Sağlık Kurumunun Yolunu Unutturan Akdeniz’in Mucize Dikenli İnciri

Her geçen gün tabiatın eşsiz hoşluklarından bir yenisini daha biliyor, her seferinde hem hayretler içinde kalıyor hem de bereketlerini görünce koşarak marketlere, pazarlara, aktarlara gitmek istiyoruz.

Bu defa da pazar alışverişi sırasında karşımıza çıkan dikenli incirle tanıştıracağız sizi. Zira henüz tanışmadıysanız mis gibi tadını sınamanın, listelere sığmayan bereketlerinden faydalanmanın bütün zamanı şimdi.

İşte karşınızda nasıl yeneceğinden bereketlerine, tüm istikametleriyle dikenli incir!

Kaktüsgiller familyasının pek tatlı azalarından dikenli incir. Ulus arasında Frenk inciri, Hint inciri, lap inciri hatta kaynanadili gibi çeşit çeşit ismi var. Bakırköy pazarında bizim karşımıza dikenli incir olarak çıktı mesela. Kendisi; hafif yeşil, sarı, turuncu ve hatta kırmızı renklerde 5-10 santimetreyi geçmeyecek uzunlukta dikenli bir meyve. Elbette tezgahlara çıkmadan dikenlerinden büyük miktarda kurtulmuş oluyor ama yeniden de alırken dikkat etmekte fayda var.

İçi nasıl derseniz, yoğun bir turuncu ya da kırmızıya çalan bir renge sahip. Oldukça sulu bir meyve. Biz tadını daha çok dut ve kavun arası bir lezzete benzettik. Kavrayacağınız, oldukça lezzetli. İçinde çokça çekirdek bulunduğunu da söyleyelim. Yerken ağzınıza gelen bu kocamanca tohumlardan çok da korkmanıza gerek yok ancak fazla tüketiminden sakınmanız önemli.

Nerelerde yetiştiğinden kazançsak, gerçeğinde kendisi tabiatta kendiliğindene yetişiyor. Kaktüsgillerden olduğu için elbette sıcak abuhavaları daha bir beğeniyor. Bu surattan ülkemizde daha çok Akdeniz’de ve Ege’de, özellikle Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay etrafında sıkça tesadüfülüyor. Şu gizemeler bütün de yenecek olgunluğa erişmiş oluyor.

AKDENİZ BÖLGESİ’NİN MUCİZESİ HİNT İNCİRİ

-Nitelikli protein kapsar,

-Antioksidanlardan zengindir,

-Potasyum, fosfor, sodyum, kalsiyum, magnezyum kapsar,

-Kırmızı rengini aldığı antosiyanin sayesinde;

-Kanser yaradılışını önler,

-Kan akışını kumpaslar,

-Göze iyi gelir.

İŞTE DİKENLİ İNCİRİN FAYDALARI;

– Özellikle yaz aylarında yaşanılan bitkinlik, yorgunluk ve sıcaklardan sıkılma gibi şikayetilerinin oranını eksiltir. Şahısların daha enerjik olmasını sağlar.

– İçerisindeki şeker oranı kandaki insülin kıymetlerini etkilemediğinden şeker hastalarınında rahatlıkla harcayabileceği bir meyvedir.

– Dikenli incir kolestrolü de düşürmeye destekçi olur.

– Vitamin ve minarel bakımından zengin olan bu meyve ciltteki genç hücrelerin rakamını artırarak ihtiyarlamayı geciktirir. Aynı zamanda bir hayli cilt ilacının da çiğ maddesidir.

Her geçen gün tabiatın eşsiz hoşluklarından bir yenisini daha biliyor, her seferinde hem hayretler içinde kalıyor hem de bereketlerini görünce koşarak marketlere, pazarlara, aktarlara gitmek istiyoruz.

Bu defa da pazar alışverişi sırasında karşımıza çıkan dikenli incirle tanıştıracağız sizi. Zira henüz tanışmadıysanız mis gibi tadını sınamanın, listelere sığmayan bereketlerinden faydalanmanın bütün zamanı şimdi.

Aldık da nasıl yenecek bu: Dikenli incir nasıl harcanır?

Dikenli incir, satıcılar tarafından itinayla kabuğundan sıyrılarak ikram ediliyor. Konutunuza alacaksanız elbette nasıl atandığına iyice bir bakmanız, kendinizi dikenlerden uzak tutarak evvel ardından da ortasından dağılarak kabuğundan ayırmanız gerekiyor. Satıldığı tezgahlarda olan buzlardan da kavrayacağınız gibi genel olarak soğuk harcanması öneriliyor. Yaz sıcaklarında rahat rahat iyi gidiyor. Yemek istemeyenler ise dikenli incirin suyunu sıkıp içmeyi seçim edebiliyor.

Bu lezzetten tüm sene faydalanmak isterseniz dikenli incir reçeli ya da marmelatı yaparak da tüketebilirsiniz.

Yemek dışında kullanıldığı yerler arasında ise ilk sırayı kozmetik sektörü alıyor. Özellikle ıslatıcılarda ve cilt bakım mahsullerinde sıklıkla kullanılıyor.

Her şeyin aşırısı hasar: Dikenli incirin zararları

Hep diyoruz ya “Her şeyin aşırısı hasar” diye, işte yeniden bu laf geçerli dikenli incir için. Zira içindeki kocamanca çekirdeklerin, meyvenin fazla harcanması vaziyetinde bedenden atılması güçleşiyor ve bağırsakta birikerek rahatsızlık yaratabiliyor.

Bunun dışında dikenli incirin bir hasarı öğrenilmiyor ama netlikle hakimiyetli ve fazlaya kaçmadan yemek gerekiyor. Günde 1 tane yendiğinde bereketlerinden zati faydalanabiliyorsunuz ancak 5 taneden fazla yenmesi netlikle öneri edilmiyor.

Bir cevap yazın