Hastalıkları Önleyen Çiçekler Her Konutta Olmalı

Hepimiz evde çiçek olmasını severiz. Hem hoş gözükürler, hem de bize oksijen sağlarlar. Ancak devamlı güneş görmelerini sağlamak, devamlı sulamak zorunda olmak ve eve toprak saçılması nedenleriyle bunalır ve onlardan kurtuluruz.

Sizin için listelediğimiz bu nebatlar hem fazla sulamanıza lüzum dinlemiyor, hem karanlık civarlarda yaşayabiliyor. Üstelik bu nebatların en ehemmiyetli özelliği, havadaki bakterileri üzerine sürükleyerek, hastalıkları önleyebiliyor.

Paşa Kılıcı

Kaynanadili veya paşa kılıcı adlarıyla da öğrenilen tavşankulağı nebatı, az ölçüde güneşe lüzum duysa da devamlı bir uğraş gerektirmiyor. Dikkat edin! Sık sularsanız çürüyecektir. Yaprakların cansız ve mat görürseniz sulayın. Aksi halde nebat iyi gidişatta demektir.

Çin herdemyeşili

Ev nebatlarını sıralayacak olsak ilk 5 e girecek nebatlardan ilki çin herdemyeşili olur. Senede iki defa kuru gübre kullanarak gübrelediğiniz takdirde ve yaprakları matlaştıkça sularsanız uzun seneler sizinle olacaktır.

Madagaskar Dragon Ağacı

Yukarı doğru dikenli yapraklara sahip olan bu nebat ev için şahane bir nebat. Direk güneş ışığından gözetmeye ve fazla sulamamaya itina gösterin. Oldukça iyi uyuşacağınızı düşünüyoruz.

Difenbahya

Direk güneş ışığından gözetmenizi nasihat ederiz. Perde arttan aldığı ışık bu nebat için aşırısıyla yeterlidir. Özellikle bahar ve yaz aylarında nebatın yaprakları yeniyken güneş ışığı hasar verecektir.

Kalp yapraklı asma devetabanı

Bu nebata ismi hipotez edersiniz ki yapraklarının aldığı kalp biçiminden geliyor. Loş odalarda gayet rahatlıkla yaşayabildiği için en rahat bakılan ev bitkilerindendir.

Sizin için listelediğimiz nebatları nasıl buldunuz? Sizin evinizde ne cins nebatlar var? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın