir. Uzmanlara göre insanların ağır yük taşıdıktan sonra sırt sızısı sürüklemeleri yaygın görülen bir durumdur.

Spor ve fiziksel etkinlik sırt adalelerini kuvvetlendirmek için zorunludur ve sırt sızısı tehlikesini eksiltmeye destekçi olur. Sırt üzerine baskı uygulayan ve sırtı zorlayan sporlar bale ve basketboldur. Aynı zamanda yüzme, pilates veya yoga gibi etkinlikler sırtın kuvvetlendirilmesi için daha tesirli ve hasarsız sporlardır.

Her iki vaziyette de, en ehemmiyetlisi egzersiz yaparken doğru kunduraları seçmektir, zira ayaklara rahatsızlık veren ve bütün oturmayan kunduralar da sırt sızısına neden olur.
Doğru duruş

Otururken, yürürken ve hatta yalnızca ayakta dururken doğru duruş çok ehemmiyetlidir. İyi bir oturuş pozisyonu için alt sırt bölgenize odaklanmalı ve omurganızı düz tutmalısınız.

Ayakta dururken veya yürürken sırtınız düz olmalı ve omuzlarınızı öne düşürmemelisiniz. Şayet eğilip bir şey almanız gerekiyorsa, hekimler omurganızı değil dizlerinizi bükmeyi öneriyor.

Uygun bir yatak seçin

Sırtınız yatağınızda dinlenerek normal zaman geçirir, ve burası da gerçekten bedeninizin dinlenmesi gereken yerdir. Şayet yatağınız çok sert veya çok yumuşak ise, sırt sızılarınız çoğalabilir, yoğunlaşabilir ve hatta uykunuzu ayrılabilir. Bu surattan kendinize uygun bir yatak bulmanız çok ehemmiyetlidir.

Sıhhatli bir hayat stilini koruyun

Bir çok vaziyette sırt sızısından korunmak için sıhhatli bir hayat stili edinmek çok ehemmiyetlidir. Mesela sigara içmek omurga disklerini etkileyecek öksürüklere yol açacaktır. Ayrıca fazla kilolu olmak da sıhhatsizdir zira sırtınıza daha çok baskı yaratır.

Son olarak, iyi bir duygusal balansa sahip olmak ehemmiyetlidir, zira bunalım sırtın kasılmasına neden olacaktır ve buna bağlı meseleler yaratabilir.

Sırtüstü veya yanınıza dönerek yatmak,

Seçeceğiniz uyku pozisyonu da sırt sızısından korunmak için çok ehemmiyetlidir. Bedenin yatarken dinlenme pozisyonunda 6 ila 8 saat arası kalacağını düşünürseniz, sırtüstü veya yanınıza dönerek yatmak ehemmiyetlidir.

Karnınızın üstünde yatmak önerilmez zira bu omurganızın natürel kıvrımında farklılıklar yaratır, omzu iki taraftan birine dönmeye güçler, bu da omurgayı daha da zorlayabilir.
Stresten kaçının

Stres sırt sızısının yaygın sebeplerinden biridir, ve hem evde hem de dükkanında oluşabilir. Stresli olduğunuzda, bu sırtta gerginlik yaratır ve olağan etkinlikleri reelleştirmenizi önler.

Bundan sakınmak için size bir an duraksamayı ve derin bir soluk almayı öneriyoruz. Ayrıca günde iki kere esneme egzersizleri yapın.

Tıbbi öneri alın

Fizik rehabilitasyon uzmanınızla tekerrür eden sırt sızınız hakkında konuşmanız çok ehemmiyetlidir zira bu vaziyetlerin %3’ü kronik hale gelebilir. Şayet sırt sızınız haftalarca sürüyor ise en iyisi doğru bir teşhis almak için hemen hekiminize görünmeniz.

Bir cevap yazın